Skocz do zawartości

slizg przewrotka a panewki


V12
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Miałem przypadek, że CBR600 na podjeździe przy wyłączonym silniku sama się wywaliła. Zanim zszedłem z piętra minęło może 3 minuty.

Po odpaleniu cebra nie miała ciśnienia oleju. Odpaliłem ją 3 razy na kilka chwil, ale ciśnienie nie wróciło.

Musiałem odpowietrzyć kanały olejowe przez korek pomiary ciśnienia oleju dopiero wszystko wróciło do normy.

Jakiś czas później przy innej naprawie zdejmowałem wałki, ale na szczęście nic nie było przytarte.

Moto Psycho

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Ja dostalem strzal samochodem w prawa strone i pekla obudowa w miejscu gdzie wlewa sie olej do silnika olej rozlal sie po asfalcie niepamietam w jaki sposob zgasl motor. Jest szansa ze silnik bedzie zyl

Edytowane przez Yogas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem przypadek, że CBR600 na podjeździe przy wyłączonym silniku sama się wywaliła. Zanim zszedłem z piętra minęło może 3 minuty.

Po odpaleniu cebra nie miała ciśnienia oleju. Odpaliłem ją 3 razy na kilka chwil, ale ciśnienie nie wróciło.

Musiałem odpowietrzyć kanały olejowe przez korek pomiary ciśnienia oleju dopiero wszystko wróciło do normy.

Jakiś czas później przy innej naprawie zdejmowałem wałki, ale na szczęście nic nie było przytarte.

 

Bo wywaliles ja na lewa strone. Po tym wystarczylo mocno przechylic na prawa strone i wszystko byloby ok.

 

Witam

 

Ja dostalem strzal samochodem w prawa strone i pekla obudowa w miejscu gdzie wlewa sie olej do silnika olej rozlal sie po asfalcie niepamietam w jaki sposob zgasl motor. Jest szansa ze silnik bedzie zyl

 

Przy przewrotce zapewne silnik zgasl.

Edytowane przez jimi11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z całym szacunkiem ale na czym polega problem?

 

powtórzę pytanie:

jak i czym jest smarowany silnik w momencie postawienia motocykla prawie do pionu przy 10.000 obrotów silnika?

Człowiek mądrzeje z wiekiem i zwykle jest to wieko od trumny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powtórzę pytanie:

jak i czym jest smarowany silnik w momencie postawienia motocykla prawie do pionu przy 10.000 obrotów silnika?

 

 

Jeśli jest przegroda w misce to olej z niej nie ucieka i cały czas jest pompowany w kanały olejowe.

SUPPORT 18

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jest przegroda w misce to olej z niej nie ucieka i cały czas jest pompowany w kanały olejowe.

Własnie jesli jest przegroda ale wielu na mocniejszych sprzętach 900 i wiekszych smiga czesto na kole. I tu jest przyczyna że panewy grają dość często.

Racja jest przy 10 tys wystarczy że na chwile pociągnie powietrza i pójdzie to na panewki i nieszczęście za jakiś czas gotowe

pozdr

RG 80>>GPZ 500>>CBR 600 F3>>CBR 900RR


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powtórzę pytanie:

jak i czym jest smarowany silnik w momencie postawienia motocykla prawie do pionu przy 10.000 obrotów silnika?

Będę strzelał. :icon_mrgreen:

Obstawiam, że z mokrą miską olejową nie jest właściwie smarowany i musi się zadowolić tymi resztkami pozostałego oleju na panewkach.

Edytowane przez Luca
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę strzelał. :icon_mrgreen:

Obstawiam, że z mokrą miską olejową nie jest właściwie smarowany i musi się zadowolić tymi resztkami pozostałego oleju na panewkach.

resztkami ??? po to jest ciśnienie aby utrzymać poduszkę olejową między czopem a panewka. Kiedy braknie cisnienia zaczyna sie tarcie połsuche a po chwili suche wszystko sie grzeje puchnie i tak wystawia korbę.tym bardziej przy wielkich obrotach i obciążeniu.

RG 80>>GPZ 500>>CBR 600 F3>>CBR 900RR


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toeretycznie macie racje, praktycznie panewki w mgnieniu oka nie lecą - potrzebują dłuższej chwili bez smarowania żeby się skończyć.

Jako ciekawostkę przytoczę niedawne wydarzenie jak przyjechał do mnie (na kołach kilka km) klient na wymianę oleju Hondą NTV, kontrolka oleju gasła mu dopiero powyżej 4-5 tys obr. Po spuszczeniu oleju okazało się że miał niecałe 0,5L oliwy w misce - tak więc zatrzeć panewkę wcale nie jest tak łatwo - co nie znaczy że one to lubią i są pancerne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trafiłeś, ale tylko 2-3 sekundy a potem?

No a potem to już ma znaczenie z jakich materiałów wykonane są panewki i wał. Myślę, że nie przypadkowo stosuje się dwa rózne. Taka konstrukcja chwile przy tarciu suchym i półsuchym wytrzyma, ale z każdym obrotem degradacja powierzchni postępuje lawinowo. Zwiększa się tarcie, to rośnie również temperatura, materiały się rozszerzają i panewka coraz bardziej ściska wał, potęgując wyrywanie cząsteczek. Oczywiście do momentu gdy tarcie na tyle wzrośnie, że zatrzyma wał, lub obróci panewkę.

A jak długo to może trwać na wysokich obrotach, to nie mam pojęcia? :icon_mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No a potem to już ma znaczenie z jakich materiałów wykonane są panewki i wał. Myślę, że nie przypadkowo stosuje się dwa rózne. Taka konstrukcja chwile przy tarciu suchym i półsuchym wytrzyma, ale z każdym obrotem degradacja powierzchni postępuje lawinowo. Zwiększa się tarcie, to rośnie również temperatura, materiały się rozszerzają i panewka coraz bardziej ściska wał, potęgując wyrywanie cząsteczek. Oczywiście do momentu gdy tarcie na tyle wzrośnie, że zatrzyma wał, lub obróci panewkę.

A jak długo to może trwać na wysokich obrotach, to nie mam pojęcia? :icon_mrgreen:

 

Zobacz na jutubie "strzał z korby" to będziesz wiedział :D

SUPPORT 18

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...