Skocz do zawartości

Nowe prawa jazdy od 2013 roku


RaY
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

znaczy sie ze co , Ci co nie maja lat 24 i maja mocniejsze motory nie beda mogli na nich jezdzic po zmianie przepisow?? bez sensu..tak to chyba nie moze byc.. Skoro ktos prawojazdy zdal przed wejsciem przepisu w zycie, to znaczy ze jego prawo jazdy pozwala mu jezdzic na nieograniczonym sprzecie dwukolowym :wink: i wydaje mi sie ze nowy przepis musi dotyczyc tylko praw jazdy zdanych po dniu wejscia ustawy w zycie

 

pozdr

 

No stary...

Podstawowa zasada: prawo nigdy nie działa wstecz!

Więc to tylko dla tych co będą zdawać po wejściu przepisów w życie.

 

pzdr

Cielak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co obowiazuje ?

Ja mowie o kategori A1 a Ty o karcie motorowerowej :icon_razz:

W sumie to jest praktycznie i teoretycznie nielegalne, cos Ci sie chyba pomerdalo albo z przepisami na bakier jestes. :clap:

 

Przypominam, ze 50 ccm do 45 km/h ;)

 

Teoretycznie to jest nielegalne, a praktycznie to jest legalne. Dziwne?

 

W sumie praktycznie pewnie wiesz lepiej. Szanuje Cie za doswiadczenie i obycie motocyklowe, ale to nie Niemcy tylko kraj nad Wisłą! :icon_mrgreen: Kazdy moze czytac kodeks ruchu drogowego i pozniej mowic, ze jakis przepis jest swiety. Ale w Polsce przepisy swoje, a praktyka ludzka swoje.

 

Z wlasnego doswiadczenia: kumpel kupil skuter, wyjezdzil nim 500 kilometrow i juz mogl odblokowac. Wszystko oczywiscie na karcie motorowerowej. Wiec odblokowali mu to w salonie gdzie kupil ten skuter ( ! ) a pozniej mial powazny wypadek. Zagapil sie i wjechal puszce w dupe. Ogolnie ile razy patrzylem na jego jazde to krew mnie zalewala. Bo jeszcze wczesniej scinal skrzyzowanie przy krawezniku skrecajac w lewo ( ! ) i sie przewrocil. Widzialem to w lusterku. Tylko plastiki obrypane. Potem przewrocil sie bo wjechal w bloto i mu sie obalil na bok skuterek. I po tym ostatnim najpowazniejszym wypadku oczywiscie przyjechala policja i spisala protokol itp. I czy ktos sie czepial ze mial odblokowany skuter i jezdzil na karcie motorowerowej? Nie, bo to w Polsce praktyka tak powszechna, jak sprzedaz alkoholu nieletnim. Przepisy swoje, a praktyka ludzka swoje. Zreszta, czy ktos zna kogos, kto jezdzi zablokowanym skuterem w mlodym wieku? Bo wydaje mi sie, ze 90% ludzi jezdzi na odblokowanych i to "NIELEGALNIE" :bigrazz:

 

Dodam jeszcze, ze moja siostra dostala karte motorowerowa z pieczatka na skutery bez zadnego praktycznego ( ! ) egzaminu w wieku 13 lat. Jej dojrzalosc w tym momencie do jazdy skuterkiem nawet te 45 km/h byla znikoma, a karte wydal dziadek w naszej szkole chyba 75-letni, co uczy techniki...

Edytowane przez wachu666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie to jest nielegalne, a praktycznie to jest legalne. Dziwne?

 

Mylisz pojecia, odblokowywanie jest nielegalne. Mam nadzieje, ze obila Ci sie o uszy postac Lukasz-Aprilia

tu masz linka do tematu.

 

http://forum.motocyklistow.pl/index.php?s=...dpost&p=1179224

 

Kazdy moze czytac kodeks ruchu drogowego i pozniej mowic, ze jakis przepis jest swiety. Ale w Polsce przepisy swoje, a praktyka ludzka swoje.

 

Kodeks mowi raczej wyraznie i nie pozostawia zadnej interpretacji wlasnej, no chyba, ze robi sie to celowo :icon_exclaim:

To ze poszanowane prawa w PL jest takie a nie inne to juz zupelnie inna bajka, z tym sie zgodze.

 

kumpel kupil skuter, wyjezdzil nim 500 kilometrow i juz mogl odblokowac.

 

Jak to mogl ? W/g czego ? Jakiego paragrafu ?

 

Wiec odblokowali mu to w salonie gdzie kupil ten skuter ( ! )

 

Wiesz w salonie to zrobia Ci ze skootera odrzutowca, bylebys tylko za to zaplacil.

 

mial powazny wypadek. Zagapil sie i wjechal puszce w dupe.

 

No widzisz, i czy nie uwazasz, ze wlasnie tu lezy pies pogrzebany ? Mialby nieodblokowany, moze by do tego nie doszlo. Dales wiac najlepszy przyklad na to aby zwiekszyc kontrole i zaostrzyc prawo. :cool:

 

Dodam jeszcze, ze moja siostra dostala karte motorowerowa z pieczatka na skutery bez zadnego praktycznego ( ! ) egzaminu w wieku 13 lat. Jej dojrzalosc w tym momencie do jazdy skuterkiem nawet te 45 km/h byla znikoma, a karte wydal dziadek w naszej szkole chyba 75-letni, co uczy techniki...

 

Widzisz dziadek byl dobrym psychologiem i pedagogiem, wiedzial bowiem, ze ona nie bedzie szalec i bedzie jezdzic ostroznie, kobity juz takie sa :biggrin:

 

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja się nie zgadzam z Tobą:

Ja nie uważałem sie za miszcza kierownicy zaraz po zrobieniu prawka. Pierwsze tysiące kilometrów jeździłem ostrożnie. Większość moich kumpli zaliczyła w tym czasie conajmniej jednego dzwona przez brawurę. Wystarczy, że przez nich musiałem płacić wyższe składki OC. Dlatego nie jestem zwolennikiem odpowiedzialności zbiorowej ani szufladkowania ludzi wg statystyk.

To tak jakby dziecku co rano manto spuszczać na zapas bo napewno cos potem nabroi.

No właśnie- sam piszesz, że większośc twoich kumpli miała co najmniej jednego dzwona przez brawurę. Brawura lub jej brak nie ma raczej związku z umiejętnościami i doświadczeniem, natomiast zależy od psychiki, a w tym przypadku proste przełożenie ma wiek.

Niestety idea ubezpieczenia bazuje właśnie na odpowiedzialności zbiorowej-inaczej się nie da. Ktoś powoduje wypadek a ogół za to płaci (OC na moto to na szczęście śmieszne kwoty). Chyba każde prawo regulujące życie ludzi oparte jest na statystyce, i od tego nie ma ucieczki, ponieważ prawo musi opierać się na jakichś przewidywaniach zdarzeń - a najlepsze możliwe przewidywania, jakie możemy zrobić, daje statystyka. Jeśli więc nie chcesz płacić wyższych składek OC to radę na to można znaleźć tylko w oparciu o statystykę. Właściwie każde Twoje (i każdego z nas) rozumowanie w tym temacie (nieświadomie być może) odnosi się do statystyki, czyli szufladkowania ludzi. Alternatywnym rozwiązaniem jest mędrzec mówiący: tak, ten już może wsiąść na 750, ten jeszcze rok niech pojeździ na 500 :) - do tego sprowadzają się Wasze przykłady o gościach , którzy bez prawka super jeżdżą, bezpieczniej niż 90% tego forum. A co do dziecka, które co rano ma dostawać manto- lubię takie chińskie powiedzonko :flesje: : bij swoje dziecko nawet jeśli nie wiesz za co, ono z pewnością to wie.

 

 

 

 

Co do podobieństwa miedzy samochodami a motocyklami napisałem że to jedynie znaki drogowe, a znaki drogowe to znałem mając 15 lat (może mniej) i jeżdżąc jako pasażer. A co do przewidywania niebezpieczeństw to też troche inna bajka bo jadąc samochodem nie jesteśmy tak skupieni jak jadąc motocyklem. Ja jadąc samochodem słucham muzyki, rozmawiam z pasażerami czasami jem, niektórzy palą papierosy czy oglądają sie za dziewczynami..... ... Natomiast jadąc motocyklem jestem ciągle maksymalnie skupiony na tym co siedzieje wokół mnie, nie ufam nikomu i uważam się za niewidzialnego.

Jeżdżąc samochodem poznajesz ruch drogowy, wiele potencjalnych zagrożeń w różnych sytuacjach potrafisz "przewidzieć z automatu", dzięki temu często zapala Ci się lampka awaryjna, nie pozwalająca Ci zachować się jak 95% nowicjuszy. To znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo wypadku, który na motocyklu ma dla Ciebie poważniejsze konsekwencje niż w puszce.

 

Wg. mnie to głupota bo przeciesz to człowiek odkreca a moto same nie jezdzi... Mozna mieć 1000 i jeżdżic z głowa !

jasne, że można na 1000 jeździć z głową ale jaki procent 18sto latków jeździ z głową? Oczywiście można wprowadzić prawo, że stosowne ograniczenia nie będą dotyczyły Białegocbr, wachu666 oraz wszystkich tych, którzy jeżdżą tak jak oni :wink: ...

Edytowane przez adwent
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wyprzedzalem TIRy na trasie Leszno-Poznań gdzie sa MEGA koleiny moja mala Hondzią CBR125 gdzie opony byly jak w rowerze, na dworze bylo 10 stopni i padal grad to dopiero bylo przezycie. Bo przezyciem jest gdy TIR jedzie sobie te 100 km/h a Ty przy sporym wietrze w pocie czola wyciskasz 110 km/h...

Tjaaaa.... chyba dobrze, że tę ustawę wprowadzą, choć z początku byłem sceptyczny...

 

pozdr

"Łudududududududududuuuu... Łudududududududduddddd" - Theodor (Zegrze 2010)

"Hondy mają taki dziwny dźwięk..." - Autor nieznany (Udrzyn 2010)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tjaaaa.... chyba dobrze, że tę ustawę wprowadzą, choć z początku byłem sceptyczny...

 

pozdr

 

Dla wiadomosci: trasa Poznań-Leszno na wiekszej czesci posiada pas awaryjny pobocza oddzielony linia przerywana. TIRy najczesciej zjezdzaja na pobocze ustepujac miejsca do wyprzedzania. Nigdy nie wyprzedzalem na trzeciego czy na styk myslac, ze sie zmieszcze. Zawsze ten manewr wymagal duzego rozpedu i mnostwa miejsca. Dodatkowo bylo to bezpieczne dzieki temu ze duze ciezarowy zjezdzaly.

 

Znam mozliwosci swojego motocykla i z motyka na ksiezyc sie nigdy nie porywalem np. wyprzedzajac szybkie osobowki, ale wlec sie za tirem nie raz pod gorke 70-80km/h to marzeniem moim nie jest.

 

Predkosc moja na trasie 100km/h, mysle ze bezpieczna nawet jak na 125cm3 z waskimi oponami.

 

Przezyciem jest to, jak roznica predkosci pomiedzy TIRem a tobą, wynosi jakies 10-20 km/h. Wtedy taki manewr wyprzedzania wymaga cierpliwosci i ostroznosci.

 

A sama jazda za TIRem jest na 125cm3 bardzo niebezpieczna rowniez z tego wzgledu, ze za wielkimi ciezarowami tworza sie potworne podmuchy wiatru i przy motorze wazacym ok. 120-130kg nie jedzie sie stabilnie bo rzuca na boki z uwagi na mala wage.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kazdy na forum grzeczny i swiety a zycie weryfikuje rzeczywistosc ;)

co nie zmienia faktu ze Engels ma zajebista siostre... a jest jeszcze wolna?

 

Eee tam ja nie mówię że jestem Święty albo Grzeczny, prędzej Grzeszny :icon_mrgreen: :icon_mrgreen:

 

A siostra ma niby jakiegoś chłopaka, ale... Zaręczona nie jest więc... :icon_twisted:

Edytowane przez Engels
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla wiadomosci: trasa Poznań-Leszno na wiekszej czesci posiada pas awaryjny pobocza oddzielony linia przerywana. TIRy najczesciej zjezdzaja na pobocze ustepujac miejsca do wyprzedzania. [...]

 

Znam mozliwosci swojego motocykla [...]

Ja nie do Ciebie persolnalnie tylko ogólnie, a swoją drogą osobiście rok po zrobienia prawka (w ogóle) chyba nie wybrałbym się na taką przejażdżkę.

 

pozdr

"Łudududududududududuuuu... Łudududududududduddddd" - Theodor (Zegrze 2010)

"Hondy mają taki dziwny dźwięk..." - Autor nieznany (Udrzyn 2010)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie- sam piszesz, że większośc twoich kumpli miała co najmniej jednego dzwona przez brawurę. Brawura lub jej brak nie ma raczej związku z umiejętnościami i doświadczeniem, natomiast zależy od psychiki, a w tym przypadku proste przełożenie ma wiek.

Niestety idea ubezpieczenia bazuje właśnie na odpowiedzialności zbiorowej-inaczej się nie da. Ktoś powoduje wypadek a ogół za to płaci (OC na moto to na szczęście śmieszne kwoty). Chyba każde prawo regulujące życie ludzi oparte jest na statystyce, i od tego nie ma ucieczki, ponieważ prawo musi opierać się na jakichś przewidywaniach zdarzeń - a najlepsze możliwe przewidywania, jakie możemy zrobić, daje statystyka. Jeśli więc nie chcesz płacić wyższych składek OC to radę na to można znaleźć tylko w oparciu o statystykę. Właściwie każde Twoje (i każdego z nas) rozumowanie w tym temacie (nieświadomie być może) odnosi się do statystyki, czyli szufladkowania ludzi. Alternatywnym rozwiązaniem jest mędrzec mówiący: tak, ten już może wsiąść na 750, ten jeszcze rok niech pojeździ na 500 ;) - do tego sprowadzają się Wasze przykłady o gościach , którzy bez prawka super jeżdżą, bezpieczniej niż 90% tego forum.

 

 

No i widzisz.... Wszystko co napisałeś to prawda. Nie zmienia to faktu, że zawsze lepiej uczyć korzystania z czegoś niż zabraniać.

Dobry i rozbudowany system szkolenia pozwoliłby młodzianowi spróbować swoich sił poza ruchem ulicznym. Szybka jazda przestała by być "zakazanym owocem" a jazda bez prawka nie miałaby sensu.

 

 

O ubezpieczeniach to ja nawet sporo wiem.... i tu się zgodzę, że nie da rady bez statystyk.

Nie zgodzę się natomiast na "statystyczne" całkowite zabranianie korzystania z czegoś bo to zakrawa na ograniczanie wolności obywatelskiej. Ustawodawca postanowił, że 18-latek jest na tyle dojrzały, że może brać udział w decydowaniu o swoim państwie i daje mu pełną zdolność prawną. Jednocześnie stwierdza, że taka osoba jeszcze przez 6 lat jest zbyt głupia i nieodpowiedzialna, żeby jeździć mocniejszym jednośladem????

No jakoś nie kumam.... Dla mnie totalna bzdura.

Destruction of the empty spaces is my one and only crime

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Jednocześnie stwierdza, że taka osoba jeszcze przez 6 lat jest zbyt głupia i nieodpowiedzialna, żeby jeździć mocniejszym jednośladem????

No jakoś nie kumam.... Dla mnie totalna bzdura.

 

Ziggi wydaje mi sie, ze jeszcze nie zrozumiales ustawy, nikt nikomu nic nie zabrana, jedynie lekko ogranicza a to jest mala roznica.

 

;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ziggi wydaje mi sie, ze jeszcze nie zrozumiales ustawy, nikt nikomu nic nie zabrana, jedynie lekko ogranicza a to jest mala roznica.

 

:banghead:

 

Jak zwykle komentarz przemyślany i wiele wnoszący do tematu...

 

Mimo to odpowiem na to co napisałeś:

 

Nie widzę różnicy między ograniczaniem a zabranianiem. Jak ktoś sie kręci w enduro (jak ja :banghead: ) to ma duży wybór choć nadal jest ograniczany. Ale ktoś kto planuje jazdę po drogach.... sorry, nieważne czym(plastik, naked czy cokolwiek), który motocykl ma <40 KM?

Wyobraź sobie, że u Was w Dojczlandzie zabraniają jeździć na żółtych motorach w czerwonych kombinezonach.... Zakaz??? Nie, tylko ograniczenie...

Destruction of the empty spaces is my one and only crime

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...