Skocz do zawartości

Zmiany w kodeksie cywilnym


Browarny
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W sierpniu b.r. weszły w życie znowelizowane przepisy kodeksu cywilnego a także pakietu Ustaw ubezpieczeniowych.

Zmiany są różne, najczęściej doprecyzowują wczesniejsze zapisy. Dwa zapisy wydają mi się szczególnie istotne więc przytaczam:

 

- w przypadku opłacania składki w ratach brak opłacenia kolejnej raty spowoduje ustanie odpowiedzialności jedynie wówczas gdy ubezpieczyciel po upływie terminu wezwie do zapłaty z zagrożeniem iż brak zapłaty w terminie 7 dni spowoduje ustanie odpowiedzialności.

Wnioskować z tego należy iż możemy nadal mieć ochronę ubezpieczeniową pomimo spóźnienia się z opłatą raty (co dotychczas skutkowało ustaniem tej odpowiedzialności lub wygaśnięciem umowy) ale oznacza również to że nie będziemy mogli bezkarnie kupować casco na pół roku, niepłacąc np. drugiej raty! Gdy ubezpieczyciel nie wezwie nas do zapłaty, ochrona trwa nadal a ubezpieczyciel będzie miał prawo windykowania od nas do skutku niezapłaconej raty.

 

- w przypadku niedotrzymania przez zakład ubezpieczeń ustawowych terminów wypłaty odszkodowania, KNF (Komisja Nadzoru Finansowego - taka policja na ubezpieczycieli :biggrin: ) może nakładać na członków zarządów kary finansowe. Powszechnie uważa się iż nastąpi poprawa terminowości wypłacania odszkodowań a także informowanie poszkodowanych o przyczynach opóźnień.

 

Zmian jest dużo więcej, warto się z nimi zapoznać by - odpukać - w razie czego znać swoje prawa.

 

Pzdr, Browarny

SPOKOJNIE, POZWÓLMY DZIAŁAĆ NATURZE...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli "zniżki" w AC :D polegające na pominięciu płatności "zimowej" raty, odchodzą bezpowrotnie... :D

 

No tak z tego wynika, z tym że zależy to od zakładu ubezpieczeń. Albo rozwiąże umowę po 7 dniach albo będzie ścigał o składkę do upadłego...

SPOKOJNIE, POZWÓLMY DZIAŁAĆ NATURZE...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak z tego wynika, z tym że zależy to od zakładu ubezpieczeń. Albo rozwiąże umowę po 7 dniach albo będzie ścigał o składkę do upadłego...

Czyli można próbować. Poczekać czy przyślą wezwanie itp...

 

pozdr

"Łudududududududududuuuu... Łudududududududduddddd" - Theodor (Zegrze 2010)

"Hondy mają taki dziwny dźwięk..." - Autor nieznany (Udrzyn 2010)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mhmmm rozmawiałem o tym z Panem z ubezpieczalni i jego wykładnia prawa była troszku inna... To działa na moją korzyść, czyli jeśli minie pół roku, nie zapłacę raty AC a za 5 dni rozwalę moto to idę do ubezpieczalni, płacę ratę i dalej działa ubezpieczenie... W drugą stronę też powinno być ok bo ubezpieczalni będzie zależało by mi dosyć szybko wysłać zawiadomienie, że mam 7 dni na kolejną ratę. Ogólnie chodzi o to by nie kończyło się AC z dnia na dzień ale bym miał czas na jego dalsze opłacenie... Choć sam do końca nie wiem jak to interpretować, choć ubezpieczalniom napewno nie opłacało by się uganiać za drugimi ratami...

Kawasaki GPZ500S 1991 -> Honda CBR 600 F3 1998 -> Suzuki GSX-R 750 K7 -> Suzuki DRZ 400 SM K5 -> Triumph Street Triple R 2014 & Vespa ET4 125 2004 -> BMW R NineT 2017

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykładnia gościa z którym rozmawiałeś jest jak najbardziej prawidłowa, bo to głównie zmiana prokliencka, ale:

choć ubezpieczalniom napewno nie opłacało by się uganiać za drugimi ratami...

No i właśnie tu jest pies pogrzebany, bo ubezpieczalnie żyją ze składek więc dlaczego mieliby odpuszczać raty?

 

Nowela weszła w sierpniu i obowiązuje do polis zawartych po dniu ogłoszenia więc żadna taka sprawa nie miała prawa jeszcze wypłynąć nawet przy kwartalnej opłacie rat. Przyszłość pokaże jak ubezpieczyciele podejdą do tej kwestii.

SPOKOJNIE, POZWÓLMY DZIAŁAĆ NATURZE...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mhmmm rozmawiałem o tym z Panem z ubezpieczalni i jego wykładnia prawa była troszku inna... To działa na moją korzyść, czyli jeśli minie pół roku, nie zapłacę raty AC a za 5 dni rozwalę moto to idę do ubezpieczalni, płacę ratę i dalej działa ubezpieczenie... W drugą stronę też powinno być ok bo ubezpieczalni będzie zależało by mi dosyć szybko wysłać zawiadomienie, że mam 7 dni na kolejną ratę. Ogólnie chodzi o to by nie kończyło się AC z dnia na dzień ale bym miał czas na jego dalsze opłacenie... Choć sam do końca nie wiem jak to interpretować, choć ubezpieczalniom napewno nie opłacało by się uganiać za drugimi ratami...

 

 

Obawiam się jednak, że będą się uganiać... Umowa ubezpieczeniowa to zwykła umowa cywilno-prawna. W przypadku nie wywiązania się z jej warunków przyślą klientowi wezwanie do zapłaty, po tym ostateczne wezwanie do zapłaty, następnie przekażą sprawę do sądu, sąd wyda wyrok nakazowy, po tym komornik (w między czasie naliczanie ustawowych odsetek oraz wpisanie dłużnika do krajowego rejestru długów) i w ostateczności dopną swego, a klientowi będzie się ta otatnia rata jeszcze długo czkawką odbijała... :icon_rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Trochę lipa, sam z tej opcji korzystałem chętnie i często, zresztą chyba wszystkim była na rękę - ubezpieczyciel miał składkę chociaż półroczną (zamiast żadnej), ja w zamian rezygnowałem z naliczania zniżek... Szkoda, to było sprawiedliwe rozwiązanie. Aha - mam też polisy AC, za ktore płacę cały rok, po prostu tu widzę konieczność.

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ubezpieczyciel miał składkę chociaż półroczną (zamiast żadnej),

Tyle że składka "zimowa" na motocykl jest obarczona dużo mniejszym ryzykiem. Suma sumarum wg mnie nie odpuszczą.

SPOKOJNIE, POZWÓLMY DZIAŁAĆ NATURZE...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...