Skocz do zawartości

AM – nowa kategoria prawa jazdy


Rekomendowane odpowiedzi

Posłowie z sejmowej komisji infrastruktury szykują zmiany przepisów kodeksu drogowego. Jedną z najważniejszych będzie wprowadzenie nowej kategorii prawa jazdy - AM, na motorowery do 50 centymetrów sześciennych pojemności silnika. Może to nastąpić już w październiku. Nowelizacja jest przez posłów tłumaczona zaleceniami unijnymi i wygląda na to, że Polska jak zwykle okaże się najgorliwsza we wprowadzaniu restrykcyjnych przepisów. Tymczasem w wielu krajach Europy, w tym także w Niemczech, bez prawa jazdy można poruszać się pojazdami o pojemności nawet 125 ccm. W Polsce na skuter może wsiąść już 13-latek, wtedy jednak powinien posiadać kartę motorowerową. Egzamin na nią zdaje się w szkole, w ramach zajęć pozalekcyjnych. Po ukończeniu 18 lat do prowadzenia skutera wystarczy jedynie dowód osobisty, którego nie trzeba nawet mieć przy sobie. - Motorower do pięćdziesięciu centymetrów sześciennych powinien posiadać dowód rejestracyjny i obowiązkowe ubezpieczenie OC - mówi Maciej Klenczon z gdańskiej drogówki. Wymagana jest oczywiście też znajomość przepisów ruchu drogowego, jednak z tym już różnie bywa. Kłopoty mogą się zacząć gdy 14-latek postanowi podrasować swoją maszynę. - Nowe skutery mają fabryczną blokadę, która ogranicza prędkość do 45 km/h - mówi Jacek Szotkowski z salonu Honda-Pomirski. - Wielu klientów decyduje się jednak na jej usunięcie. Nie przeszkadza im nawet utrata gwarancji. Niektórzy potrafią zrobić ze swoich pojazdów prawdziwe monstra. - Po przeróbkach na swoim skuterze wyciągnę nawet 120 km/h - chwali się Tomek z Oliwy. - Kosztowało to mnie ponad cztery tysiące, ale było warto. Ale jak mówią policjanci z drogówki - szaleńców na skuterach jest niewielu. Choć trafiają się również tacy, którzy nie mają zielonego pojęcia o przepisach ruchu drogowego. Można przypuszczać, że część z nich była sprawcami 13 wypadków z udziałem motorowerzystów w ubiegłym roku na gdańskich drogach. - W tym roku zdarzyły się jedynie 4 wypadki, ale trzeba pamiętać, że to dopiero początek sezonu - dodaje Klenczon. Zmiany szykowane przez posłów dotkną również dzieci ze szkół podstawowych. - Obowiązkiem będzie posiadanie karty rowerowej - mówi poseł Jan Tomaka z Platformy Obywatelskiej, przewodniczący podkomisji zajmującej się zmianami w KRD. - Egzamin będzie organizowany przez dyrekcję szkół. Miejmy nadzieję, że wczesna edukacja z zasad ruchu drogowego poprawi bezpieczeństwo nie tylko tych, którzy jeżdżą na jednośladach, ale również kierowców samochodowych.

 

 

Dziennik Bałtycki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i bardzo bobrze!

nie raz spotkałem się z ludkami na skuterach, którzy bladego pojęcia nie mieli o ruchu drogowym i byli zdziwieni, że ktoś ich za coś op...a.

 

z 2 jednak strony dla ludków chcących poruszać się skuterami powinny odbywać sie kursy z zasad RD plus może jakiś łatwiutki egzamin albo coś...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nic nowego

po prostu karta motorowerowa zmienia nazwę/druki (następny pomysł państwa aby ograbić społeczeństwo)

z tym że teraz może będzie ją musiał wyrobić takze pełnoletni

Zestaw naprawczy zacisku hamulcowego Brembo BMW R850 R1100 K1200 K100 K1 K1100

https://allegro.pl/oferta/zestaw-naprawczy-zacisku-brembo-przod-bmw-r-1100-850-k-1200-gs-r-rs-s-rt-lt-14830948090

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obowiązkiem będzie posiadanie karty rowerowej

To zawsze był obowiązek...

 

No to myśle, że za pare lat zmiejszy sie ilość 14-latków jeżdżących po ulicach na skuterach, simsonach czy ogarach.

Na szczęście w czerwcu zdałem na karte motorowerową, i to mnie raczej ominie...

www.odszkodowania-wlodarczyk.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja troche musze obronic skuterowców ale nie wszystkich. Ja jeździlem skuterem dwa lata nigdy nie spowodowałem żadnego niebezpieczenstwa na drodze mimo ze skuterem czesto przekraczalem 90km/h czasem 100. I mialem czesto wieksze doswiadczenie i wyobraźnie niż niektórzy paralitycy w puszkach. Miałem ok 10 bardzo niebezpiecznych sytuacji w których z predkoscą 80km/h przemykalem 2 cm od pojazdu , ale nie z mojej winy. Zaczynam goscia wyprzedzać jest to dozwolone teren niezabudowany on porusza sie jakies 70 ja na liczniku mam miedzi 90-100 , koles sobie jedzie równo zaczynam go wyprzedzac wlaczam kierunkowaskac a ten nagle bez kierunkowskazu skręca w lewo......... i takich sytuacji mialem wiele , gdybym mial wypadek powiedzieli by ze bylem wariatem z podrasowanym skuterem , który kompletnie nie znał przepisów i wina napewno moja. To jest sprawiedliwość?

 

Ale z drugiej strony często spotykam sie z dziećmi po 140cm wzrostu na skuterach nie mających pojecia o ruchu drogowym , żadnej wyobraźni stwarzających prawdziwe zagrożenie na drodze, i takie dzieci powinny miec conajwyżej rower, ale rodzice kupują im chińskie skutery i nie myślą o konsekwencjach. DLATEGO JESTEM PRZECIWNY STAWIANIU WSZYSTKICH SKUTEROWCóW POD JEDNA KRESKE

 

 

Ale takie dzieci na skuterach to naprawde szok lekki puscic ich na droge---

 

http://pl.youtube.com/watch?v=xY4N4qvJ4kU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tymczasem w wielu krajach Europy, w tym także w Niemczech, bez prawa jazdy można poruszać się pojazdami o pojemności nawet 125 ccm.

 

Nie wiem jak jest w innych krajach Europy w Niemczech nawet na MOFA'e trzeba miec "kwit " tzw Mofa Prüfbescheinigung. Mofa - do 25 km/h.

 

50 ccm kat. M i to od lat 16.

 

nic nowego

po prostu karta motorowerowa zmienia nazwę/druki (następny pomysł państwa aby ograbić społeczeństwo)

z tym że teraz może będzie ją musiał wyrobić takze pełnoletni

 

no sorry ale kto powiedzial, ze w zyciu wszystko musi byc za friko ? Masz na motocykl to musisz miec na PJ. Masz na skooter musisz miec na karte rowerowa / PJ przyszlej klasy AM.

 

Proste i logiczne - moze przyczyni sie to do mniejszej ilosci wypadkow.

 

No to myśle, że za pare lat zmiejszy sie ilość 14-latków jeżdżących po ulicach na skuterach, simsonach czy ogarach.

 

watpliwe.

 

:crossy:

Edytowane przez ks-rider
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jednak pozostane przy swoim.

 

Dla rodzica, który ma wydać pieniądze na prawko AM za powiedzmy około 500 zł będzie małym problemem.

 

Napewno większość zrezygnuje z jazdy, gdy nie będzie miało prawka jakie ma obowiązywać.

 

Na filmiku kompletne po*eby !

 

Widać 13-14 lat.. bez kasku, w deszczu, przez skrzyżowanie jakby zero aut tam jeździło

 

Kiedyś nie będzie tak miło....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DLATEGO JESTEM PRZECIWNY STAWIANIU WSZYSTKICH SKUTEROWCóW POD JEDNA KRESKE

 

motocyklistów też tak stawiają, ostatnio tych od orania gleby również... ja oceniam gościa na kiblu po tym, jak się zachowuje na drodze: jeśli leci taki na odwiniętej manetce między samochodami w korku, ile fabryka dała, a potem bez kierunku ładuje się na pełnym gazie w prawo - to co mam pomyśleć, jeśli nie "kretyn"..? jako motocyklista sam przejeżdżam przez korki między stojącymi czterołapcami - ale powoli, bo nigdy nie mogę mieć pewności, czy ktoś nie otworzy drzwi, nie skręci gwałtownie w jakąś wydumaną lukę bo zapragnął zmienić pas...

a propos twojego przykładu, że wyprzedzasz a gość ci skręcał: wierzę na słowo, że bez kierunku - ale w pola raczej nie jechał, więc wyprzedzałeś go na skrzyżowaniu...

 

przykład w tym temacie - bardzo jaskrawy - dziadka bez kasku jeżdżącego tam i nazad przez 4 pasy jezdni (bez używania kierunku) już podawałem: takie "am' na pewno część takich oszołomów wyeliminuje. obawiam się jedynie, że jak zwykle w tym kraju nastąpi wylanie dziecka z kąpielą - tzn zostanie wprowadzony płatny, obowiązkowy kurs na to prawko i koszt jazdy skuterem skoczy mocno do góry. a tymczasem wystarczyły krótki egzamin teoretyczny i jeszcze krótszy praktyczny, bo w końcu powinno chodzić o to, żeby wyeliminować z róg ludzi nie znających przepisów rd

jsz

„Warunkiem istnienia dyktatury jest ciemnota tłumu, dlatego dyktatorzy bardzo o nią dbają, zawsze ją kultywują.”
[R. Kapuściński]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

obawiam się jedynie, że jak zwykle w tym kraju nastąpi wylanie dziecka z kąpielą - tzn zostanie wprowadzony płatny, obowiązkowy kurs na to prawko i koszt jazdy skuterem skoczy mocno do góry. a tymczasem wystarczyły krótki egzamin teoretyczny i jeszcze krótszy praktyczny, bo w końcu powinno chodzić o to, żeby wyeliminować z róg ludzi nie znających przepisów rd

jsz

Mam podobne obawy .Sam pomysł wyeliminowania z ruchu osób nie znających przepisów ruchu drogowego jest sensowny ale prawdopodobnie , jak to często u nas bywa , skończy się na dodatkowych kosztach dla potencjalnych "skuterowców" , a niewiele zmieni się w kwestii bezpieczeństwa .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejka! Powyżej 18 roku życia na rower powinna być obowiązkowa katra rowerowa a na skuter motorowerowa ! Oczywiście jak ktoś nie ma prawa jazdy. Wdaje mi się że więcej na drodze jest "chińczyków" czyt. rowerzystów nieznających przepisów drogowych niż skuterowców.

Po co tworzyć następny katgorię prawka??? Wystarczy zapis o tym i tyle. A to czy ktoś jeździ zgodnie czy nie zgodnie z przepisami to już sprawa organów ścigania. A "mistrzowie kierownicy" zawsze się znajdą nie ważne czy na rowerze, skuterze, motocyklu czy aucie i to czy posiada uprawinienia do prowadzenia tych pojazdów czy nie wcale mu w tym nie przeszkodzi:)

St.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaka cena bedzie prawka AM??.Jak bedzie wysoka to zmniejszy sie ilosc scooterow. A ja sie ciesze ze mam KM i ine bede musial zdawac AM :buttrock: . fajnie by bylo gdyby zrobili ze AM bezdie do 80cmm :)

 

 

POZDRO SIDI

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...