Skocz do zawartości

Kręci kołem na luzie??


Rekomendowane odpowiedzi

Czegos nie rozumiem w mojej Suzi. Po uruchomieniu zimnego silnika (wyrzucona na luz, na centralce) to kreci sie tyle kolo - to calkiem z solidna predkoscia. Ciagu to to nie ma zadnego, bo zdjecie z centralki nie powoduje zadnego szarpniecia, a kolo da sie wyhamowac nawet butem. Nawet jesli zatrzymam kolo to i tak zaczyna sie krecic ponownie.

Na cieplym silniku tez sie kreci, ale duzo spokojniej - wolnej.

 

Gdybym go trzymal na biegu i na sprzegle to rozumiem, ze gesty olej moglby powodowac niezupelne wysprzeglenie i obracanie sie kola - ale na luzie???

 

Normalne to czy mam sie zaczac martwic?

Potrzebujesz bezpłatnej pomocy prawnej? - Forum Prawnicze zaprasza - ]http://forumprawnicze.info/wykroczenia-i-prawo-drogowe-f10/]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj chodzi jednak o ciągnięcie kół zębatych a nie sprzęgła.... Sprzęgło po puszczeniu i tak jest załączone, a że olej jest lepki więc pomiędzy koszem a wałkiem wytwarza się tarcie wewnątrz cząsteczek oleju, które to wprawia w ruch kosz... a on tylne koło...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrob sobie eksperyment:

Zagotuj pol litra wody i dodaj do niej kisiel ciagle mieszajac (starajac sie przy tym nie dotykac mieszadlem garnka), nie przytrzymoj druga reka garnka. Dopuki kisiel nie zatezeje garnek sie nie kreci, albo kreci nieznacznie, jak zgestnieje to kreci sie tak szybko jak Ty mieszasz lycha. To wlasnie sie dzieje w Twoim silniku, tylko w odwrotnej kolejnosci - najpierw kisiel (olej) jest gesty i lepki co powoduje przekazywanie "energii" z wirujacych elementow na te, ktore teoretycznie powinny byc stale, a potem gdy sie rozgrzeje staje sie mniej lepki i lyzka (czesci ruchome silnika) przeslizguja sie przez mase oleju, ktory nie powoduje przekazania ich "energii" na uklad napedzajacy kolo (kolo kreci sie wolniej lub wcale sie nie kreci) :buttrock:

 

Pozdrawiam

Internetowy sklep komputerowy http://mirwit.com.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpalałeś kiedyś zimny samochód z wciśniętym sprzęgłem?Gdy już odpali i puścimy sprzęgełko samochód wręcz się bujnie do przodu.To samo jest z motorkami.To normalne zjawisko.Wałek sprzęgłowy pociąga wałek zdawczy za pomocą oleju.Przy rozgrzanej skrzyni przekładniowej będzie tak samo tylko może z mniejszą siłą będzie obracało się tylne koło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpalałeś kiedyś zimny samochód z wciśniętym sprzęgłem?Gdy już odpali i puścimy sprzęgełko samochód wręcz się bujnie do przodu.To samo jest z motorkami.To normalne zjawisko.Wałek sprzęgłowy pociąga wałek zdawczy za pomocą oleju.Przy rozgrzanej skrzyni przekładniowej będzie tak samo tylko może z mniejszą siłą będzie obracało się tylne koło

Ventura pewny jesteśtego co napisałeś?

W samochodzie masz suche sprzęgło i co ma ci się tam skleić?

PO odpaleniu na sprzęgle a robię to zawsze można zaobserwować spadek obrotów a nie bujnięcie budą w jakąkolwiek stronę...

Nie wiem -ja tego nie zaobserwowałem nigdy może dlatego że zawsze zaciągam ręczny ( odróch z pracy ).

Pozdrawiam

Chcesz porozmawiać z fachowcami, zamiast mitomanami..?

www.kolyaska.fora.pl

Obecnie: K-750, Ural M-67, ZX-9R C2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W skrzyni biegów macie koła przesuwne, one sa łożyskowane na łożyskach ślizgowych.

Na biegu luzem nie sa one sprzęgnięte poprzez sprzęgła kłowe tylko luźno kręcą się na wałkach.

Przy gęstym lepkim (zimnym) oleju jest tam przenoszony moment obrotowy.

Za dawnych czasów kiedy jeździłem jeszcze ładą, a w skrzyni pływał olej Hipol 15F przy mrozie -28 stopni po uruchomieniu silnika ( jak wiadomo ruski samochód przystosowany ;) po puszczeniu sprzęgła, auto potrafiło podjechać do przodu i zdusić silnik.

Wiadomo że oleje w tamtych czasach były inne, ale w instrukcjach obsługi samochodów zalecane było aby przy większych mrozach odpalać silnik ze skrzynią w pozycji luz i z wciśniętym sprzęgłem.

To o czymś świadczy :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpalałeś kiedyś zimny samochód z wciśniętym sprzęgłem?Gdy już odpali i puścimy sprzęgełko samochód wręcz się bujnie do przodu.To samo jest z motorkami.To normalne zjawisko.Wałek sprzęgłowy pociąga wałek zdawczy za pomocą oleju.Przy rozgrzanej skrzyni przekładniowej będzie tak samo tylko może z mniejszą siłą będzie obracało się tylne koło

Ventura pewny jesteśtego co napisałeś?

W samochodzie masz suche sprzęgło i co ma ci się tam skleić?

PO odpaleniu na sprzęgle a robię to zawsze można zaobserwować spadek obrotów a nie bujnięcie budą w jakąkolwiek stronę...

Nie wiem -ja tego nie zaobserwowałem nigdy może dlatego że zawsze zaciągam ręczny ( odróch z pracy ).

Pozdrawiam

Rodzaj sprzęgła nie ma tu znaczenia - przecież mówimy o przenoszeniu momentu pomimo, że skrzynia jest na luzie. Tak jak napisał Pipcyk przenosznie momentu przez gęsty olej ma miejsce pomiedzy wałkami a obracajacymi się na nich kołami żębatymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo że oleje w tamtych czasach były inne, ale w instrukcjach obsługi samochodów zalecane było aby przy większych mrozach odpalać silnik ze skrzynią w pozycji luz i z wciśniętym sprzęgłem.

To o czymś świadczy ;)

Człowiek uczy się całe życie a i tak głupi... :P

Zawsze myślałem że wciskam sprzęgło tylko po to żeby rozrusznik miał łatwiej a jest jeszcze jeden powód.

Pozdrawiam

Chcesz porozmawiać z fachowcami, zamiast mitomanami..?

www.kolyaska.fora.pl

Obecnie: K-750, Ural M-67, ZX-9R C2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...