Skocz do zawartości

przepisy na rondach


k21
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Co to jest pasmo?

:icon_eek:

Tak, zgadzam się. Dla niewtajemniczonych: Rondo Radosława, czyli dawna Babka w Warszawie, posiada obecnie dośc durne oznaczenie poziome, co skłania wszyskich do dośc defensywnej jazdy :rolleyes:

Ale z drugiej strony może się za którymś razem kierowcy na przykładzie Babki nauczą, że jak chce się jechać dookoła, to lepiej zająć pas lewy - dla świętego spokoju i płynnej jazdy.

 

 

[...].Więc nie bądźmy bardziej papiescy itd. biggrin.gifI nie próbujmy zmieniać prawa.Raczej stosujmy je wszyscy jednakowo,wtedy nie będzie podobnych rozterek.

I tu się zgadzam z jerzykiem.

Edytowane przez ajriszkofi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na małych rondach,nie jesteś w stanie /albo prawie nie jesteś /włączyć lewego,a następnie zaraz prawego kierunkowskazu, przynajmniej z dwóch powodów;za mało czasu a i konstrukcja automatycznego wył.kierunku w większości samochodów nie pozwala na takie"miganie"przełącznikiem,bez obawy o uszkodzenie tegoż mechanizmu.Więc nie bądźmy bardziej papiescy itd.

 

buahahha - to dowaliłeś do pieca!

jeśli nie masz czasu aby przełączyć kierunek to chyba jesteś niepełnosprawny!

bo co za różnicy czy włączasz prawy kierunek z pozycji przełącznika kierunkowskazów wyłączonych czy z pozycji lewego kierunkowskazu??!!

 

IMO zakaz używania lewego kierunku przy wjeździe na rondo,powinien być karany wysokim mandatem,podobnie jak i brak prawego przy zjeździe.Wtedy nie byłoby tylu wypadków.

gdzie ty widziałeś w prawie o ruchu drogowym zakaz używania lewego kierunku przy wjeździe na skrzyżowanie?

jesteś zobowiązany do sygnalizowania zmiany kierunku!

 

Zasada podstawowa jest taka,że najpierw należy zdefiniować pojęcie skrzyżowania z ruchem okrężnym , a wtedy wszystko staje się jasne.Nie można powiedzieć,Konrad,na jednych tak, na innych nie.Zasady są wszędzie takie same.

 

zasady są wszędzie takie same, ale nie każde "rondo" jest takie same a dane zachowanie wymusza na ciebie rozrysowanie pasów i konstrukcja ronda

Edytowane przez konrad1f

Zestaw naprawczy zacisku hamulcowego Brembo BMW R850 R1100 K1200 K100 K1 K1100

https://allegro.pl/oferta/zestaw-naprawczy-zacisku-brembo-przod-bmw-r-1100-850-k-1200-gs-r-rs-s-rt-lt-14830948090

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

buahahha - to dowaliłeś do pieca!

jeśli nie masz czasu aby przełączyć kierunek to chyba jesteś niepełnosprawny!

bo co za różnicy czy włączasz prawy kierunek z pozycji przełącznika kierunkowskazów wyłączonych czy z pozycji lewego kierunkowskazu??!!

gdzie ty widziałeś w prawie o ruchu drogowym zakaz używania lewego kierunku przy wjeździe na skrzyżowanie?

jesteś zobowiązany do sygnalizowania zmiany kierunku!

zasady są wszędzie takie same, ale nie każde "rondo" jest takie same a dane zachowanie wymusza na ciebie rozrysowanie pasów i konstrukcja ronda

 

Konrad,wiem,poniedziałek,pierwszy dzień wiosny itd.Więc jeżeli masz problem z przeczytaniem,a tym bardziej zrozumieniem tego co napisałem, to poproś kogoś bardziej rozgarniętego żeby Ci to wytłumaczył.

Widzę, w Twoim awatarze <spec szkoły jazdy> wiec mam nadzieję że lepiej znasz i interpretujesz "Prawo o Ruchu Drogowym" niż przeciętny forumowicz, a Twoja złośliwość wynika tylko i wyłącznie z tego jak wyżej.

pozdr

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rondo podane w przykładzie Yubego jest troszkę niedopracowane, ale jeśli faktycznie byłaby taka sytuacja to przy wjeździe też bym nic nie sygnalizował, przy jeździe dookoła ronda ciągle jednym pasem nic bym nie sygnalizował, przed zjazdem z ronda sygnalizowałbym prawym kierunkowskazem

jeśli zjeżdżałbym tak jak Yuby narysował to musiałbym fest uważać na auta jadące prawym pasem bo mogą chcieć jechać prosto, prawdę mówiąc wcześniej chciałbym zmienić pas na prawy oczywiście sygnalizując to wcześniej prawym kierunkiem i zjechać z ronda z prawego pasa, oczywiście przy oznaczeniu jak w obrazku można zjechać z wewn. pasa ale tak czy siak trzeba przepuścić tych na prawym bo teoretycznie Ci na prawym pasie zjeżdżając z ronda mogą sobie zająć nawet lewy pas na zjeździe

niemniej myślę że identyczne rozwiązania są rzadkością

 

czy Warszawska Babka wygląda tak? http://www.kluchojady.hostings.pl/temp/new_pasy.jpg bo gdzieś taki schemat znalazłem a z google maps nie bardzo widać konkretnie jak rozrysowane są pasy ruchu (chodzi mi o linie ciągłe i przerywane)

 

Konrad,wiem,poniedziałek,pierwszy dzień wiosny itd.Więc jeżeli masz problem z przeczytaniem,a tym bardziej zrozumieniem tego co napisałem, to poproś kogoś bardziej rozgarniętego żeby Ci to wytłumaczył.

 

haha to może Ty zatrudniłbyś tłumacza!!

 

 

W sytuacji, gdyby na takim skrzyżowaniu pojawiłyby się światła,skrzyżowanie to traktowane jest jak zwykle i wtedy,:objeżdżając"je używamy lewego kierunku,tak jak na zwykłym skrzyżowaniu,"krzyżowym"Proste?

to pisałeś Jerzyk o "rondzie" Yubego

i tu następna bzdura z Twojej strony!

światła w tym przypadku tylko i wyłącznie regulowałyby pierwszeństwo wjazdy na skrzyżowanie a nie wymuszałyby stosowanie bądź niestosowanie kierunkowskazów

Edytowane przez konrad1f

Zestaw naprawczy zacisku hamulcowego Brembo BMW R850 R1100 K1200 K100 K1 K1100

https://allegro.pl/oferta/zestaw-naprawczy-zacisku-brembo-przod-bmw-r-1100-850-k-1200-gs-r-rs-s-rt-lt-14830948090

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba nie masz racji, ponieważ jeżeli skręcam w lewo na rondzie nigdy nie włączam kierunkowskazu,

 

Yuby, na " rondzie " niema czegos takiego jak skret w lewo.

 

:crossy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja zdawałem prawko 2 razy tzn 4 lata temu na motocykl :biggrin: i jak była kasa za rok na auto i z tego co pamiętam to tak:

 

Jak jest rondo w formacie „2 skrzyżowanych dróg” do przy dojeździe do ronda jak chcemy skręcić w lewo to lewy kierunek wjeżdżamy na rondo i przy naszym zjedzie prawy. Jak są dwa pasy i chcemy prosto przez rondo lub zaraz w prawo to z prawego jak w lewo to lewy pas wjeżdżamy na rondo i jak jesteśmy na wysokości wylotu równoległego do tego co wjeżdżaliśmy zmieniamy pas i zjazd z ronda…Bo z tego co pamiętam to na egzaminie czy na kursie była komenda „ na rodzie w lewo ..prawo prosto” A nie wjedź pan na rondo a potem powiem kiedy zjechać….Kiedyś zadałem pytanie instruktorowi a co jak będę miał zając prawy pas żeby zjechać z ronda a nie będzie takiej możliwości mam się zatrzymać na lewym pasie? czy objechać jeszcze raz ? odp. Konkretnej nie dostałem

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie i Panowie- czy tylko ja coś tu źle zrozumiałem? Wydaje mi się, że eksperci z linków 2 i 3 PrzemkaB przeczą sobie wzajemnie

 

 

Oczywiście masz rację.Choćby wypowiedz egzaminatora,dyrektora i coś tam jeszcze mówiące o zakazie wyprzedzania z prawej strony na rondzie.No cóż,tak uczą,tak jeżdżą a później jeszcze oceniają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście masz rację.Choćby wypowiedz egzaminatora,dyrektora i coś tam jeszcze mówiące o zakazie wyprzedzania z prawej strony na rondzie.No cóż,tak uczą,tak jeżdżą a później jeszcze oceniają.

Zwróćcie jednak uwagę, że w przypadku tego konkretnego ronda faktycznie nie można wyprzedzać prawą stroną, bo nie ma wyznaczonych pasów ruchu.

Ale tłumaczenia faktycznie dość pokrętne i wzajemnie sobie jakby przeczące, przynajmniej przy pobieżnym przeczytaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytajcie np. w wikipedii co to jest rondo. Jest to skrzyżowanie o ruchu okrężnym. Jeżeli skręcamy w lewo na skrzyżowaniu (również tym o ruchu okrężnym) tzn. ŻE ZMIENIAMY KIERUNEK RUCHU (nie jedziemy już np. prosto na północ, tylko chcemy jechać na zachód-w lewo) na skrzyżowaniu, a więc naszym obowiązkiem jest SYGNALIZOWANIE: ZMIANY PASA RUCHU i KIERUNKU RUCHU. Tyle mówi ustawa. Jestem instruktorem nauki jazdy i jakoś WSZYSCY moi kursanci skręcając w lewo na rondzie SYGNALIZUJĄ swój zamiar (zawczasu i wyraźnie) lewym kierunkowskazem i ŻADEN z nich nie oblał z tego powodu (czyli niewłaściwej sygnalizacji). Może u nas w Poznaniu egzaminatorzy stosują jakieś inne reguły sygnalizacji zmiany kierunku ruchu, a może poprostu stosują się wyraźnie do tego co mówi ustawa. W książce dla kursantów (np. Podręcznik kierowcy kat. B), która jest stosowana w CAŁEJ Polsce-są opisane w prosty sposób zasady używania kierunkowskazów przy zmianie kierunku ruchu-również na skrzyżowaniach o ruchu okrężnym-zwanym RONDEM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie do końca masz rację Kuba

weź większość dużych rond np. w zielonej górze, albo rondo w głogowie - po kiego grzyba chcesz tam stosować kierunek w lewo jadąc kilkadziesiąt bądź nawet kilkaset metrów swoim pasem ruchu, no chyba, że przy zmianie pasa to oczywiste

 

Zestaw naprawczy zacisku hamulcowego Brembo BMW R850 R1100 K1200 K100 K1 K1100

https://allegro.pl/oferta/zestaw-naprawczy-zacisku-brembo-przod-bmw-r-1100-850-k-1200-gs-r-rs-s-rt-lt-14830948090

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem instruktorem nauki jazdy (...)

 

jestem przerażony. autentycznie, wysiadam

powtórzę tylko kolejny raz pytanie, którego usiłujesz jak piskorz unikać: czy na zakrętach (nie skrzyżowaniach) kiedy pas po którym jedziesz zakręca, też włączasz kierunkowskaz? zgodnie z Twoją filozofią tak by należało: zmieniasz wszak kierunek ruchu

jsz

 

ps. wikipedia jest kiepskim źródłem prawa...

„Warunkiem istnienia dyktatury jest ciemnota tłumu, dlatego dyktatorzy bardzo o nią dbają, zawsze ją kultywują.”
[R. Kapuściński]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestem przerażony. autentycznie, wysiadam

powtórzę jeszcze tylko kolejny raz pytanie, czy na zakrętach (nie skrzyżowaniach) kiedy pas po którym jedziesz zakręca, też włączasz kierunkowskaz? zgodnie z Twoją filozofią tak by należało

jsz

 

ps. wikipedia jest kiepskim źródłem prawa...

 

Dlatego ja już nie podejmuję dyskusji.

ps.W tym przypadku wikipedia podaje definicje prawidłowo.Problem mają instruktorzy którzy całą swą wiedzę z niej czerpią./Trzeba też umieć interpretować fakty/

Problemem jest również to,że aby zostać instruktorem,wystarczy zdać egzamin ,bodajże "wojewody".

Widziałem takowy,wierzcie mi,kursant który zdaje na pj kat. "B" nie ma z nim problemu po przeczytaniu wstępu,do kodeksu o ruchu drogowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Na małych rondach,nie jesteś w stanie /albo prawie nie jesteś /włączyć lewego,a następnie zaraz prawego kierunkowskazu, przynajmniej z dwóch powodów;za mało czasu a i konstrukcja automatycznego wył.kierunku w większości samochodów nie pozwala na takie"miganie"przełącznikiem,bez obawy o uszkodzenie tegoż mechanizmu.Więc nie bądźmy bardziej papiescy itd. :biggrin:I nie próbujmy zmieniać prawa.Raczej stosujmy je wszyscy jednakowo,wtedy nie będzie podobnych rozterek.

 

IMO zakaz używania lewego kierunku przy wjeździe na rondo,powinien być karany wysokim mandatem,podobnie jak i brak prawego przy zjeździe.Wtedy nie byłoby tylu wypadków.

pozdr

Bzdura i polactwo.

Ja nie nawołuję do zmiany prawa. Ja nawołuję do minimalizowania ryzyka "niedogadania się" dwóch uczestników ruchu w jednym miejscu. Przeczytaj art. z Ustawy o sygnalizowaniu, a potem zabieraj głos.

Zwróć też uwagę na budowę różnych skrzyżowań oznaczonych znakiem C-12 i na różne oznaczenie poziome i liczbę pasów ruchu.

 

Yuby, na " rondzie " niema czegos takiego jak skret w lewo.

 

:crossy:

Drogi Andrzeju, nie pisz na forum po alkoholu.

kulikowisko.pl www.facebook.com/KULIKOWISKO

Uwaga!!! Nowa lokalizacja kursów prawa jazdy:

  • teoria: Mokotów-Służew
  • praktyka: Ursus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi Tomku!

Czy oprócz zarzutów o braku wiedzy/bzdura/,polactwa/co to znaczy?/ oraz pijaństwa innemu koledze,/drogi Andrzeju nie pisz po alkoholu/mógłbyś kompetentnie wyjaśnić o co Ci chodzi?Chyba że sam byłeś po użyciu?

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...