Skocz do zawartości

Prostownik selenowy w WSce


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jak zrobić zeby zamienić prąd

zmienny wychodzący z cewki na stały który bd ładował akumulator

POZDRO

 

nie jestem profesorem fizyki ani nawet prymusem z tego przedmiotu ale ja zawsze myślałem, że tylko prąd zmienny jest w stanie ładować baterie i akumulatory... :/

czy byłem w błędzie cały czas?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupujesz mostek Grateza , trzeba odlutować kabel cewki ładowania połączonej z masą ,i poprowadzić dodatkowy kabel do tego mostka. Wtedy masz prostownik nie jednopołówkowy ,a cztero. Prąd ładowania wzrasta może nie super ,ale z pewnością ładowanie jest lepsze niż na selenie. Koszt mostka to 8 zeta w sklepie elektronicznym. Możesz uzyć też 4 diod prostowniczych i polutować z nich mostek ,tyle że ten "kupny" jest elegancko zalany w metalowej obudowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam założoną diodę, ale ładowanie jest niewystarczające dla potrzeb mocniejszych żarówek.

Mostek gretza rozwiązałby moje problemy, bo teoretycznie daje 2 razy tyle, co pojedyncza dioda.

Ale zastanawiam się czy to będzie działało?

Bo w sprzętach „-„ minus jest na masie i nie idzie oddzielnym kabelkiem od cewki ładowania, tak więc ciężko mi przypasować to do schematu.

 

Słyszałem dwie opinie na TAK i na Zdecydowane NIE.

Jak to jest?

Będzie działać to w WSKach, SHLkach i WFMkach?? – założył to ktoś do swojego rumaka?

 

 

Pozdrawiam

A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam założoną diodę, ale ładowanie jest niewystarczające dla potrzeb mocniejszych żarówek.

Mostek gretza rozwiązałby moje problemy, bo teoretycznie daje 2 razy tyle, co pojedyncza dioda.

Ale zastanawiam się czy to będzie działało?

Bo w sprzętach „-„ minus jest na masie i nie idzie oddzielnym kabelkiem od cewki ładowania, tak więc ciężko mi przypasować to do schematu.

 

Słyszałem dwie opinie na TAK i na Zdecydowane NIE.

Jak to jest?

Będzie działać to w WSKach, SHLkach i WFMkach?? – założył to ktoś do swojego rumaka?

Pozdrawiam

A

Jeżeli w iskrowniku przu uzwojeniu ładowania jeden biegun jest na masie to nie da się podłączyć mostka. W celu podłączenia mostka trzeba z cewki "wyciągnąć" ten kabel. W starych sprzętach można się ratować diodą Shottky`ego, która daje "oszczędność 0,5 V lub łączeniem szeregowo cewek ładowania, gdy są dwie (np. w Pannonii można taki numer zrobić). Obciążenie instalacji jest na tyle duże, że napięcie nie przekracza wtedy 8-9 V. Nie można jeździć dłużej bez świateł, bo można aku wygotować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dwa lata temu zastosowałem w WSK125 zwkła diodę prostowniczą, prostuje jedną połówke prądu. Po co mordować się z mostkiem? Zero problemów, wszysko działa idealnie. Iskrownik lekko przerobiony wzorem ksiązki H. Załęskiego. Żarówka z przodu 12V a reszta po 6V ale o wiekszej mocy. Światła długie jak w najnowszym aucie. Śmigam nią 80 km/h (faktyczne, nie licznikowe) z pełnym obciazeniem pradowym, niestety troszke wiecej pali przez to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem w sklepie elektronicznym i kupiłem coś takiego za 3 zł podłączyłem i to coś nie daje nic żadnego prądu :/

macie jakiś schemat dla zielonego gościa jaki zrobić mostek gretza ??

 

 

Wiecie może jeszcze jakie parametry ma cewka ładująca do wski 125 czyli ile amperów (A) ma ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może robisz ten sam błąd co ja...

Mostek Gretza ma 2 wyjścia i 2 wejścia. U mnie oznaczone są jedno wyjście "+" i wejście "AC". "-" (nieoznaczony) jest na skos od "+", drugie wejście prądu zmiennego na skos od pierwszego. Ja podłączyłem na początku równolegle i ni cholery ładować nie chciało :)

http://www.elektroda.net/warsztatowe/schem...ymetryczny1.gif

Te 4 diody na środku to właśnie mostek Gretza.

Jawa 50 Mustang 1977 => Yamaha XJ 600N 1999 :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

 

Mahermnih1 - Cewka ładowania akumulatora daje < 1 A, ponieważ bezpiecznik ma 1A.

Dioda ma wejście i wyjście, jak się ją odwrotnie założy, nie będzie działać. Nie może dotykać do masy. Sprawdź miernikiem, czy masz ładowanie, czy nie masz przebicia w dalszej części kabla.

 

Lukass, opowiedz w skrócie proszę o tych przeróbkach, ciekawy jestem bardzo.

 

Pozdrawiam

 

A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Padzia, wiec masz cewke ładowania, myśle że sprawną. Od niej idzie przewód do stacyjki, na tym przewodzie był kiedyś prostownik selenowy z bezpiecznikiem, jakieś -/+ itd. wywaliłem to wszystko. Kupiłem za 2zł diode prostowniczą (malutka) chyba 600V i z 15A (jakoś tak), tak na zaś :) Podpiołem ją w przewód idący od stacyjki do cewki, oczywiscie w odpowiednim kiedunku ma być dioda. Pamietaj, że dioda nie moze dotykać masy, obwiń to wszystko taśmą izoalcyjną, a wszelkie końcówki maja być polutowane w koszulkach termokurczliwych. Przy okazji zrobiłem całą nową instalację, konektory, koszulki, lutowanie, odświeżone połączenia w odbiornikach, nowa oryginalna stacyjka z tamtych lat, wszystkie cewki nowe równiez z tamtych lat.

 

Zwiekszone ładowanie i lepsze oświetlenie zrobiłem z ksiażki Załęskiego, tej nowszej. Tu w linku masz starszą, ale jarą http://www.wsk.net.pl/galery/zaleski_002/fotka_072.jpg i strony następne. Gwarantuje, że po takich przeróbkach i odświezeniu wszystkiego będziesz bardzo zadowolony.

 

Przy okazji możesz lekko podrasować swój silnik, usunąc wady fabryczne itd. Osa nie bedzie jeździc, tylko latać :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...