Skocz do zawartości

Dzwon na torze a prawo


Sherman
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

a jeśli "sprawca" przyzna się do winy?

 

na "treningach" przyjęło się, że wyprzedzający jest odpowiedzialny za wyprzedzanie

Zestaw naprawczy zacisku hamulcowego Brembo BMW R850 R1100 K1200 K100 K1 K1100

https://allegro.pl/oferta/zestaw-naprawczy-zacisku-brembo-przod-bmw-r-1100-850-k-1200-gs-r-rs-s-rt-lt-14830948090

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawca może się przyznać ale kto spowodował szkodę to zwykle ubezpieczalnia sama weryfikuje, czytałem o kilku sprawach gdzie mimo przyznania się jednej strony ubezpieczalnia nie wypłacała pieniędzy bo uważała, że winny jest inny uczestnik. Podejrzewam, że na torze byłoby podobne, choć są to tylko moje przypuszczenia. W każdym razie furtka do wykręcenia się od wypłaty jest a czy ubezpieczyciel z niej skorzysta to inna sprawa.

Edytowane przez heniek128
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przestańmy gdybać i skupmy się na konkretach

czy ktoś zna jakieś konkretne przepisy, które wykluczają odpowiedzialność TU w ramach obowiązkowego ubezpieczenia OC w przypadku zdarzenia poza drogą publiczną w tym na torze?

Zestaw naprawczy zacisku hamulcowego Brembo BMW R850 R1100 K1200 K100 K1 K1100

https://allegro.pl/oferta/zestaw-naprawczy-zacisku-brembo-przod-bmw-r-1100-850-k-1200-gs-r-rs-s-rt-lt-14830948090

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jazdę po torze można trochę podciągnąć pod ruch poza drogami publicznymi czyli choćby taka sytuacja, jak opisana poniżej i stosowne wyjaśnienie:

 

 

30. Byłem uczestnikiem kolizji na parkingu przed hipermarketem. Jakie przepisy regulują kwestię poruszania się po drogach prywatnych?

 

Uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 1. ust. 2 Prawo o ruchu drogowym przepisy ustawy stosuje się również do ruchu odbywającego się poza drogami publicznymi, strefami zamieszkania lub strefami ruchu w zakresie koniecznym dla uniknięcia zagrożenia bezpieczeństwa osób oraz wynikającym ze znaków i sygnałów drogowych.

 

Oznacza to, że na parkingu przed hipermarketem, gdzie nie wprowadzono odpowiedniego oznakowania jako - „strefy”, będą miały zastosowanie przepisy odnoszące się kwestii bezpieczeństwa osób uczestniczących w ruchu oraz wszelkiego rodzaju dyrektyw płynących ze znaczenia poszczególnych znaków i sygnałów drogowych, określonych w aktach wykonawczych

 

Ponadto, zgodnie z art. 98 kodeksu wykroczeń kto, prowadząc pojazd poza drogą publiczną, strefą zamieszkania lub strefą ruchu nie zachowuje należytej ostrożności, czym zagraża bezpieczeństwu innej osóby, podlega karze grzywny albo karze nagany.

 

W większości przypadków na parkingu dochodzi jednak do zderzeń z zaparkowanym pojazdem. Nie ma więc mowy o zagrożeniu dla osób. W takim przypadku zastosowanie mają wyłącznie przepisy ubezpieczeniowe.

W przypadku szkód komunikacyjnych odpowiedzialność sprawcy jest przeniesiona na zakład ubezpieczeń. Zgodnie z art. 34 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. z 2003 r. Nr 124, poz. 1152) cyt. z ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych przysługuje odszkodowanie, jeżeli posiadacz lub kierujący pojazdem mechanicznym są obowiązani do odszkodowania za wyrządzoną w związku z ruchem tego pojazdu szkodę, której następstwem jest śmierć, uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia bądź też utrata, zniszczenie lub uszkodzenie mienia. Z kolei art. 35 wskazuje, iż ubezpieczeniem OC posiadaczy pojazdów mechanicznych jest objęta odpowiedzialność cywilna każdej osoby, która kierując pojazdem mechanicznym w okresie trwania odpowiedzialności ubezpieczeniowej, wyrządziła szkodę w związku z ruchem tego pojazdu.

 

Kierujący pojazdem w razie uczestniczenia w wypadku drogowym jest obowiązany: podać swoje dane personalne, dane personalne właściciela lub posiadacza pojazdu oraz dane dotyczące zakładu ubezpieczeń, z którym zawarta jest umowa obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, na żądanie osoby uczestniczącej w wypadku"

 

 

Tyle, że jeśli ktoś nas zdejmie z toru, to musiałby mieć OC (torówki raczej nie mają), przyznać się do winy, no i musielibyśmy udowodnić, że nie uczestniczyliśmy w zawodach tylko treningach. Teoretycznie - pewnie możliwe, praktycznie - pewnie droga przez mękę...

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

konrad1f prosze Cię... "przyjęło się"??? Kto przyjął? Wy? Oni? Czy może TU? właśnie to całe strzępienie języka to jest gdybanie. Pytasz o przepisy? Poczytaj sobie OWU kilku TU - mi sie nie chce.. i jestem na 99% przekonany, że OWU nie stoją w sprzeczności z Ustawą. TU maja rzesze prawników, którzy czuwaja nad tym, żeby OWU było zgodne z przepisami bo jak dadzą ciała to odostają milionowe kary... Jak jest w OWU, że nie wypłacają to możesz sobie tupac noga i płakać i gówno dostaniesz. Twoim obowiązkiem jest sie zapoznac z OWU jak podpisujesz polisę bo tam potwierdzasz ten fakt. Likwiduje średnio 2 - 3 szkody w roku (mam pecha do tylnych zderzaków w moim aucie ;) ) i wiem, jakie wałki robią TU. Stary to jest państwo w państwie...Nie twierdzę, że należy to tolerować bo zawsze jak mi cos nie pasi to ide do sądu, ale w przypadku dzwona na torze to IMO nic Ci się nie należy.

 

PEACE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w odróżnieniu od Ciebie (bo Tobie się nie chce) czytałem ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych... ;)

prawdę mówiąc to ciężko jest znaleźć gdziekolwiek OWU OC komunikacyjnego jakiejkolwiek firmy ponieważ wszystko reguluje w/w. ustawa

mi natomiast nie chcę się rozmawiać o tym czy TU będzie się próbowało wykręcić, czy o tym czy sprawca chce się wykręcić (bo to jest zupełnie inna sprawa niż ustalenie czy ubezpieczyciel przejmuje odpowiedzialność sprawcy) ponieważ wcześniej nie tylko ja pisałem, że problemem ewentualnie może być ustalenie winy

w tej sprawie (wykręcania się sprawcy) już kiedyś coś tam napisał chyba KS - Polacy mają dziwną przypadłość, mimo iż wiedzą, że są winny próbują się na wszelki sposób wykręcić aby nie stracić 100zł zniżki

 

myślę, że w tej sytuacji gdyby doszło do gonga nie powinno być problemu z ustaleniem sprawcy ;)

Zestaw naprawczy zacisku hamulcowego Brembo BMW R850 R1100 K1200 K100 K1 K1100

https://allegro.pl/oferta/zestaw-naprawczy-zacisku-brembo-przod-bmw-r-1100-850-k-1200-gs-r-rs-s-rt-lt-14830948090

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak - tyle, że te warunki nie obejmują polisy OC ;)

strona 4. par. 1.1 z podpunktami (nie licząc zielonej karty, która obowiązuje za granicą)

Edytowane przez konrad1f

Zestaw naprawczy zacisku hamulcowego Brembo BMW R850 R1100 K1200 K100 K1 K1100

https://allegro.pl/oferta/zestaw-naprawczy-zacisku-brembo-przod-bmw-r-1100-850-k-1200-gs-r-rs-s-rt-lt-14830948090

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

True, ale przynajmniej zwykłe AC mamy wyjaśnione na przykladzie AXA (w innych jest zapewne podobnie) :)

 

Dobra poddaje się - ustawy nie chce mi się czytać. Wiem jakie jest życie i zapewne czekałaby ochotnika do przetestowania mała wojenka w sądzie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i jestem na 99% przekonany, że OWU nie stoją w sprzeczności z Ustawą.

 

http://www.rzu.gov.pl/aktualnosci-z-rynku/ubezpieczenia-majatkowe/UOKiK_ukarze_za_niedozwolone_klauzule_w_OWU__2885

 

tylko w 2009 roku Rzecznik Ubezpieczonych skierował do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) już 28 zawiadomień o stosowaniu klauzul niedozwolonych w umowach z ubezpieczycielami. Aż 15 z nich dotyczyło nielegalnego wprowadzenia pojazdu do obrotu. UOKiK uznał, iż zapisy w OWU, które pozwalały ubezpieczycielowi subiektywnie decydować o wypłacie odszkodowania, naruszały prawa Konsumentów oraz pozwalały im na szeroką interpretację.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki ma związek przyznanie się do winy do wypłaty odszkodowania? To już wtedy nie Twoja brocha, tylko tego, kto został poszkodowany.

 

Dla mnie też niepojęte jest to wymigiwanie się od przyznania do winy... i potem wzywają policję do każdej najdrobniejszej stłuczki, całe szczęście zaczęli już wystawiać mandaty za bezpodstawne wezwanie - taki bonus dla tych oszczędnych :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

i potem wzywają policję do każdej najdrobniejszej stłuczki, całe szczęście zaczęli już wystawiać mandaty za bezpodstawne wezwanie - taki bonus dla tych oszczędnych :)

 

Poważnie? Cudownie! Czekam, jak zaczną karać mandatami za zbyt wolną jazdę, ale mogę nie dożyć :banghead: .

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...