Skocz do zawartości

Kierunkowskazy na rondzie


zalmen3
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Takie pytanko:

 

Dojezdzam do ronda (zwykle male rondo na skrzyzowaniu dwuch ulic jednojezdniowych, po jednym pasie w kazda strone) i chce na tym rondzie skrecic w lewo; co powinienem zrobic:

 

a) wlaczyc kierunkowskaz w lewo przed rondem, a zjezdzajac kierunek w prawo

b) wjechac na rondo bez kierunku i tylko przy jego opuszczaniu dac prawy

c) wjechac na rondo bez kierunku, bedac juz na nim dac kierunek w lewo, a na wyjezdzie w prawo

d) inny sposob, podaj jaki........

 

Pytam, bo ostatnio jeden koles od mojej dziewczyny z pracy wyskoczyl na nia, ze nie zna zasad poruszania sie po rondzie. Moja dziewczyna jezdzi wg. opcji a) i ja tez - zreszta sam ja uczylem, koles twierdzi ze tylko b), a z kolei kolezanka ze c). No to pytam - jak to jest z tym rondem?

 

Pozdrawiam

Internetowy sklep komputerowy http://mirwit.com.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

b) wjechac na rondo bez kierunku i tylko przy jego opuszczaniu dac prawy

Mnie tak na kursie uczyli ale jak na rondzie lewy włączysz też bulu nie będzie

A nas wiedzie siedem demonów, co nami się karmią: Na przedzie pycha podąża z tańczącą latarnią, Chciwość wczepiła się w siodło i grzebie po sakwach, Broi pod zbroją lubieżność, pokusa niełatwa. Bandzioch domaga się płynów i straw do przesytu, Wabi rozkoszne lenistwo do łóż z aksamitu, Gniew zrywa ze snu i groźbą na oślep wywija, A zazdrość nie wie, co sen i po cichu zabija...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno B! W koncu na logike: kierunkowskazy maja sugerowac Twoj kierunek. A wiadomo, ze wjazd na rondo zaczniesz od jazdy w lewa strone bo tylko w lewo mozna na rondzie jechac! Po co wiec to sygnalizowac kierunkowskazem w lewo? Przepis mowi cos w tym stylu, ze zaraz po przejechaniu ostatniego zjazdu, ktorym nie wyjezdzamy nalezy wlaczyc kierunkowskaz w prawo, aby zasygnalizowac swoj zjazd z ronda. Na rondzie kierunkowskaz wlaczasz tylko prawy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie uczyli na kursie kilka miesięcy temu, że obie opcje (a i b) są prawidłowe. Jednak propagowali opcję a, bo sytuacja jest jaśniejsza i ciut płynniej ruch będzie się odbywał. Tak więc, jakby nie zrobić to będzie ok i naskakiwać na kogoś robiącego inaczej nie ma powodu :)

 

edit: Wachu, na logikę jest ok. A danie kierunku w lewo dojeżdżając do ronda też jest logicznie ok. Bo tak dojeżdżając, kierowca pojazdu po naszej prawej wie, że skręcamy w lewo, a nie jedziemy prosto. W mojej małej mieścinie jest tylko jedno rondo, dosyć szerokie, że niby nawet 2 pasy miały być, ale żadnych linii nie narysowali. Na takim rondzie jest miejsce na 2 samochody obok siebie, więc ten po naszej prawej powiedzmy, że chce jechać w prawo może ruszyć i bezkolizyjnie sobie skręcić w prawo podczas, gdy my jedziemy w lewo. Logiczne nie? Dlatego myślę, że nie ma sensu negować odpowiedzi a. Przecież nikt tak robiący Tobie krzywdy nie robi i nie stwarza zagrożenia i masz sytuację jasną :biggrin:

Edytowane przez Lukass102
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie na kursie uczono, żeby jechać wg opcji A (kierunek w lewo, a przy zjeżdżaniu z ronda w prawo, przy czym włączyć kierunek na ok. 1/4 ronda, tj. przy mijaniu ostatniego zjazdu przed "moim" zjazdem).

 

Dziwne bo mnie też tak uczyli.....

A teraz pytanie podobne....wjeżdzając na rondo, chcecie jechać prosto. Jak sygnalizujecie? i Czy w ogóle sygnalizujecie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teraz pytanie podobne....wjeżdzając na rondo, chcecie jechać prosto. Jak sygnalizujecie? i Czy w ogóle sygnalizujecie?

Tak samo dojeżdżam do wyjazdu i prawy.

A nas wiedzie siedem demonów, co nami się karmią: Na przedzie pycha podąża z tańczącą latarnią, Chciwość wczepiła się w siodło i grzebie po sakwach, Broi pod zbroją lubieżność, pokusa niełatwa. Bandzioch domaga się płynów i straw do przesytu, Wabi rozkoszne lenistwo do łóż z aksamitu, Gniew zrywa ze snu i groźbą na oślep wywija, A zazdrość nie wie, co sen i po cichu zabija...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie tak na kursie uczyli ale jak na rondzie lewy włączysz też bulu nie będzie

 

no rownie dobrze mozesz i bez kierunkowskaz wyjechac tez bulu nie bedzie - u Ciebie bo rowerzysta moze np, w szpitalu sie znalezc

 

Odp. B

 

:biggrin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co prawy? Zmieniasz kierunek jazdy lub pas jadąc na wprost przez rondo

Opuszczasz rondo musisz to zasygnalizować żeby ten kto chce wjechać na rondo z naprzeciwka mógł spokojnie na nie wjechać

A nas wiedzie siedem demonów, co nami się karmią: Na przedzie pycha podąża z tańczącą latarnią, Chciwość wczepiła się w siodło i grzebie po sakwach, Broi pod zbroją lubieżność, pokusa niełatwa. Bandzioch domaga się płynów i straw do przesytu, Wabi rozkoszne lenistwo do łóż z aksamitu, Gniew zrywa ze snu i groźbą na oślep wywija, A zazdrość nie wie, co sen i po cichu zabija...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie na kursie uczą sytuacji A i jeśli ktoś użyje B na egzaminie to będzie miał niezaliczone zadanie. Interpretacja jest prosta - rondo mamy w teorii traktować jako prosty odcinek drogi ze zjazdami w prawo (najczęściej czterema), więc siłą rzeczy przed zjazdem włączamy kierunek, idealną sytuacją jest włączanie go przed rondem jeśli od razu dajemy w prawo, bądź przy każdym przedostatnim dla nas zjazdem w innych sytuacjach. Co do lewego kierunkowskazu to ma on pomóc w płynnym pokonywaniu ronda dla osób które chcą wjechać np. z naprzeciwka bo widzą czy osoba będzie skręcała w ich wjazd czy może dalej...codziennością jest jednak,że używa się głównie prawego kierunku czyli syt. B Czyli kierunku lewego używa się tylko jak chce się opuścić rondo lewym zjazdem... w praktyce chyba nawet policja ma to gdzieś :biggrin:

Edytowane przez Johny69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...