Skocz do zawartości

Kolor wymienianego oleju silnikowego


Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj wraz z MłodymVFR wymieniałem olej w mojej CBR. Ma ona obecnie 36 tys przebiegu a olej był wymieniony po 6 tysiącach. Zastanawialismy sie nad kolorem zurzytego koloru. i jak sie okazało jest ok brązowy a nie czarny jak nie którzy twierdzą.(podbno była dyskusja na ten temat na forum - ale nie mogę znaleść)

 

Dla potwierdzenia naszej opini zamieszczam zdjęcia.

http://www.bikepics.com/pictures/307859/

http://www.bikepics.com/pictures/307865/

http://www.bikepics.com/pictures/307869/

http://www.bikepics.com/pictures/307872/

 

Miłego oglądania.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak tak, kolor nie jest czarny , niestety wielu mechanikow tego 4um twierdzi, ze to niemozliwe (polecam poszukac w archiwum). specjalnie nie dodaje linka, niech poszukaja naprawde zainteresowani, a nie ci, co chca bic piane. jest tam rowniez moja wypowiedz, gdzie twierdzilem, ze olej po przebiegu blisko 10000 km w moim sprzecie jest wyraznie brazowy, a pod swiatlo nawet czerwony. tak samo bylo w przypadku sprzeta Marcina. olej w misce (widac probke na papierze) jest brazowy, a pod swiatlo byl czerwony. bullson rowniez dorzucal swoje 3 grosze, ale jemu chodzilo o inny kolor, bo inny kolor mial nowy olej. nadmienie, ze ani marcin, ani ja nie prowadzimy jazdy spacerowej, bywa, ze odcina mi czasem kilka razy dziennie, jak mam zly nastroj :twisted: obaj uzywamy oleju castrola actevo 10W40. w sumie uzywalismy, bo na rynku dostepny jest nowszy...

proponuje, zanim ktokolwiek zacznie: "ze to niemozliwe" niech mnie nie obraza - daltonista nie jestem, szwagier chyba tez nie? :(. w miare mozliwosci - wyciagnijta bagneta ze sprzeta, probke na papier i zrobcie fote. zobaczymy rezultaty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.forum.motocyklistow.pl/album_pa...e.php?pic_id=35

 

Czy jest to kolor czarny, czy ciemnobrazowy, brunatny, a może sraczkowaty? 8)

 

MłodyVFR - odróżniajmy kolor oleju na bibułce czy na palcu, od ścieku w wiadrze - to dwie sprawy.

 

Pozdro, Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poza tym zdrowy silnik nie puszcza przez pierscienie przez co i olej jest czysty... Ale niewazne jaki by miał kolor to i tak po 6000km jest do wymiany bo z tego co wiem traci swoje własciwość (chyba lepkość)... pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do utraty właściwości, to olej silnikowy po roku je traci bez względu na przebieg (tak podają producenci), a jak jest, to dokładnie nikt nie wie, bo musiałby badać sobie olej w garażu co pewien okres czasu. Ja bym chyba zwariował więc wolę go wymienić :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous
poza tym zdrowy silnik nie puszcza przez pierscienie przez co i olej jest czysty... Ale niewazne jaki by miał kolor to i tak po 6000km jest do wymiany bo z tego co wiem traci swoje własciwość (chyba lepkość)... pozdro

Co 6000 km? A mi sie zawsze wydawalo ze od tego co pisza w instrukcji :( W Hondzie VFR RC 36 wymiana jest co 12 tys km, tak samo jak w CBR 600. Wydaje mi sie ,ze skoro producent zaleca takie przebiegi miedzy wymianami, to po co byc nadgorliwym? Oczywiscie jest jedno zastrzezenie: podany przebieg lub rok od poprzedniej wymiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MłodyVFR - odróżniajmy kolor oleju na bibułce czy na palcu, od ścieku w wiadrze - to dwie sprawy

Pawel, kolor byl brazowy, i na palcu, i na kartce papieru i na zoltym wiadrze. przyjrzalem sie dobrze pod swiatlo i wowczas dominowal kolor czerowny i na palcu i na wiadrze (na papierze nie sprawdzilem :cry:)

 

czarny kolor oleju wystepuje w dieslu, kazdy chyba sie z tym zgodzi? w motocyklu osobicie nie widzialem nigdy takiego koloru i nikt ze znajomych takowego nie mial. mozliwe, ze kiedys zobacze, ale musi to byc albo dlugo nie wymieniany, albo silnik nadajacy sie na zlom, tak mi sie wydaje. no coz, im wiecej olei bede zmienial -> wiecej doswiadczenia i moze pewnego razu zobacze czarny :twisted:

Co 6000 km? A mi sie zawsze wydawalo ze od tego co pisza w instrukcji  W Hondzie VFR RC 36 wymiana jest co 12 tys km.

dobrze Zajc Ci sie wydaje, ale my tu zmienialismy olej z CBR F3.

Dobre oleje dobrze czyszcza silnik  

Jak jezdzisz na gownianym oleju to spuscisz brazowy olej a caly syf zostaje w silniku  

ciekawa teoria Gixer. w takim razie kazdy diesel ma w super stanie silnik :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciekawa teoria Gixer. w takim razie kazdy diesel ma w super stanie silnik

 

Co Ty porownujesz diesela do silnika motocyklowego?

 

A tekstu ze wg moje teorii (a wogole to nie "moja teoria" tylko tak jest) kazdy diesel ma w super stanie silnik to wybacz ale nie rozumie,co ma jedno do drugiego???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym należy pamietac jeszcze o jednej rzeczy. Olej z silnika chłodzonego cieczą będzie się różnił od tego z chłodzonego powietrzem. Luzy tłok/cylinder są dużo większe na zimnym silniku w przypadku silnika chłodzonego powietrzem. To powoduje że zanim silnik osiągnie temp pracy występuja przedmuchy co wpływa na zabrudzenie oleju.

 

No i to jest to!!! poza tym wyższe temperatury w lufcioku takze maja na to znaczny wpływ. ale fakt faktem ani cebra ani vfra nie sa luftami :(

MOTOPROJEKT - Warsztat motocyklowy

 

serwis, naprawa, diagnostyka komputerowa, materiały eksploatacyjne

 

Sławek - 604 635 069 Bart - 695 880 500

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czolem!

 

Ja z GSa zlalem tak czarny olej, ze jesli wprowadzic klasyfikacje "czarnosci oleju" :( od 1-10 to byloby 10 :(

 

A byl to jakis Aral i moj poprzednik zajezdzil go na 10kkm...

Moto to lufciak, bo GS500 :(.

 

Pozdrawiam

 

PS

MlodyVFR - jak bedziesz mial mozliwosc, to wymien olej w jakims GSie :(.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co Ty porownujesz diesela do silnika motocyklowego?  

 

A tekstu ze wg moje teorii (a wogole to nie "moja teoria" tylko tak jest) kazdy diesel ma w super stanie silnik to wybacz ale nie rozumie,co ma jedno do drugiego???

tam byl usmieszek Gixer, czyli to byl zart niejako. jak spuszczales kiedys olej z diesla, to jest czarny jak smola, wiec wg "nie Twojej" teorii musialbyc tam super olej, nieprawdaz, bo wyplukalo wszystkie syfy?? i na tym polega zart, bo po 5 min pracy diesla na nowym oleju olej nabiera koloru smoly :(

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co Ty porownujesz diesela do silnika motocyklowego?  

 

A tekstu ze wg moje teorii (a wogole to nie "moja teoria" tylko tak jest) kazdy diesel ma w super stanie silnik to wybacz ale nie rozumie,co ma jedno do drugiego???

tam byl usmieszek Gixer, czyli to byl zart niejako. jak spuszczales kiedys olej z diesla, to jest czarny jak smola, wiec wg "nie Twojej" teorii musialbyc tam super olej, nieprawdaz, bo wyplukalo wszystkie syfy?? i na tym polega zart, bo po 5 min pracy diesla na nowym oleju olej nabiera koloru smoly :(

pozdro

 

Wiem jak jest w dieslu bo jezdze dieslem a czysty silnik nie zawsze oznacza ze silnik jest w idealnym stanie :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...