Skocz do zawartości

Ładowanie akumulatora motocyklowego


jusza
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Ostatnio nabyłem:

 

http://www.motoallegro.pl/item274506698_pr..._impulsowy.html

 

przeczytałem temat i widzę, że wielu z was go ma i nie narzeka, ja mam niestety problem.

 

Wyciągnąłem aku (12V, 12Ah) z myślą o zimowaniu. Wymagał podładwania i tak. Podłączyłem aku do prostownika, włączyłem tryb "1" (motocyklowy, który podaje prąd 0,8A) Rozpoczęło się ładowanie, ale po 30 sekundach przełączył się na tryb utrzymujący napięcie w naładowanym akumulatorze (czyli przestał ładować).

 

Pomóżcie, w czym może tkwić problem?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mausser... Mam tę ładowarkę. To układ elektroniczny, który "rozpoznaje" poziom naładowania ogniwa. Ocenił, że Twój akumulator jest w pełni naładowany i przeszedł w tryb konserwacji.

Jeśli odłączysz ładowarkę po kilkunastu godzinach i zmierzysz napięcie akumulatora (powinno się wahać w granicach 12,8-13,2V), a następnie wykonasz taki sam pomiar na drugi dzień i nie zanotujesz dużego spadku napięcia (poniżej 12,5V), to możesz uznać, że akumulator jest sprawny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja robie tak:

prostownik samochodowy jakiś stary ale działa idealnie, żarówka 12v 10w w szereg - taka od tylnego swiatła w komarze. Podłączam aqu zimą średnio raz na miesiąc. Nie miałem nie miłej niespodzianki. Musiałem kręcić kilka razy - brak pozycji PRI na kraniku - Rozrusznik kręcił tak jak zawsze bardzo sprawnie.

A..

Aqu odłączam od ładowania, jak żarówka świeci bardzo słabo,

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja robie tak: prostownik samochodowy jakiś stary ale działa idealnie, żarówka 12v 10w w szereg - taka od tylnego swiatła w komarze. Podłączam aqu zimą średnio raz na miesiąc. Nie miałem nie miłej niespodzianki. Musiałem kręcić kilka razy - brak pozycji PRI na kraniku - Rozrusznik kręcił tak jak zawsze bardzo sprawnie. A.. Aqu odłączam od ładowania, jak żarówka świeci bardzo słabo, Pozdrawiam

 

Bardzo dobry pomysł z żarówką. Żarówka dzięki swej nieliniowej charakterystyce dodatkowo stanowi "automatyczny regulator" prądu ładowania. W momencie gdy akumulator jest mocno rozładowany chce płynąć duży prąd co powoduje mocne rozgrzanie żarówki a wtedy jej opór rośnie co z kolei ogranicza prąd ładowania w dużym stopniu. Natomiast jeśli aku jest już podładowany to prąd zmniejsza się a żarówka stygnie przez co jej opór spada i pozwala na zwiększenie prądu ładowania.

 

Piotreek... 10W to za mało. Myślę, że około 20W będzie dawało bezpieczny prąd ładowania.

 

To zależy jaki kolega ma prostownik, ale zgadzam się, że 10 za mało. Najlepiej włączyć w szereg ampreomież i sprawdzić ile A ładuje ewentualnie tak dobrać żarówkę aby użyskać odpowieni A. :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam,

przeczytałem prawie wszystko z tego tematu (jest co czytać :cool:) ale tak w wielkim skrócie bo sie trochę pogubiłem:

 

http://www.allegro.pl/item313287760_prosto...w_2_l_nowy.html

 

czy oprócz tego ze ma tandetny amperomierz ma jakieś większe wady? potrzebuje prostownika do motocykla i chciał bym tez nim móc podładować aku samochodowe (raczej z małego benzyniaka), czy lepiej dać sobie spokój zainwestować 4 razy tyle i kupić osobno optimateIII i osobno do samochodu (w teorii na pewno ale czy w praktyce to ma większy sens ?? czy ta różnica cenowa zwróci się bo o wiele rzadziej będę musiał wymieniać całe aku)

 

albo czy ten sprzęt jeśli chodzi o prostownik tylko motocyklowy jest ok

 

http://www.allegro.pl/item315943407_prosto...per_jakosc.html

 

Pozdrawiam serdecznie :biggrin: i z góry dzięki za info :buttrock:

Edytowane przez Przecier
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Wpinasz w obwód amperomierz i dokładasz w szereg taką żarówkę żeby prąd ładowania wynosił 0.14A.

Zgadza się ale jak przez żarówkę będzie mniej niż 0,14A to też nic się nie dzieje. Po prostu będzie się dłużej ładował.

Edytowane przez Luca
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...