Skocz do zawartości

Nowy akumulator - napięcie niższe niż w instrukcji


Baran
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Kupiłem nowy akumulator (12V 14Ah) i zrobiłem wszystko wg instrukcji: zalałem elektrolitem, odczekałem pół godziny i później ładowałem (wg instrukcji prąd 1.4Ah przez 4-6h) prądem 2A przez ponad 3h. I wg instrukcji sprawdzając napięcie po 4-6 godzinach od ładowania powinno być conajmniej 12,7V, a gdy jest poniżej 12,65 instrukcja zaleca ładować ponownie takim samym prądem przez taki sam czas. Sprawdziłem napięcie multimetrem i okazało się ze jest niecałe 12,6. W związku z tym ładowałem go ok. 4,5h, prądem 2A i sprawdzając już po ok. 3h napięcie pokazało mi ~12,58-12,59V.

 

Akumulator pod prostownikiem się nie grzał, amperomierz na prostowniku wskazywał ~0A przy końcu ładowania. Czy mam sie tym martwić, czy oddać go na gwarancji? Naturalnie motocykla na nim jeszcze nie odpalałem i jeszcze go nie sprawdzałem, ale na wstępie za niskie napięcie nie wróży nic dobrego.

Spróbować go jeszcze raz tak samo ładować czy coś z tym robić?

 

(o ile dobrze pamiętam aku przy gęstości elektrolitu 1,28kg/l daje napiecie 12,8V i to jest aku naładowany w 100% - i gdzieś w tej granicy powinno być po ładowaniu prostownikiem nowego akumulatora, a 12,6V to ~ 80% naładowania)

aha, mysle że ładowanie 2A zamiast 1.4A mu nie zaszkodzilo (niektórzy w ogóle nie stosują nawet tego doładowania po zalaniu elektrolitem i ich aku mają sie dobrze)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja raz miałem przejścia z akumulatorem... okazało się że to był złom. Leć z nim do sklepu niech sie wypowiedzą, bo jak trafisz na jakiegoś "szpeca" to stracisz sporo nerwów.

Z drugiej strony jak się nie grzeje to powinno być wszystko OK. A wydzielają sie pecherzyki wodoru? Jaką gęstość miał elektrolit przed zalaniem?

Seb

www.ducati-klub.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

postaram sie sprawdzić wynik czymś dokładniejszym.

nie sprawdzałem elektrolitu aerometrem, ale na opakowaniu było 1,28kg/l, podczas ładowania elektolit gazuje i śmierdzi siarą (zgnilizną) i aku nie grzeje sie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się tematem zupełnie nie przejmował. 0,1V to praktycznie żadna różnica. Przecież masz gwarancę więc jak zacznie szwankować to sobie wtedy na nowy wymienisz. Chyba, że kupiłeś akumulator marki "Badziew" to wtedy oddaj powołując się na zapis o napięciu i kup sobie coś dobrej klasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akumulator załatwialem przez kolege (WIND, FIAMM), paru znajomych od niego brało i są zadowoleni.

0,15V przy nowym akumulatorze to sporo (12,8V to 100% naładowania akumulatora, 12,6 -80%, 12,5 - 75%) przy 12.4V instrukcja już zaleca doładowanie. po 20h od ładowania napięcie wynosiło 12,56V, więc o 0,15V mniej niż podane przez instrukcję, 0,25V mniej niż maksymalne.

jeżeli nowy akumulator jest w stanie max osiągnąć 75% naładowania to raczej nie jest dobrze.

 

zmierzę napięcie czymś innym i dam znać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mierniki nawet cyfrowe mają klasę pomiaru bardzo słaba i czasami na Chińskich sprzętach różnica jest +/- 5%-10% (te mierniki mają potocznie nazwę tablicowe)

 

Ale ..... czy mierzyłeś jakim napięciem go ładujesz - to znaczy w czasie ładowania akumulatora jakie jest napięcie na klemach (napięcie przy obciążeniu, ładowaniu).

 

Tak szczerze mówiąc podziwiam Cię i zastanawiam się nad faktem iż sam w życiu maiłem dużo akumulatorów a nigdy nowemu po ładowaniu nie zmierzyłem napięcia. Po prostu zakładałem je - a one działały...... :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Baran to jak już tak zagłębiać się w szczegóły to przydało by się sprawdzić czy gęstość elektrolitu jest odpowiednia

 

hymm i tak się zastanawiam jaki aku kupiłeś bo jak pamiętam to jak u siebie ostatnio kupowałem to gościu w serwisie aku nowy zalał wodą, a nie elektrolitem i może to popełniłeś błąd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czesc!

mam akumulator FIAMM STORM bezobslugowy /nie wiem czy jest jakas roznica jesli chodzi o wskzania miernika a rodzaj akumulatora/ i na odlaczonym prostowniku woltomierz wkazuje wlasnie 12.6 V. Gdy podlaczam prostownik lub mierze napiecie na zalaczonym akumulatorze do moto, woltomierz wskazuje ok. 13.8 V. Moze sproboj troche z nim pojezdzic a pozniej zobacz czy sie doladuje przez alternator w twoim moto.

pozdrawiam i powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

napiecie podczas ładowania na klemach wynosiło 14,3V

 

sprawdziłem go na 2 innych miernikach i podczas gdy mój pokazywał 12,58V inne pokazały 12,69 i 12,73V (ten ostatni był najdroższy więc moze i wynik najdokładniejszy).

 

zmierzyłem sobie gęstosć elektrolitu i tu zdziwienie, wszędzie tylko 12,4, w dwóch celach 12,3kg/l a powinno być 12,7-12,8. Sprawdziłem elektrolit z butelki - a tu również 12,4 (na etykiecie 12,8). Myśląc że może aerometr jest do bani - sprawdziłęm z resztką elektrolitu z innej butelki i tam miałem 12,6.

No nic, teraz już elektrolitu nie wymienie, ale myśle że nie powinno być źle.

Zamontuje aku do sprzęta i jeśli ma sie wy**ać to sie wysra.

 

A co do mojej dokładności to jak sie nie znam to wolę zrobić tak jak jest napisane w instrukcji niż później biadolić że coś zepsułem :biggrin:

 

pozdrawiam i dzięki :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może skończ te pomiary i zapakuj akumulator do motocykla. Przecież masz go na gwarancji. Pojeździj trochę i wtedy zrób pomiary. Bo jak tak dalej pójdzie, to nie najeździsz sie na moto w tym roku :)

 

A coś Ty taki dokładny i każdą dziesiatke oraz setkę liczysz? To nie mechanika precyzyjna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...