Skocz do zawartości

''Jednostrzalowosc'' kasku.


PiotrekRR
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Otoz kolega mial wypadek, podczas ktorego uderzyl glowa(kaskiem) w tylny slupek Fiata Marea Weekend. Na aucie pojawilo sie wgniecenie, jakby ktos zasadzil mlotkiem, tymczasem na kasku nie ma sladu. Rozmawialismy o tym niedawno z takim doswiadczonym ziomem, ktory to kategorycznie twierdzi, ze kask po takim uderzeniu nadaje sie tylko na smietnik. Prawda to?

Jesli to prawda, to teoretycznie kazdy uzywany kask na sprzedaz moze byc po takim walnieciu i podczas naszego wypadku po prostu sie rozpasc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy uderzeniu zmienila sie struktora skorupy helmu, w mielscu gdzie uderzyl wgniotl sie steropian powstala tez luka w materiale wypelnion apowietrzem. to przy nastepnym uderzeniu moze spowodowac pekniecie skorupy.

 

Nie musi isc na smietnik, mozna postawic na polke w celach ozdobnych.

 

:biggrin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy uderzeniu zmienila sie struktora skorupy helmu, w mielscu gdzie uderzyl wgniotl sie steropian powstala tez luka w materiale wypelnion apowietrzem. to przy nastepnym uderzeniu moze spowodowac pekniecie skorupy.

 

Nie musi isc na smietnik, mozna postawic na polke w celach ozdobnych.

 

:biggrin:

A kto powiedzial, ze skorupa musi peknac? Zewnetrzna skorupa kasku wytrzyma pewnie kilka takich uderzen-bo od tego jest. Ma byc ekstremlnie wytrzymala. Chodzi o warstwe w srodku kasku, ktorej zadaniem jest absorbowanie uderzenia. Podczas wypadku spelnia ona swoja role, zmieniajac swa strukture. Niestety nieodwracalnie. Przy nastepnym uderzeniu juz nie bedzie sie mialo co odksztalcac. Kask bedzie przypominal metalowe wiadro-kask bedzie nadal caly, ale leb w srodku juz nie :flesje:

 

Tak naprawde, wszystko co chroni nasze zdrowie jest jednorazowe. Pasy bezpieczenstwa powinno sie tez wymieniac, auta z naruszona konstrukcja wywalac na zlom. Pewnie ochraniacze w ciuchach na moto tez spelniaja swa role najlepiej za pierwszym razem :eek:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kto powiedzial, ze skorupa musi peknac?

 

Nie musi ale moze. Nikt i zadne urzadzenie nie jast w stanie przewidziec gdzie peknie i czy w ogole...

 

:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wygląda sprawa ubiegania się w takim przypadku dodatkowo o zwrot kosztów kasku?, oczywiście mówię tutaj o sytuacji gdy wypadek nie z naszej winy (ewentualnie współwina). Wpisujemy kask do rzeczy, które zniszczyły nam się podczas wypadku, a rzeczoznawca stwierdza, że kask wygląda jak nowy i nic się nie należy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wygląda sprawa ubiegania się w takim przypadku dodatkowo o zwrot kosztów kasku?

 

patrz dział "przepisy": należne jest odszkodowanie za wszystkie poniesione straty, w tym strój również. AFAIR pisał ktoś, komu odmówiono odszkodowania za kask; zażądał zdaje się ekspertyzy biegłego, że kask jest bezpieczny... ubezpieczalnia wolała uznać roszczenie i wypłacić odszkodowanie za garnek :D

jsz

„Warunkiem istnienia dyktatury jest ciemnota tłumu, dlatego dyktatorzy bardzo o nią dbają, zawsze ją kultywują.”
[R. Kapuściński]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzac na motocykle w ogloszeniach wyglada na to, kazdy uzywany kask, wystawiony poowiedzmy na allegro.pl moze byc bezwartosciowa skorupa.

A bo to jedyny rodzaj towaru sprzedawany na allegro?

Najlepsze są aukcje typu: spezedaję procesor do komputera, nie wiem, czy sprawny, bo nie mam gdzie sprawdzić :icon_twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WYMIANA

Silne uderzenie lub cios mogą spowodować uszkodzenie kasku, nawet jeśli nie są widoczne wyraźne ślady takiego uszkodzenia. Uszkodzony kask posiada ograniczoną zdolność ochrony przed kolejnymi uderzeniami. Z tego powodu kask co do którego istnieje podejrzenie uszkodzenia powinien zostać wymieniony.

 

Nawet najlepiej przechowywany kask ulega zużyciu w czasie i może nie gwarantować odpowiedniej ochrony, nawet jeśli wydaje się być w dobrym stanie. Zaleca się zatem wymienić go po trzech latach użytkowania.

 

Szpary, odklejenia, deformacje, złuszczenia, odbarwienia są elementami wskazującymi na konieczność weryfikacji stanu zniszczenia kasku.

 

Tak pisze producent na temat wymiany kasku i chyba słusznie.

Wiekszosc wystawia powypadkowe kaski na allegro. Jak juz to robicie na Boga piszcie, ze byl po wypadku. Ja mialam wypadek w SHOEI, po silnym uderzeniu mial tylko ryske. Mialam go i tak wymieniac, wystawilam go na allegro ale podkreslilam kupujacemu, ze mialam wypadek w tym kasku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musi isc na smietnik, mozna postawic na polke w celach ozdobnych.

 

Integralny można też przerobić na doniczkę :icon_biggrin:

Ja swoje kaski po większych "przywaleniach" zawsze wyrzucałem do śmietnika - pomijam fakt, że śmieciarze potem pewnie i tak go wyciągali, opylali za flaszkę i wracał na drogi....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zatem pytanie:

mój kask już 2 razy upadł z wysokości półtora metra na beton (leżał na tylnym kufrze motocykla i został strącony).

Czy po takich upadkach także powinna nastąpić jego wymiana?

Jedyne widoczne uszkodzenie, to mały odprysk farby.

Edytowane przez elbarto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinien byc wymieniony, pytanie tylko czy to zrobisz ?

 

:icon_question:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kupowałem swój kask, to zadałem to pytanie (dot. spadnięcia kasku z małej wysokości) i sprzedawca powiedział że nic się kaskowi nie stanie (mógł powiedzieć że trzeba wymienić, w końcu byłoby to w jego interesie). W sumie chyba jest różnica między upadkiem z 1,5m a przygrzmoceniem w asfalt przy iluśtam km/h. Ciekaw też jestem czy to że kask jest pusty w środku jak uderza o ziemię coś zmienia :banghead:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...