Skocz do zawartości

utwardzanie metalu


kuba_195
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

To zalezy jaki metal i o jakie spręzyny ci chodzi.

I co tak naprawdę chcesz zrobić.

 

 

Skoro pytanie na stronie motocyklowej to pewnie chodzi ci jakieś sprężyny do motocykla. Wszelkie spręzyny uzywane w motoryzacji wykonuje się ze specjalnej stali (sprężynowej) taka stal jest najpierw obrabiana machanicznie kuta i walcowana - potem formuje się z niej spreżynę a następnie poddaje obróbce cieplnej ( hartuje i odpuszcza)

Jezeli planujesz zrobić sprężynę to sam tego nie zrobisz (jezeli ma działać).

 

Jezeli chodzi ci o zmianę charakterystyki istniejącej sprężyny - Charakterystyka sprezyny zależy od jej rozmiarów - średnicy drutu, średnicy nawinięcia i ilości zwojów.

Żeby usztywnić spezynę można ją skrócić - odcinając zwoje (ale wtedy będzie krótsza) albo blokując zwoje stosując np. specjalne przekładki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj chyba wywalą Cię do innego działu ale może zdążę :D

 

tak jak kolega wyzej mówi- albo skrócenie albo obróbka ciepla

ja próbowałem jeszcze kapieli w roztworze soli do utwardzenia sprężyn sprzegłowych w WSK125 - (podobno stosują to w działach sprężynowych zamiast kosztownej obróbki cieplnej czy chemicznej o ile jest to ostateczność)

czy cos dało sam nie wiem ale chyba nie bo

1 nie byłem w stanie zastosowac odpowiedniej temperatury i nie znam prawidłowej

2 nie znam odpowiedniego stężenia roztworu soli

 

załatw nowe czymniej używane to chyba najprostrze wyjscie

:mrgreen:

 

mirek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a kiedys hartowalo sie chyba za pomocą grafitu albo gotowania w oleju czy coś do konca nie iwem ;]Wiem ze jest tak ze coś co jest hartowane nie jest odporne na wyginanie i peka(np wiertla) wszystko zalezy od ilosci pierwiastku wegla i krzemu w slkadzie stopu:) im mniej wegla ty bardziej podatne na deformacje i na odwrot;]pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kiedys slyszalem o stronie na necie ( jakiejs firmy) gdzie sobie mozesz wymyslec (zaprojektowac) sprezyne tzn jej dlugosc, grubosc drutu, srednice sprezyny, jej charakterystyke i skladasz zamowienie. Za jakis czas masz gotowe sprezyny. Akurat ta firma miala wyjatkowo tanie uslugi, a w innych bylo znacznie drozej. Ale tej strony nigdy nie widzialem na oczy tylko slyszalem z opowiesci. Poszukaj moze cos znajdziesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moj kumpel ma firme co robi sprezyny :D srednice drutów z jakich moga robic to od <1mm do max 13mm, dlugosc sprezyny do max ok.1m(bo takie maja dlugie piece do odpuszczania), cena jest zalezna od ..no od wszystkiego..wiec najlepiej sie bezpozrednio z nim dogadac

PS.za kpl.sprezyn do przedniego zawieszenia do moto robionego wg.wzoru chca ok.100zl..jakby kto chcial namiar to sluze :P

PS.2. sprezyny sprzegla najlepiej utwardzic dokladajac pod sprezyne podkladke->wtedy do nacisniecia trzeba uzyc wiekszej sily!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a kiedys hartowalo sie chyba za pomocą grafitu albo gotowania w oleju czy coś do konca nie iwem ;]Wiem ze jest tak ze coś co jest hartowane nie jest odporne na wyginanie i peka(np wiertla) wszystko zalezy od ilosci pierwiastku wegla  i krzemu w slkadzie stopu:) im mniej wegla ty bardziej podatne na deformacje i na odwrot;]pzdr

 

Prawdopodobnie słyszałeś o nawęglaniu powierzchownym, potem coś takiego się hartuje i mamy twrde na wierzchu i miekkie w środku- takie zabiegi stosuje się dla stali niskowęglowych w sutuacji gdzy element musi być odporny na scieranie, naciski powierzchniowe i jednocześnie mieć dużą odporność udarową i z tego względu nie nadaje się do obróbki sprężyn bo sprężyna pracuje całym przekrojem drutu z którego jest wykonana.

Sprężyny wykonuje się ze stali stopowej o specjalnym składzie dla sprężyn - stali spręzynowych w polskich normach jest raptem kilka o ile pamiętam podczas gdy wszystkich stali dających się hartować są setki rodzajów.

 

Najważniejsze - raz wykonana sprężyna nigdy już nie bedzie lepsza - ponowne hartowanie wiąże się z rozrostem ziarna struktury krystalicznej co negatywnie wpływa na pozim hartowania i w efekcie drugi raz hartowane spręzyny szybko "siadają"

Żeby jeszcze raz z tego samego materiału wykonac dobra sprezynę trzeba by było poddac go ponownie obróbce mechanicznej i dopiero po niej obróbce cieplnej.

 

Na koniec ciekawostka wzrór opisujący charakterystykę sprężyny zawiera tylko średnice drutu, średnicę nawiniecia i ilość zwojów - nie ma żadnego wsólczynnika zaleznego od rodzaju stali i jej obróbki - tak więc obróbka cieplna nie ma wpływu na paramtry sprężyny - ma natomiast ogromny wpływ na jej trwałość.

 

Sprężyna ma charakterystyke liniową czyli długość maleje proporcjonalnie do nacisku - jeżeli w trakcie eksploatacji sprezyna "siada" to spada napięcie wstępne (np. w sprzęgle) i stąd konieczność jej wymiany.

 

Zeby uzyskać sprężynę o charakterystyce progresywnej końcowe zwoje nawinięte są bliżej siebie dzieki temu przy penym obciązeniu opierają się o siebie i spada liczba zwojów pracujących co przekłada się na usztywnienie sprezyny.

 

p.s.

Hartowanie polega na podgrzaniu stali do temperatury przemiany wewnetrznej (stal w zależności od temperatury posiada dwa układy siatki krystalicznej) a następnie gwałtownym schłodzeniu - dla różncyh stali wymagana jes różna prędkośc chłodzenia - przy pewnej szybkości chłodzenia atomy pierwiastków nie zdąrzą powócic do pierwotnego układu krystlicznej i powstaje cos co nazywa się martenzytem - kryształ o dużej twrdości ale kruchy - im więcej martenzytu tym większa twardość i kruchość materiału.

 

Dla obniżenia kruchości zahartowanego materiału stosuje się odpuszczanie czyli wygrzewanie w ściśle ustalonych temperaturach dla zlikwidowania niekorzystnych naprężeń wewnętrznych.

 

To wszystko w bardzo dużym uproszczeniu. Wiedzy o stali jest na wiele miesięcy lub nawet lat nauki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...