Skocz do zawartości

Moj sposob na polamane , zniszczone plastiki


bronx
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam , czesto zadajecie pytania jak sklejac plastiki , owiewki itp... niewykonane z wlokna szklanego.

Przedstawiam oto moj sposob na w/w dolegliwosci.

Najpierw trza zerknac czy dany plastik ladnie sie topi - jak tak sie dzieje to jestesmy w domu , jak nie to zostaje tylko zywica.

Nastepnie zaopatrujemy sie w taka mala opalarke (uzywana do odlutowywania - napedzana gazem jak zapalniczka koszt ok 10zl)

I teraz :

JEsli elementy sa polamane , a musza byc sztywne(wysiegnik|) przygotowac pret , nagrzac go do bardzo wysokiej temp , podgrzac laczone plastiki owa opalarka i pret w plastik:) Pieknie sie wtapia i usztywnia laczone powierzchnie. Nastepnie w miejscu styku owych plasykow lub pekniecie - nadtapiamy plastiki obu powierzchni aby sie zlaly i tworzyly jednolota powierzchnie , czym glebiej topimy tym trwalsze i lepsze laczenia. jesli ubytek jest duzy , mozna dociac kawalek plastiku wlozyc w brakujace miejsce i topic :D

 

Powiem ze posklejalem tak troszke zeczy , narazie na rwanie w rece trzyma sie niemilosiernie. Zobaczymy jak bedzie sie sprawowac podczas jazdy.

 

Hmm , dodam jeszcze ze laczylem kilka elementow i potem porownalem do innej czesci ktora byla klejona profesjonalnie przez poprzedniego wlasciciela w warsztacie - roboty mialem z tym troszke , ale efekt byl identyczny :D Troszke cierpliwosci , pomyslowosci i jazda:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja kleiłem w taki sposób m.in. podstawke pod zegary, ale zamiast opalarki użyłem zwykłej lutownicy :mrgreen: . polutowałem nią pęknięcia dokładnie przetapiając oba elementy na lączeniu, do tego brakowało mi jeszcze rogu tej opodstawki, ok. 5 cm, no wiec znalazłem kawałek plastiku , lutownica, znowu dokładne przetopienie na łaczeniu obu elementów. dla wzmocnienia jeszcze odrobinka żywicy :D od wewnętrznej strony a na zewnętrzna strone szpachla żeby powierzchnia była gładka

:D

SPRZEDAM CZĘŚĆI HONDA XR XL NX 600 650, kontakt 600031499 lub [email protected]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko sposób , ja kleiłem kiedyś tak:

 

Łączyłem elemęty za pomocą jakiegoś kleju, potem od środka żywica i mata szklana.

Jak wyschło to ubytki od zewnątrz wypełniałem szpachlą i szlifowałem na gładko.

Na koniec lakier, jak narazie trzyma znakomicie.

Owiewka była klejona z 5-ciu części i wyszło to całkiem przyzwoicie.

Jest nieco sztywniejsza ale to wina żywicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z palnikiem trzeba uważać bo zbyt "dokładne" podgrzanie grozi zapaleniem sie topionych elementów. Jak sie zapali, to i sie lekko zwęgli....i dupa blada

Ja mam inny spsób:

http://allegro.pl/add_item.php?change_ok=1...tem_id=39967153

Czarny, ciężki, szybki... Olympus E-3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do uzupełnia ubytków w plastyku używamy kawałków z tylnej obudowy od starych telewizorów, jak na razie nie było z tym problemów, ładnie wiąze i czarny kolorek jest :D ,

tak robiłem obudowe zegarów po j........ w rowerzytsę i jest spoko, owiekwi u koleszki, daje rade

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a skad bierzecie plastik ktorym uzupelniacie ubytki ??

co w ręke wpadnie :D ja kiedys własnie próbowałem obudowy od starego tv, ale jakos bardziej mi podpasowała obudowa od gramofonu, kształt i grubosc kawałka plastiku podobny to tego, który potrzebowałem. i okazało sie, że fajnie sie topi.

 

jak ktos klei owiewki żywicą to naprawde warto chociaż leciutko połączyc je (przetopic na łaczeniu) lutownicą, wtedy nie trzeba sie martwic, że wypłynie ona na zewnętrzną strone (ta bardziej reprezentacyjną :D)

SPRZEDAM CZĘŚĆI HONDA XR XL NX 600 650, kontakt 600031499 lub [email protected]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Z tym tapianiem plastiku i łączeniem części plastikowych z sobą na ciepło to potwierdzam. W wielu serwisach jak sobie klient życzy oszczęśdzić kasę na nowych plastikach stare właśnie w ten sposób się klei. :D

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JA mialem owiewke przednia klejona przez poprzednka , jakas biala ciapa - zrabane na maxa .

Wyszlo teraz po malowaniu , peka farba , ale juz naprawione i prysniete na nowo.

 

Naprawa byla poprzez spawanie ;)

dorwalem sie do takiej spawarki , super jazda :P

ja ostanio uzywalem patyczkow takich plastikowych co z wata sa do czyszcenia uszow:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie takie proste jak się wydaje.

Plastik plastykowi nie równy. A poza tym a propos „plastików” Plastik – to materiał wybuchowy :P

U nas w kraju poprawną nazwa jest „tworzywo sztuczne”

No ale mniejsza o to.

Nie wszystkie tworzywa się ze sobą mieszają. Powodzenia jeżeli ktoś będzie chciał połączyć polistyren z polietylenem, albo poliamid z polipropylenem lub jeszcze poliacetal z polimetakrylanem metylu.

Owszem stopią się ale wytrzymałość takiej spoiny będzie żadna, i wcześnie czy później pęknie.

Jeżeli chcemy cos spawać trzeba określić co to za tworzywo i dobrać jako spoinę materiał z tej samej grupy.

 

Ponieważ nigdy nie spawałem owiewek nie wiem dokładnie co to za materiał ale mogę cos podpowiedzieć.

Na pewno nie sa to poliamidy, polietyleny i polipropyleny.

Może byc to natomiast jakiś modyfikowany polistyren, ABS lub ABS+PC

Także od jakiegoś czasu producenci wyrobów z tworzyw sztucznych zobligowani są do umieszczania symboli tworzywa w celu ułatwienia identyfikacji potrzebnej przy ponownym przetwórstwie - recyklingu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z moich spostrzeżeń widze, że w naszym kraju jest pełno fachowców od klejenia owiewek ;) Tylko jakoś zawsze finał tej operacji jest mizerny.Ile to sie widzi narobionych"glutów"na plastikach.

Przy moim poprzednim sprzęcie miałem tak poklejone owiewki, że głowa bolała 8O Pociapane cos lutownicą,na to wtopiona siatka, wszystko zalane żywicą i tona szpachlu.Ważyła chyba z 6kg a fabrycznie powinna miec z 2kg.Szok!

Zawsze sobie sam lepie owiewki,ale nie dobieram materiałów z kosmosu.Każdy plastik ma na wewnetrznej stronie oznaczenie z czego jest wykonany i taki sam materiał zawsze staram sie dobierać.Przeciez są różne tworzywa i tylko odpowiedni ich dobór stanowi połowe sukcesu w spawaniu.Prosta sprawa-mam na stanie(jak nie ja to znajomy)pare połamanych owiewek motocyklowych i tak sobie nimi uzupełniam ubytki w plastikach.

Kolega tez kiedys dorabiał mocowania z obudowy Rubina-fakt trzymały jakis czas , ale potem zaczął odpękiwac szpachel i cała robota na marne.

Najlepiej zlecić trudniejsze prace przy takich rzeczach zakładowi który się specjalizuje w renowacji tworzyw(zderzaki,owiewki).Niestety drogo kosztuje....

tak więc nie pozostaje nic innego jak samemu dłubać przy tworzywie :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

Witam,

 

Mam pare rys na szybce oraz reflektorze w mojej RS, zakup nowych to bedize troche spory koszt, a nie chce zeby byly takie pozdzierane i myslalem zeby je jakos wypolerowac, albo odeslac do jakiejs firmy zeby mi to zrobili tylko nie moge nic znalesc z tym zwiazanego.

Myslicie ze da rade usunac rysy z plastiku?

 

Oto fotki rys:

 

http://zapodaj.net/9b9054bc38f3.jpg.html

 

http://zapodaj.net/d5f467f0e5e1.jpg.html

 

 

Z gory dziekuje za pomoc :)

Edytowane przez kamilp7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...