Skocz do zawartości

Palce zawsze na klamce hamulca - co robię źle?


fv
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

nie piszemy tu tylko o hamowaniu ale głównie o trzymaniu palcy na klamce

ja swoim kursantom polecam trzymać 1 lub 2 place na klamkach z kilku powodów:

- początkujący nie muszą szukać dzwigien wzrokiem i potem palcami - po prostu czuja gdzie one są

- w razie koniecznośći mogą byłskawicznie zareagować

- używając tego 1dnego lub 2ch palcy mogą zahamować delikatnie a gdy to jest potrzebne dołożyć resztę

 

dlaczego używamy wskazującego i środkowego to juz zostało napisane - wynika to z budowy dłoni :)

zresztą środkowym i wskazującym nie tylko się hamuje :) to dodatkowy argument przy dyskusjach odnośnie dlaczego akurat tymi :biggrin:

łatwiej przez klamkę przerzucić (dołożyć) serdeczny i mały palec niż środkowy i wskazujący

Zestaw naprawczy zacisku hamulcowego Brembo BMW R850 R1100 K1200 K100 K1 K1100

https://allegro.pl/oferta/zestaw-naprawczy-zacisku-brembo-przod-bmw-r-1100-850-k-1200-gs-r-rs-s-rt-lt-14830948090

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja dzisiaj wyprobowalem wciskanie dzwigni sprzegla dwoma palcami...

faktycznie... znacznie lepiej... tylko jeden mankament... ze palce bola trzeba bedzie sie przyzwyczaic...

ale trzeba przyznac, ze to jest kolejna technika ktora czyni z jazdy bardziej komfortowa i plynna...

polecam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Witam

 

Panowie co do sprzęgła i dwóch palców. To próbowałem tego ostatnio i nie wiem jak wy to w ogóle możecie robić? Owszem idzie wcisnąć i puścić klamkę dwoma palcami ale i tak dłoń musi przejść cała na drugą strona, bo jak niby wcisnąć klamkę do końca jak zostają palce na kierownicy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzęgła nie wciska się do końca, no chyba, że tak masz je wyregulowane. Sprzęgło wciskasz do momentu, aż będziesz mógł zmienić bieg - jak jeździłem ma ybr to było mniej więcej w połowie 'drogi', ale to już zależne od motocykla.

 

Jeśli musisz wciskać sprzęgło do samego końca to albo je sobie wyreguluj albo faktycznie łap je wszystkimi palcami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na postoju możesz używać całej dłoni jeśli Ci wygodniej, np. przy szukaniu luzu na światłach. Podczas jazdy używasz 2 palców i nie ciśniesz klamki do końca przy zmianie biegów, jeśli w ogóle używasz sprzęgła przy zmianie w górę.

MotorcycleStorehouse Dealer.

Wszystko do Twojego amerykańskiego motocykla!

 

Kiedy umrę pochowajcie mnie twarzą do dołu aby cały świat mógł pocałować mnie w dupę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siemka !

 

Na poczatku zaznaczam, ze sam nie szkole kategori A wiec nie zamierzam yskutowac glebiej na ten temat. Tak jak obiecalem pytalem dwie kompetentne osoby z ktorzch jedna ( szef ) szkoli 15 lat i on uczy hamowania 4 - ma palcami czyli cala dlonia. Kazdy bedzie i tak robil jak uwaza - o ile znam zycie. Proponuje jednak doksztalcenie sie w wykwalifikowanych szkolach .

 

Pozdrawiam

 

:)

Nie jestem zdania ze..jeśli w niemcowie tak uczą to tak jest najlepiej'' :icon_mrgreen: ale uważam że trzymanie nawet dwu palców na klamce to błąd zwłaszcza w śród mniej doświadczonych motocyklistów.W chwili zagrożenia (panika u adeptów)natychmiastowe naciśnięcie klamki nawet dwoma palcami przy niesamowicie skutecznych hamulcach sportowych maszyn jest za zwyczaj zbyt mocne w stosunku do szybkości i może zaowocować uślizgiem koła.Wydaje mi się że dużo lepszym sposobem na bezpieczną jazdę w mieście czy w kiepską pogodę jest zachowanie odległości od innych pojazdów i zwykła ostrożność niż ręka na klamce.Poza tym jak tu odkręcić do końca jeśli zbyt krótkie palce będą ześlizgiwać się z hamulca :banghead: :icon_mrgreen:

Co do sprzęgła to nie kapuję w czym problem?Jeśli chodzi lekko to można dwoma palcami,jeśli ktoś ma słabe ręce to czterema.Tak jak w przypadku jednoosobowego sexu (jedyna różnica w wielkości klamki :icon_mrgreen: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem zdania ze..jeśli w niemcowie tak uczą to tak jest najlepiej'' :icon_mrgreen:

 

Ja również. Raczej od konstrukcji pojazdu, a nie od kraju zależna będzie technika kierowania.

 

ale uważam że trzymanie nawet dwu palców na klamce to błąd zwłaszcza w śród mniej doświadczonych motocyklistów.W chwili zagrożenia (panika u adeptów)natychmiastowe naciśnięcie klamki nawet dwoma palcami przy niesamowicie skutecznych hamulcach sportowych maszyn jest za zwyczaj zbyt mocne w stosunku do szybkości i może zaowocować uślizgiem koła.

 

Uczę swoich kursantów trzymania 2 palców tj wskazującego i środkowego na "klamce" hamulca przedniego. Akurat konstrukcja wszystkich motocykli szkoleniowych, które posiadam pozwala im na to. Uzasadnieniem jest przede wszystkim skrócony czas reakcji, a z drugiej strony "otwarta" dłoń nie spina innych partii mięśni rąk. Owijając całą garść na rękojeści kierowcy zazwyczaj usztywniają ręce. Z własnego doświadczenia tj. kierowcy motocykla i z doświadczenia instruktorskiego wiem, że nie trzymanie palców właśnie zwiększa ryzyko zablokowania przedniego koła. W sytuacji awaryjnej, osoba która nie trzyma palców na "klamce", nerwowo przenosi wszystkie palce na dźwignię hamulca i ciśnie bez wyczucia do oporu. Konsekwencje znane...

 

Wydaje mi się że dużo lepszym sposobem na bezpieczną jazdę w mieście czy w kiepską pogodę jest zachowanie odległości od innych pojazdów i zwykła ostrożność niż ręka na klamce.

 

A czemu by tego nie połączyć? I bezpieczny dystans i palce na klamce to dobre rozwiązanie na jazdę w trudnych warunkach.

 

Poza tym jak tu odkręcić do końca jeśli zbyt krótkie palce będą ześlizgiwać się z hamulca

 

Jak odkręcamy do końca, to z hamowaniem będzie to miało niewiele wspólnego. Natomiast problemem może okazać się hamowanie połączone z redukcją i wyrównaniem obrotów.

Ja polecam osobom szkolonym wyposażyć motocykl w regulowane "klamki", jeśli ich model takich nie posiada. Po co się męczyć. Za "parę" złotych można mieć i komfort i bezpieczeństwo.

 

Co do sprzęgła to nie kapuję w czym problem?Jeśli chodzi lekko to można dwoma palcami,jeśli ktoś ma słabe ręce to czterema.Tak jak w przypadku jednoosobowego sexu (jedyna różnica w wielkości klamki :icon_mrgreen: )

 

Jednoosobowy sex to z samym sobą, czy tylko z jednym partnerem?

Pozdrawiam, Daniel Piecychna
Szkolenia motocyklowe w Lublinie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...