Skocz do zawartości

Analiza wypadków 2005


Fat
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Pozwolę sobię wkleić tutaj post Piomaya z p.r.m. odnośnie wypadków drogowych w Wielkopolsce w 2005 roku. Temat IMO ciekawy, mit motocyklisty dawcy widać jest tylko mitem...

 

------

Wpadlo mi w rece piekne opracowanie pt: "Ocena stanu bezpieczeństwa na drogach woj. wielkopolskiego w 2005 roku" autorstwa Wojciecha Barana z poznanskiej policji.

 

Opracowanie jest dosc spore i bardzo szczegolowe, na potrzeby swoje, no i przy okazji wasze, wyciagnalem z niego troche cyferek i oto co z tego

wyszlo:

 

W Wielkopolsce w 2005 roku zdarzyly sie 36 124 zdarzenia drogowe.

Podzielilem te zdarzenia z podzialem na sprawcow wypadkow:

 

sprawcy:

- kierowcy aut osobowych - 24 726 zdarzen (68,4%),zginely 294 os. 3 940 rannych

- kierowcy ciezarowek - 5 896 zdarzen (16,3%),zginely 62 os, 571 rannych

- rowerzysci - 711 zdarzen (2%), zginely 41 osoby, 237 rannych

- motorowerzysci - 177 zdarzen (0,5%) zginely 3 osoby, 56 rannych

- piesi - 826 zdarzen (2,3%) 74 osoby zginely, 436 rannych

- zwierzeta - 1311 zdarzen (3,6%) 29 rannych

- stan drog - 897 zdarzen (2,5%) 7 rannych

 

no i doszlismy do tego co nas najbardziej interesuje

- motocyklisci - 160 zdarzen (0,5%) 9 osob zginelo, 64 zostalo rannych.

 

no i gdzie ci "szaleni motocyklisci" ktorzy sa tak grozni dla innych?

wyglada na to ze sarny powodoja wiecej wypadkow niz motocyklisci :-/

 

Ciekawosc mnie jednak zzerala bo pamietam dyskusje z samochodziarzami ktorzy twierdzili ze proporcionalnie do ilosci motocykli to i tak motocyklisci sa winni duzo bardziej niz kierowcy aut. W opracowaniu juz wymienianym znalazlem dane o zarejestrowanych pojazdach w wielkopolsce:

 

1 297 756 aut osobowych

237 195 ciezarowek

91 812 motocykli

 

no i mnie to skusilo do malej matematyki z ktorej mi wyszlo ile

spowodowal jeden pojazd :-) a wiec w 2005 roku:

 

kazdy samochod osobowy spowodowal 0,019 wypadku

kazda ciezarowka 0,025 wypadku

kazdy motocykl 0,001 wypadku

[cut]

© by Piomay

-------

 

Dodatkowo, odsetek zabitych w wypadkach motocyklowcy i samochodowych wynosił odpowiednio:

 

auto 1,2%

moto 5,6%

 

Wnioski każdy wyciągnie sobie sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Statystyka ta rodzi pozytywne odczucia. :lol: :lol: :lol:

Oczywiście nigdy nie miałem skojarzenia,że ktoś kto jeździ motocyklem to dawca nerek ale spotykam się z taką opinią dość często.

Oczywiście wydrukuję sobie ten pozytywny raport i będę go nosił ze sobą aby w odpowiednim momencie móc go zaprezentować i uświadomić antymotocyklistę.:D

Oczywiście królami dawców nerek zostają katamaraniarze.:D

 

Naprawdę statystyka jest niesamowita. Od razu poczułem się 100razy lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Statystyki mowia ze 75% kolizji/wypadkow z udzialem motocyklistow powoduja inni uzytkownicy drog. Czyli statystycznie Twoje dane odnosnie motocyklistow musisz pomnozyc przez 4. Dostaniesz 36zabitych 256 osob ranncyh- tylu motocyklistow bralo udzial w kolizjach i wypadkach.

Nie chce mi sie wierzyc ze w wielkopolscie jest zarejstrowanych ponad 90 000 motocykli (nie myslalem ze nas az tak duzo) bo to daje ok 1 440 000 motocykli w calej Polsce :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Calkiem interesuj ten raport... ciekawy jetsem czy moznaby gdzies zdobyc dane za ubiegly rok z calego kraju i pokusic sie o zrobienie podobnej analizy.. Tylko nie wiem skad mozna by wziac te dane, Policja albo GUS chyba..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Można by to rozesłać do prasy przed nadchodzącym sezonem, ze szczególnym uwzględnieniem Faktu i SuperExpressu? Może byłoby więcej faktów, mniej sensacji niebawem (bo pewnie znów nas czeka zalew super-tekstów o motocyklistach-zabójcach niebawem). Chciaż wątpię w skuteczność tego rodzaju PR-u :roll:

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie statystyki są super argumentem dla motocyklisty który chce pokazać "nieuświadomionym" obywatelom kto tu jest najbardziej niebezpieczny na drodze.

 

Ciekawe dlaczego "Expresowe Fakty" zagłębiająć się w temat (pojeżdżjąc) motocyklistów omijają takie statystyki :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można by to rozesłać do prasy przed nadchodzącym sezonem' date=' ze szczególnym uwzględnieniem Faktu i SuperExpressu? Może byłoby więcej faktów, mniej sensacji niebawem (bo pewnie znów nas czeka zalew super-tekstów o motocyklistach-zabójcach niebawem). Chciaż wątpię w skuteczność tego rodzaju PR-u

pzdr[/quote']

 

 

Pierwsza śmiertenla ofiara ma to "szczęście"że jej wypadek zawsze pojawia się w tv i prasie, a następne już się nie liczą...

ps. zawsze co rok jest tak samo.. bo po prsotu ludzie lubią sensację szczegolnie gdzie jest krew, falki i motocyklista pędzący z prędkością 300km/h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najgorsze jest to, że nikt nie dostrzega pozytywnych aspektów motocyklizmu. Np. motocykliści oddający krew, odwiedzający domy dziecka, zbierający pieniądze na szczytne cele i wiele wiele innych.

 

Może społeczeństwo kiedyś zrozumie, ze nie jesteśmy tylko wspólczesnymi kamikadze a normalnymi ludzmi realizującymi swoja pasję!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zyjemy w XXI wieku. Do takich rzeczy trzeba sie przyzwyczaic. Pisma brukowe zyja z sensacji, wiec sie nie dziwcie, ze nikt nie pisze o pozytywnych aspektach motocyklizmu, bo to sie po prostu nie sprzedaje. Nikogo takimi statystykami nie przekonacie, tym bardziej pism typu Fakt czy SE. Ich nie obchodzi prawda. Cala nadzieja w "czarnej masie", ktora czyta takie pisemka. Byc moze zauwaza swoj blad i przestana je kupowac lub po prostu nie beda wierzyc w skrajne glupoty. Zbyt wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, ze sa ciagle manipulowani przez otaczajace nas media. Wierza we wszystko co tylko uslysza, przeczytaja w gazetach, w radiu, w tv. I o to skutek: m.in. wrogosc na ulicach do motocyklistow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie z tej statystki wynika jedna przykra rzecz. Chciał bym sobie wmówić że jak będę rozsądnie jeździł to nic złego mi sie nie stanie. Ale tak jak FAT pisze 3/4 wypadków powodują kierowcy samochodów. I to jest przykre. (A dane swoja drogą muszą być przekazane do jakiś mediów żeby uświadamiać kierowców puszek dalej. pozdr.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...