Skocz do zawartości

Predkosc najazdu / uderzenia w przechodnia


ks-rider
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

To ja mam kontr-quiz.

 

Z jaką prędkością powinna poruszać się pięść trafiająca w zęby kogoś kto nie rozumie, że jadąc powoli zmusza do wyprzedzania i powoduje niebezpieczne sytuacje? Chodzi mi o skuteczne wytłumaczenie danej osobie jednym ciosem na czym sytuacja polega.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja mam kontr-quiz.

 

Z jaką prędkością powinna poruszać się pięść trafiająca w zęby kogoś kto nie rozumie, że jadąc powoli zmusza do wyprzedzania i powoduje niebezpieczne sytuacje? Chodzi mi o skuteczne wytłumaczenie danej osobie jednym ciosem na czym sytuacja polega.

 

dyskutujemy tu o powaznych sprawach a nie o pierdolach, masz ochote pospamowac - polecam dzial humor lub przy piwie, ewentualnie w Przepisach bo za cos takiego zabieraja Ci PJ i pozniej sporo musisz chodzic piechota lub byc zdany na komunikacjee miejska . Kumasz ?

Edytowane przez ks-rider
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosta rekonstrukcja czasoprzestrzenna

 

Droga hamowania z 30kmh (szacunkowa średnia) to 4,22 metra

Droga hamowania z 50kmh (szacunkwoa średnia) to 11,94 metra

 

Trzeba doliczyć 1 s na czas reakcji kierowcy i narastanie ciśnienia w hydraulice ukł. hamulcowego. Ta jedna sekunda to dodatkowe metry przejechanne do czasy rzeczywistego zadziałania hamulców.

 

Ponieważ 30 kmh to 8,33 m/s więc właśnie tyle metrów trzeba doliczyć

Ponieważ 50 kmh to 13,88m/s więc tyle trzeba doliczyć.

 

Z treści zadania wynika iż sam. jadący 30kmh zdołał się zatrzymać przy dziecku, a więc jego rzeczywista droga od czasu dostrzeżenia przeszkody do chwili całkowitego zatrzymania wynosi 4,22 + 8,33 czyli 12,55 metrów.

 

Ponieważ obydwa pojazdy jechały w chwili dostrzeżenia przeszkody równolegle, więc nastąpiło to dokładnie w odległości 12,55 metra.

 

Ponieważ odległość ta jest MNIEJSZA niż odległość przejeżdzana w czasie reakcji przez szybszy samochód (13,88 metra) więc odpowiedź brzmi:

 

Kierowca szybszego samochodu uderzy z prędkością 50kmh bo w ogóle NIE ZDĄŻY użyć hamulców !

 

Warunki drogowe są tu pomijalne gdyż są identyczne dla obydwu pojazdów,

SPOKOJNIE, POZWÓLMY DZIAŁAĆ NATURZE...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z treści zadania nie wynika że cały czas przyspieszał. Różnica prędkości 20kmh jest wystarczająca do sprawnego wyprzedzenia więc to co napisałeś to mnożenie niepotrzebnych założeń. Należy przyjąć ruch jednostajny w chwili dostrzeżenia przeszkody.

 

Wbrew pozorom treść zadania zawierała prawie wszystkie niezbędne dane do rekonstrukcji. W praktyce rzeczoznawca ds ruchu drogowego i rekonstrukcji wypadków ma jeszcze dane pojazdów (marka, model, masy itd.) więc bierze z katalogów dokładne dane dotyczące drogi hamowania.

SPOKOJNIE, POZWÓLMY DZIAŁAĆ NATURZE...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

( super szybkiego bolidu wyposarzonego w super hamulce ), ktory postanawia przy pierwszej nadarzajacej sie okazji wyprzedzic " slimaczacy " sie przed nim pojazd.

W momencie zrownania sie pojazdow ( na jednej wysokosci ) wyprzedzajacy jedzie dokladnie z predkoscia 50 km/h.

 

Treść zadania :biggrin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli to nawiązanie do mojego posta to... hmmm... nadal nie wiem dlaczego ów super szybki bolid miałby cały czas przyspieszać :smile:

Aczkolwiek wydaje się to w sumie bez znaczenia... :)

SPOKOJNIE, POZWÓLMY DZIAŁAĆ NATURZE...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się w pełni z browarnym, chciaż gdybym rowiąywał to zadanie przed czytaniem jego posta przyjąłbym uproszczone założenie, droga hamowania jest proporcjonalna do kwadratu prędkości. Warto dodać, że ten w bolidzie jedzie zdenerwowany więc czas reakcji jest dłuższy. W sumie dywagacje, że wciąż przyspiesza też mają sens, tak zachowują się ci , którzy wyprzedzają z nerwów. Rożnica niby istotna 40 a 50 km jest niwelowana przez fakt, że prędkość udeżenia dająca szansę pieszemu na przeżycie jest szacowana na 30 km/h. Wniosek tego jest taki, pilnujmy swoich dzieci bo nerwowych debili na drogach jest mnóstwo. Na pewnym przejściu przez 3 pasmówkę wilokrotnie widzę sytuację, kiedy na bocznych pasach już zatrzymana samochody a środkiem jeszcze ktoś pruje bo może zdąży na żółtym - z reguły nie zdąża i kretyn leci na czerwonym - bez ŻADNEJ widoczności tego co dzieje się na pasach. Światła tam zresztą od kilku lat dopiero wcześniej kilka trupów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się w pełni z browarnym, chciaż gdybym rowiąywał to zadanie przed czytaniem jego posta przyjąłbym uproszczone założenie

a ja uważam że tak prostą rzecz jak zadanie Pana ks-rider można rozwiązać bez założeń, przybliżeń typu:

Droga hamowania z 30kmh (szacunkowa średnia) to 4,22 metra

Droga hamowania z 50kmh (szacunkwoa średnia) to 11,94 metra

 

tak jak pisałem - z energii ( kinetycznych )

zmiana Ek w przypadku obu pojazdów, to całkowita zmiana Ek tego wolniejszego, który zatrzyma się idealnie przed dzieckiem.

E kinetyczna tego szybszego pomniejszona o zmianę energi kinet. da nam energie kinetyczną, którą pojazd szybszy posiada będąc w miejscu gdzie wolniejszy stoi......

......

......

...... daje to 40km/h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ks-rider skoncz wasc, wstydu oszczedz, nie wiem na kogo jeszcze chcesz czekac, wszyscy ktorzy chcieli, juz odpisali, padly rozne odpowiedzi wg. mnie bez czasu reakcji bedzie to 40km/h, a z czasem reakcji 50km/h(kierowca nie zdazy nacisnac na pedal), tak wiec podaj juz swoja odpowiedz, bo dalsze czekanie przyniesc moze tylko rozne dziwne dywagacje np. czy dziecko bieglo pod katem ostrym w odniesieniu do lini poruszania sie pojazdow i wtedy nalezalo by odjac predkosc dziecka od predkosci pojazdu, czy moze szczyl poruszal sie w kierunku auta i wtedy nalezy predkosci zsumowac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie to zadanie, które rzucił Ks-rider uświadamia jak niebezpieczne jest :

 

- wyprzedzanie tuż przed przejściem dla pieszych

- wyprzedzanie tuż przed skrzyżowaniem

- wyprzedzanie kolumny pojazdów ze zbyt dużą różnicą prędkości

Edytowane przez hubert_afri
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...