Skocz do zawartości

Pytanie lamerskie, ale od zawsze mnie nurtuje


jokoko
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Może i pytanie dla niektórych strasznie lamerskie, ale osobiście tego niewiem :wink:

 

Czy motocykl musi posiadać karte parkingową na parkingu płatnym?

 

Sory jeżeli kogoś te pytanie rozśmieszy/zirytuje, ale niewiem :icon_mrgreen:

Edytowane przez jokoko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co sie swierzo zorientowalem w prawnych aspektach dotyczacych oplat za postoj przy drogach publicznych, dotyczy to tylko samochodow, a wiec motocykle parkuja za darmo.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez EdgeCrusher

Moje moto podróże

Jeździć póki ciepło!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Warszawie rowery, motorowery i motocykle w strefie płatnego parkowania parkują za darmo (co innego na prywatnych strzeżonych parkingach, np. przy obiektach rekreacyjnych - tam różnie bywa). Jak jest w innych miastach, nie wiem, ale podejrzewam, że podobnie.

Romet Pony > Romet Ogar 205 > MZ ETZ 251 > Suzuki GSF 600 S Bandit i Peugeot SV 50 > Yamaha YP 250 R X-Max > Merida Freeway 9300

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm tez sie nad tym zastanawialem ale nigdy zaden miejski albo policjant nie zwracal uwagi na moje moto stojace na platnym parkingu podczas gdy puszki nie mialy oplaconej karty parkingowej to lepili mandaciki. :wink:

Pozdr

SUPPORT 18

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod wzgledem prawnym sytuacja placenia za motocykl nie jest juz taka jednoznaczna.

 

Rozporzadzenie Rady Ministrow w sprawie szczegółowych zasad wprowadzania opłat za parkowanie pojazdow zezwala na pobieranie takich oplat od pojazdow samochodowych. Jednoczesnie rozporzadzenie zezwala na zwolnienie okreslonych pojazdow na podstawie przepisow prawa miejscowego.

 

Generalnie wiec jesli rada miasta nie zwolnila motocykli od koniecznosci placenia to w swietle prawa nalezaloby placic za parkowanie w strefie. Z drugiej jednak strony jest to technicznie niewykonalne, bo nie ma mozliwosci pozostawienia biletu/kary w takim miejscu aby byl widoczny i jednoczesnie niedostepny dla osob postronnych.

Potrzebujesz bezpłatnej pomocy prawnej? - Forum Prawnicze zaprasza - ]http://forumprawnicze.info/wykroczenia-i-prawo-drogowe-f10/]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod wzgledem prawnym sytuacja placenia za motocykl nie jest juz taka jednoznaczna.

 

Generalnie wiec jesli rada miasta nie zwolnila motocykli od koniecznosci placenia to w swietle prawa nalezaloby placic za parkowanie w strefie. Z drugiej jednak strony jest to technicznie niewykonalne, bo nie ma mozliwosci pozostawienia biletu/kary w takim miejscu aby byl widoczny i jednoczesnie niedostepny dla osob postronnych.

[/quot

 

 

No fajnie, ale czy zostawianie mandatu(kary) za wycieraczką nie jest pozostawienim go w miejscu dostępnym dla osoby postronnej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pozostawienie mandatu za wycieraczką nie jest doręczeniem... ale też wyciągnięcie/wyrzucenie tegoż mandatu lub wezwania nie zwalnia kierowcy od odpowiedzialności. poje...ny kraj

jsz

„Warunkiem istnienia dyktatury jest ciemnota tłumu, dlatego dyktatorzy bardzo o nią dbają, zawsze ją kultywują.”
[R. Kapuściński]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Poznaniu, na tablicach określających strefy płatnego parkowania jest jednoznacznie napisane, że z opłaty ZWOLNIONE są pojazdy jednośladowe, inwalidzi i chyba jeszcze ktoś, więc RM jednoznacznie określiła taki stan rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Warszawie:

REGULAMIN

FUNKCJONOWANIA SYSTEMU PARKOWANIA PŁATNEGO NIESTRZEŻONEGO

Załącznik Nr 1

do Uchwały Nr 1828/LXXVII/2002

Rady Gminy Warszawa-Centrum

z dnia 15 kwietnia 2002

 

7. Stawką zerową opłaty za parkowanie pojazdu samochodowego w SPPN objęci są następujący użytkownicy dróg:

e. Motocykliści i motorowerzyści

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak z ciekawosci poszukalem odpowiednika tej uchwaly dla swojego miasta - Szczecina.

oto jej fragment o zwolnieniach z oplat:

 

§ 9.1. Ustala się zerową stawkę opłaty dla pojazdów samochodowych:

 

1) Urzędu Miejskiego w Szczecinie, Straży Miejskiej w Szczecinie, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Szczecinie, urzędów administracji rządowej,

2) osób niepełnosprawnych o znacznym stopniu niepełnosprawności, niezdolnych do pracy i samodzielnej egzystencji,

3) rodziców, opiekunów prawnych osób niepełnosprawnych do 16 roku życia;

4) opiekunów osób niepełnosprawnych o znacznym stopniu niepełnosprawności niezdolnych do pracy i samodzielnej egzystencji zameldowanych wspólnie z osobą niepełnosprawną;

5) inwalidów wojennych;

6) Pionierów Miasta Szczecina, Honorowych Obywateli Miasta Szczecina oraz osób wyróżnionych Medalem za Zasługi dla Miasta Szczecina;

7) Przewodniczący Rad Osiedlowych Miasta Szczecina.

 

Ale nic niestety o motocyklach nie napisali. Uchwale odnowiono w 2004 roku, znalazlem zestaw zmian, ale nic w kwestii jednosladow sie nie w niej pojawilo.

 

jednoczesnie posiada ona taki zapis:

 

4. Bilety, abonament oraz dowód uiszczenia opłaty zryczałtowanej muszą być umieszczone za przednią szybą pojazdu w sposób widoczny.

 

czyli jak nie mamy w motocyklu owiewki to przerabane ;)

 

Bardzo lubie to swoje miasto, ale czasem rozklada mnie na lopatki... a to lokomotywa zamarznie, a to jakas tam mlodziezowka chca Relige zaprosic na matury.. a teraz to...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Więc i ja postanowiłem sprawdzić, jak wygląda sprawa w najbliższych mi miastach, w których występują strey płatnego parkowania: Jelenia Góra i Legnica. Nigdzie nie ma mowy o Stawce zerowej opłaty za parkowanie motocykla. A więc parkujemy ... na chodniku :D

Edytowane przez lysy600
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem i odpowiedź jest następująca dla K I E L C

 

§ 6 pkt 6 Regulaminu strefy płatnego parkowania w Kielcach wyraźnie

mówi, że kierujący pojazdami jednośladowymi zwolnieni są z opłat za

parkowanie w SPP.

 

Z zasadami funkcjonowania strefy oraz z regulaminem można zapoznać sie na

stronie www.mzd.kielce.pl

 

:icon_mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...