Skocz do zawartości

Kierunkowskazy na rondzie


zalmen3
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Rondo to też skrzyżowanie. Wjazd sygnalizuje się jak na każdym innym skrzyżowaniu, a zjazd zawsze z prawym. Egzaminator mi to uznał (dla odmiany oblał mnie na prostej drodze).

Edytowane przez brys
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rondo to też skrzyżowanie. Wjazd sygnalizuje się jak na każdym innym skrzyżowaniu, a zjazd zawsze z prawym. Egzaminator mi to uznał (dla odmiany oblał mnie na prostej drodze).

A w jaki sposób sygnalizujesz WJAZD na skrzyżowanie :lalag: :flesje:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rondo to też skrzyżowanie. Wjazd sygnalizuje się jak na każdym innym skrzyżowaniu, a zjazd zawsze z prawym. Egzaminator mi to uznał (dla odmiany oblał mnie na prostej drodze).

 

weź nie pier*ol, jak nie znasz przepisów :lalag:

B: jeśli na rondzie nie ma sygnalizacji świetlnej (a nie było o tym mowy w pytaniu) to wjazd BEZ kierunkowskazu. zjazd oczywiście z prawym

kierunkiem sygnalizujemy skręt przed wjazdem na rondo, na którym ruch jest regulowany sygnalizacją świetlną

jsz

„Warunkiem istnienia dyktatury jest ciemnota tłumu, dlatego dyktatorzy bardzo o nią dbają, zawsze ją kultywują.”
[R. Kapuściński]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

weź nie pier*ol, jak nie znasz przepisów B: jeśli na rondzie nie ma sygnalizacji świetlnej (a nie było o tym mowy w pytaniu) to wjazd BEZ kierunkowskazu. zjazd oczywiście z prawymkierunkiem sygnalizujemy skręt przed wjazdem na rondo, na którym ruch jest regulowany sygnalizacją świetlnąjsz

o!

A nas wiedzie siedem demonów, co nami się karmią: Na przedzie pycha podąża z tańczącą latarnią, Chciwość wczepiła się w siodło i grzebie po sakwach, Broi pod zbroją lubieżność, pokusa niełatwa. Bandzioch domaga się płynów i straw do przesytu, Wabi rozkoszne lenistwo do łóż z aksamitu, Gniew zrywa ze snu i groźbą na oślep wywija, A zazdrość nie wie, co sen i po cichu zabija...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, wiec moze o tym jak toi sie robi w " cywilizowany " kraju :P

 

Wjazd na rondo z wlaczonym kierunkowskazem kierunkowskazem tylko gdy zamierzamy opuscic rondo na pierwszej mozliwosci zjazdu.

 

Na rondo wjezdza sie bez kierunkowskazu wlacza sie go dopiedo przed zjazdem / opuszczeniem / zjazdem ( w prawo ).

 

Amen.

 

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

weź nie pier*ol, jak nie znasz przepisów :P

B: jeśli na rondzie nie ma sygnalizacji świetlnej (a nie było o tym mowy w pytaniu) to wjazd BEZ kierunkowskazu. zjazd oczywiście z prawym

kierunkiem sygnalizujemy skręt przed wjazdem na rondo, na którym ruch jest regulowany sygnalizacją świetlną

jsz

:)

gratuluje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na rondzie nie jedziemy w lewo tylko prosto, choć geometria skrzyżowania na to nie wskazuje. Ruch odbywa się po okręgu w jedną stronę więc co chcecie sygnalizować lewym kierunkowskazem - jazdę pod prąd? Wg przepisów sygnalizujemy zmianę kierunku ruchu czyli jeśli chcemy zjechać to kierunek w prawo po minięciu poprzedzającego zjazdu. Konieczne jest też użycie kierunkowskazu przy zmianie pasa ruchu na rondzie wielopasmowym.

Ktoś pytał skoro przelatujemy na wprost to po co kierunek. Właśnie dlatego, że zjeżdżamy ze skrzyżowania o ruchu okrężnym.

Inaczej wygląda to na rondzie ze światłami.

 

Jeszcze jedna ważna rzecz, bo też są różne teorie wśród kierowców. Jeśli zamierzamy zjechać z ronda, a jesteśmy na pasie wewnętrznym to pierwszeństwo przed nami ma kierowca poruszający się po pasie zewnętrznym!!! Niestety nie dotyczy to dużych miast, bo tam jak wiadomo pierwszeństwo ma ten kto się pierwszy wepchnie :)

 

Ciekawe jak Ci ludzie prawko dostali jak przepisów nie znają :P

Edytowane przez Tommi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm, ile szkół tyle technik.

 

IMO najlepiej po prostu dawać kierunek w prawo tylko kiedy chcemy zjechać, a gdy jedziemy w prawo to od razu dać przed wjazdem kierunek, a nie dopiero po wjechaniu.

 

Poza tym ja kierunkowskazom nie ufam za nic. Nie mylić z zasadą ograniczonego zaufania bo czegoś takiego nie znam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jak Ci ludzie prawko dostali jak przepisów nie znają :lalag:

 

mnie bardziej interesuje, kto szkoli egzaminatorów, skoro wjazd na rondo z włączonym lewym kierunkiem pozwala zdać egzamin... :P

skutki czasami widuję na chodnikach, przy lub tuż za rondami. często z "dyskoteką", pewnie dla towarzystwa :)

jsz

„Warunkiem istnienia dyktatury jest ciemnota tłumu, dlatego dyktatorzy bardzo o nią dbają, zawsze ją kultywują.”
[R. Kapuściński]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawa "Prawo o ruchu drogowym" nie podaje określenia ronda. Definicja ta jest zawarta w "wytycznych projektowania skrzyżowań drogowych" stanowiących załącznik do Zarządzenia nr 10 Generalnej Dyrekcji Dróg Publicznych z 12.06.2001 r. Oto kilka określeń z tych wytycznych część II: ...2.1.1. Rondo jest to skrzyżowanie z wyspą środkową i jednokierunkową jezdnią (nie drogą, jak uważają niektórzy kierowcy) wokół wyspy, na którym pojazdy są obowiązane objeżdżać wyspę środkową w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Pewne odstępstwa od tej reguły dotyczą minironda, na którym długie pojazdy mogą przejeżdżać przez przejezdną wyspę. 2.1.3. Jezdnia ronda jest to jezdnia wokół wyspy środkowej ronda lub wokół pierścienia małego ronda, o ile on występuje. 2.1.4. Wlot jest to część drogi (ramienia skrzyżowania) obejmująca pasy ruchu lub jezdnię w przypadku drogi dwujezdniowej, z której pojazdy wjeżdżają na skrzyżowanie. 2.1.5. Wylot jest to część drogi (ramienia skrzyżowania) obejmująca pasy ruchu lub jezdnię w przypadku drogi dwujezdniowej, którą pojazdy opuszczają skrzyżowanie...

 

A co do kierunkowskazów to w każdym miescie jest inna szkoła. A o egzaminatorach to nic nie piszcie bo mi sie słabo robi jak koleś mający wyższe wykształcenie i 5 lat prawko. Kosmiczne doświadczenie:/

 

Edytowane przez mati_mot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do kierunkowskazów to w każdym miescie jest inna szkoła.

 

Czy w każdym mieście są inne ronda i inne przepisy ruchu drogowego? Kodeks wyraźnie mówi, że mamy obowiązek sygnalizować zmianę kierunku jazdy. Skoro wjeżdżając na rondo nie zmieniamy kierunku to kiedy powinniśmy włączyć kierunkowskaz? Przy zjeździe.

 

Wielokrotnie byłem świadkiem jak kierowcy przed wjazdem na rondo włączali lewy kierunek i na nim objeżdżali rondo, a gdy chcieli zjechać to wyłączali kierunkowskaz. Albo wersja z prawym kierunkiem, kiedy czekam by wjechać na rondo i widzę, że sygnalizuje, że będzie zjeżdżał, a on dalej sobie jedzie po rondzie z włączonym prawym.

 

Policja powinna częściej kontrolować takie skrzyżowania, by dbać o bezpieczeństwo na drogach, a nie chować się po krzakach przy nieuzasadnionych ograniczeniach.

 

Uprzedzę pytanie: włączam przed wjazdem na rondo lewy kierunek. Wg toku rozumowania kilku osób kierowca, który znajduje się za mną wie, że będę objeżdżał rondo (znajdując się w tej pozycji zjadę dopiero jak będę po lewej stronie ronda bądź zawrócę). Ale po co mu taka informacja? Co go to obchodzi gdzie jadę. Wjeżdżamy na rondo i inny kierowca nie zna już mojego zamiaru, bo nie wie skąd wyjechałem i który zjazd jest dla mnie zjazdem w lewo.

Edytowane przez Tommi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w jaki sposób sygnalizujesz WJAZD na skrzyżowanie :) :crossy:

 

Napisałem "wjazd" dla odróżnienia od zjazdu z ronda.

 

weź nie pier*ol, jak nie znasz przepisów :cool:

B: jeśli na rondzie nie ma sygnalizacji świetlnej (a nie było o tym mowy w pytaniu) to wjazd BEZ kierunkowskazu. zjazd oczywiście z prawym

kierunkiem sygnalizujemy skręt przed wjazdem na rondo, na którym ruch jest regulowany sygnalizacją świetlną

jsz

 

Persen, bez nerwów moderatorze...

Napisałem co czytałem, co mi mówiono i za co nie zostałem zdyskwalifikowany na dwóch egzaminach (A i B).

Aby nie być gołosłownym, http://img107.imageshack.us/my.php?image=dsc00221qe9.jpg .

Książeczka z kursu w szanowanej na tym forum szkoły http://img107.imageshack.us/my.php?image=dsc00222ob6.jpg . Naprawdę nie chce mi się wertować całego kodeksu i wyszukiwać przepisów. Coś czuję, że jednak za chwilę będę do tego zmuszony :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

B, aczkolwiek zdaza mi sie A.

Co kogo przy wjezdzie na rondo obchodzi gdzie jezdziecie ?

Tmbardziej, ze juz po wjezdzie na rondo lewy kierunkowskaz staje sie nieaktualny, bo zmienia sie wasze polozenie.

IMHO: na rondzie sygnalizujemy tylko zjazd czyli B.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie uczono opcji A jednak nie do konca sam jestem przekonany o tym czy moj lewy kierunkowskaz cokolwiek komukolwiek powie dlatego najczesciej praktykuje opcje B. W Wawie wiele jest duzych "rond" z 3 pasami lub wiecej i taki lewy kierunek pasuje tam jak 5 kolo u wozu- takie jest przynajmniej moje zdanie.

 

Bardziej mnie wkurza jak kierowcy zajmuja nieodpowiedni pas na rodzie, przepychajac sie w ostatniej chwili albo zjezdzajac na chama z najbardziej wewnetrznego pasa z wymuszeniem pierwszenstwa na tych co jada po zewnetrznej, to ze wielu kierunkowskazow wogole na rondzie nie uzywa przemilcze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...