Skocz do zawartości

regulacja zaworów sierpem i młotem


embe
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

Czy w typowo garażowych warunkach przy pomocy kilku prostych narzędzi i serwisówki możliwe jest wyregulowanie zaworów bez zbędnego ryzyka?

 

Motocykl to XJ600 (R4, 8 zaworów), zawory regulowane zdaje się płytkami. Pytam Was, żeby dowiedzieć się czy w ogóle się nad tym zastanawiać, czy raczej traktować to jak poważną operację typu remont silnika do którego potrzeba już "trochę" wiedzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że jest możliwe. Potrzeba tylko kawałka kartki do pisania i dobrych szczelinomierzy, no i trochę cierpliwości. Ty zapewne będziesz dysponował szczelinomierzami co 0.05mm wiec pomiar będzei dość mało dokładny. Najlepiej było by gdybyś zaopatrzył się w szczelinomierz co 0.02 lub 0.01. Wtedy zrobisz wszystko bezbłędnie. Jeśli zależy ci na pieniądzach, to "zaciasne" płytki możesz oddać do preszlifowania na magnesówce. Pamiętaj tylko, żeby przeszlifowali je tylko z jednej strony i potem włóż je na szklankowy popychacz przeszlfowaną stroną do dołu aby nie uszkodzić krzywki zaworowej. Oczywiście najlepiej kupić płytki oryginalne ale te dostępne są co 0.05mm, przynajmniej dla twojej XJ. Ja sugerował bym przeszlifowanie. Testowałem wpływ szlifowania na przyszłe zużycie płytki i nie ma on praktycznie żadnego wpływu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Szlifowane czy nie chyba nie ma różnicy ' date='to nie one współpracują z

krzywką tylko szklanka .Tak mi sie wydaje ??[/quote']

 

Jesteś blisko 8)

Najlepszym dowodem na istnienie obcej inteligencji w kosmosie jest to, że nas nie odwiedzają...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się jesteś blisko... tzn. nie do końca masz racje.

 

Są dwa systemy regulacji luzów za pomocą płytek:

 

1. Płytka jest pod szklanką pomiędzy szklanką a trzonkiem. W tym przypadku nie ma znaczenia z której strony szlifujesz, a przynajmniej mniejsze (ja bym szlifował i tak od strony szklanki, gdyż powierzchnia styku z szklanką jest większa niż z trzonkiem).

2. Płytka jest nagórze szklanki. Pośredniczy ona pomiędzy krzywką a szklanką, więc w tym przypadku ma to znaczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Embe, kilka postów zniknęło, ale już CI pisaliśmy o kwestii zaznaczania wszystkiego przy demontażu wałków jak to robisz, albo odpowiednim doborze narzędzi jeśli wciskasz zawory (popierwsze nie psuć). Jak znajdę chwilę to rozwinę ten temat.

 

POzdro, pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

embe pisz jak Ci poszło z tymi zaworami ?

 

Nie wiem czy ja nie będe z tym sie bawić 8) (rozmawialiśmy o tym), ale jakby co Embe to służe pomocą, mam zrobiony zestawik fot pokazującej regulację zaworów w XJ.

 

Niech sie chłopak stara, będzie potem dumny i blady że sam zrobił, a klucza dyn. jakby co pożyczę :-).

 

Pozdro, pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostro się waham między samodzielną paralityczną robotą, a powierzeniem tego Pawłowi :banghead: Minusy tego drugiego są takie, że odwlecze się w czasie (śnieg leży) i że nie zrobię tego sam. Plusy - cała reszta.

 

Jednak chciałbym sam się tym jakoś zająć...kiedyś trzeba zacząć sobie pupsko podcierać. Rozglądam się za serwisówką w formie papierowej już dłuższy czas. Znalazłem w-Wa za 170PLN. Jak dla mnie za drogo niestety. W UK można kupić używaną za 60-70PLN + wysyłka, ale niestety do Polski wysyłać nie chcą...i kaszanka.

 

Jeśli Pwaeł masz te zdjęcia, to...mogę (bardzo) skromnie poprosić? :oops: Prawdopodobnie podjadę z tym do Ciebie tak czy inaczej, ale zerknąć nie zaszkodzi :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...