Skocz do zawartości

Audio do auta


DZIADU
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

http://www.gdynia.mm.pl/~nazar/PolskiCarAudioFAQ01beta.pdf

 

Potrzebny Acrobat Reader

 

 

Osobiscie mam jako takie pojęcie o Car-Audio i mozna powiedziec, ze jestem na bierząco, trochę się tym interesuję bo lubię dobre granie w samochodzie, a na forach Car-Audio spędzam 10 razy więcej czasu niż chociazby na tym. W audio włożyłem łącznie około 2000 zł a to jeszcze nie koniec i na pewno bedzie więcej. Generalnie lepiej kupować powoli a dobrze, np kupic lepsze radio, potem dozbierać i kupić głośniki etc niż kupić wszystko od razu i efekt będzie mizerny. Unikaj firmy typu Boschmaan, First, Alphrad.

 

Radio juz masz, jeżeli chodzi o głośniki to polecam Helix Blue 52 (bo chyba w Twoim BMW są 13cm głośniki - tak ?) Nie polecam głośników współosiowych poniewaz w BMW głośniki są strasznie głęboko schowane w nogach i jakość dzwięku będzie mizerna. Nie zostawiaj tych orginalnych tweeterów, kup zestaw odseparowany i wtedy tweetery pójdą na deskę a woofery na dół. Generalnie to BMW jest cięzkie do nagłośnienia. Możemy pogadać jutro na gadu, chętnie Ci pomoge w doborze. Teraz juz niestety nie widzę prawie na oczy bo po wczorajszym melanżu wróciłem dzisiaj o 10 rano na chate, czas to odespac...

 

W międzyczasie...

http://tuningforum.pl/car-audio-vf8.html

http://forum.tuning.info.pl/viewforum.php?f=17

 

Pozdrawiam

Edytowane przez andrzejtomecki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z założeniem zrobiłem wymianę głośników i radia. Radio Blaupunkt Modena CD 50 + Pioneer TS-G1346 na przód + Magnat Ultra S 132. Powyższa operacja nauczyła mnie, że gdy głośnik ma 130mm to nie znaczy że ma 13cm :biggrin: Troszkę się naszarpałem z montażem z tyłu i w lewym kicpanelu. Efekt? Rewelacji się nie spodziewałem, w końcu głośniczki ma ją wymiar jak z przeciętnego radiomagnetofonu a radio słabe ak na dzisiejsze czasy 4x40W jest aż za nadto mocne do tego kwadro zestwau. Podsumowując, jest lepiej niż było, małą imprezę garażową można zrobić.

 

P.S. Głównym problemem płaskiego brzmienia w E-34 jest brak pudła rezonansowego jaki stanowi bagaznik, głośniki tylne osadzone są w plastikowych puszkach (takich jak dla głośniów średniotonowych w domowych kolumnach) a pólka tylna jest zabudowana z obydwu stron.

 

Najefektywniejszy zestaw za rozsądną cenę miał mój kumpel w Lancerze, były to 4 eliptyczne trójdrożne głośniki osadzone następująco: 2 x Kenwood w tylnej półce + 2 x Mac Audio w przednich drzwiach, napedzał je "uśmiechnięty" Blaupunkt serii 168 a łomot jaki się z tego wydobywał starczal na 8 imprez garażowych :bigrazz: Gdybym mial inne auto, w którym nie szkoda byłoby mi ciąć i wiercić to bym sobie taki zestaw zainstalował :wink:

Tylko głupiec ma na wszystko gotową odpowiedź :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wg mnie niepotrzebnie dales na tyl dwudrozne glosniki. wysokie tony z tylu sa zbedne. Bardziej by tam pasowaly Magnaty Classic 213 midbasowe i na przod ustra esy. O ile wg mnie pioneer robi bardzo dobre oddtwarzacze to do glosnikow tej marki nie jestem przekonany. I rowniez jestem przekonany ze gdybys sprzedal tego Blaupunkta i dolozyl 100zl do jakiegos starszego Pionka chocby 1400DEH to bys byl bardzo zadowolony.

 

..co do skrzyn to jedni lubia dudnienie inni nie. ja rowniez nie bylem w stanie wytrzymac dluzej jak 3 minuty u kumpla w aucie..mial zestrojone audio tak ze bylo slychac 80% rozplywajacego sie i przeszywajacego basu i gdzies w pozostalych 20% dalo sie uslyszec 'czysty' dzwiek. moje audio sklada sie z 2 glosnikow 2droznych z przodu i 1 suba zamknietego w skrzyni 25l pod wzmakiem w bagazniku. Swoja skrzynie mam tak ustawiona na wzmaku ze mi to wcale nie gra, slychac tylko konkretnie kickbass i inne niskie dzwieki ktorych moje magnaty z przodu nie daja rady z siebie wydusic. przy muzyce jakiej slucham (HC) jest to dla mnie zupelnie wystarczajace, ale wystarczy poszerzyc troche pasmo przenoszenia na wzmacniaczu i od razu robi sie (wg mnie) :P na nic. poozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja tez nie jestem za bardzo w temacie ale cos tam zmontowalem w civicu '00. na sam poczatek jesli ktos nie jest przekonany do glosnikow Pioneera (tak ktos pisal) to chyba ich nie slyszal... druga sprawa ktos pisal ze glosniki 3,4,8 drozne to kasa w bloto - chyba ich nieslyszal... tak wiec - w drzwiach mam jakies sredniotonowe pionki, z tylu w pólce 4 drozne pionki elipsy no i w bagazniku skrcilem skrzynie z 2 subwooferow po 600W... ta ostatnia operacja z subwooferami to jedynie byla kasa w bloto. dzwiek w samochodzie jak tak zajebistej jakosci ze doslownie mnie powala. niestety za mocne subki (nadaja sie do domu i tak wszystko sie trzesie) sprawiaja ze z zewnatrz samochod slychac jak jakies padlo - wszystko sie masakrycznie trzesie wiec slucham 1/3 skali w radiu... ale naprawde polecam pioneera. w szczegolnosci te 4 drozne aa i subwoofer wystarczy jeden. i to mniejszy :biggrin: a i jakis wzmacniacz czterokanalowy (American Legacy) POZDR

Edytowane przez mag*magic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak, chciałem kipić Blaupunkta serii 169 ale nie upilnowałem aukcji i guzik z tego wyszło, za mocnego radia nie chciałem kupować bo nie mam co nim napędzać (mikrogłośniki), to który jest, jakoś gra ale wydaje mi się, że przy lepszych głośnikach brzmiałby lepiej. Dlaczego te głośniki? Dlatego, że te modele chodzą po ok 100-120zł i więcej u optymistów a ja kupiłem je dużo taniej :)

 

Zaobserwowałem jeszcze jedno zjawisko, fabryczne beemwiarskie głośniki Nokia miały cieplejsze i przyjemniejsze brzmienie od tych nowych tyle, że niestety były wstanie przenieść zaledwie połowę mocy radia, natomiast te przenosza ok 75-80% mocy dzięki czemu mam odrobinę większ rezerwę. Generalnie jak na audio, za które zapłaciłem w całości 340zł uważam, ze gra całkiem całkiem i o to mi chodziło :)

Tylko głupiec ma na wszystko gotową odpowiedź :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mag*magic ja staram sie nie wypowiadac w tematach w ktorych nie mam zielonego pojecia o sprawie, gdybym nie mial porownania to bym wogle o pioneerze nie wspomnial. Padlem sa glosniki 'x'drozne...zarowno z tylu jak i z przodu. poza tym kopiowanie dzwieku stereo poprzez umieszczanie kliku par glosnikow jest bezsensem..burzy cala istote audio. Najczystszy dzwiek uzyskasz montujac parę dobrych glosnikow osobno i osobno do tego gwizdki na zwrotnicach na przod + sub np w bagazniku. ja osobiscie polecam Hertz'a nie sa horendalnie drogie i produkuja naprawde audiofilskie brzmienie. pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Padlem sa glosniki 'x'drozne...zarowno z tylu jak i z przodu. poza tym kopiowanie dzwieku stereo poprzez umieszczanie kliku par glosnikow jest bezsensem..burzy cala istote audio.

 

Masz totalnie racje, ale niektorym nie zalezy na dzwieku, tylko ma "magicznym" bum bum zza plecow - suby maja uzupelnic jak ktos pisal a nie byc podstawa.

Najlepsze naglosnieni jakie slyszalem to fabryczne w Lancii Lybra mojej prezesowej - firmy BOSE - przod niskie w dzwiach z dolu, gwizdki u gory, tylne dzwi to samo, i w bagazniku - to jest kombi - sa tez 2 glosniki, wygladaja na po prostu szerokopasmowe, nie x-drozne.

Gra to nie dosc ze glosno jak diabli, to czystosc po prostu powala, jak sie pusci muze typy PinkFloyd lub inna gdzie mozna uslyszec bardzo duza ilosc intrumentow i dwiekow, to dopiero slychac selektywnosc dzwiekow i wrecz wzorcowe pasmo...

Np wersja koncertowa z trasy PULSE Pink Floydow - Learnig to Fly czy Time - za kazdym razem jak ktos mi mówi ze ma dobre naglośninie puszczam te kawalki i polowy dzwiekow i intrumentow nie slychac - nawet pokazowe auto w mediamarkt wymieklo ze sprzetem za jakies 20 tysiakow... sprzet nalezy przede wszystkim dobierac do muzy i do sluchu... najprosciej jest naglosnic muze elektroniczna-proste, okreslone dzwieki i waskie czestotliwosci, im wiecej "natualnych" dzwiekow tym trudniej - przykladem moze byc wersja akustyczna Hotel California, gdzie jest chyba z 7 gitar pudel i kastaniety-tam jest tyle przeroznych dzwiekow, poglosow z pudel ze wiekszosc ludzi nawet tego nie slyszy, bo najczesciej ich sprzet nawet tego nie odegra a uszy nie uslysza...

Jak ktos chcde miec muze typu bum bum i aby tylko jebalo po karku - to tuba, piec i cokolwiek z allegro i wszystkie panny jego pod dicho...

trza tylko pamietac zeby spojlery dobrze poprzykrecac lubia odpadac przy tubach konkretnej mocy.

 

Zajmowalem sie kiedys naglasnieniame malych i srednich sal, dorabialem jako akustyk, troche gralem w roznych kapelach, cus tam wiem o dzwiekach :);)

 

Muzyka i dzwiek jest tak subiektywnym odczuciem, ze ciezko bedzie cos napisac, jednemu nie przeszkadza jamnik za 30 pln z targu (moj wujek;) a inny jak uslyszy sprzet za 500 tys i tez stwierdzi ze na jakiejs czestoptliwoscu uslyszal zalamanie dzwieku.

Takie moje zdanie ...

Edytowane przez janciownik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Subwoofery to pomyłka. Zerowa selektywność i dynamika. W kinie domowym to ma sens, do muzyki nie nadaje się kompletnie.

 

Dobry komplet głośników na przód to podstawa, do tego przyzwoite 6x9 jako uzupełnienie w desce za tylną kanapą i wszystko gra. Z punktu widzenia kierowcy auta umieszczanie głośników w drzwiach z tyłu jest bez sensu - dają bardzo niewiele, a koszt jest.

 

Bardzo dużo zależy od radia. Niestety Blaupunkt w większości przypadków brzmi przesadnie matowo i zalatuje 'kartonem'. W niższej klasie cenowej bardzo dobrze wypada kojarzony z adidasem Pioneer.

 

 

Psh - możesz wyjaśnić, dlaczego montowanie kilku par głośników w samochodzie "burzy istotę audio"??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myśle ,ze tymi 6x9 na tylnej desce to dopiero popsujesz scene dźwiękową. Troche z tym subem przesadziłes.Ale w sumie każdy ma inne odczucia i potrzeby.Nie spotkałem sie z idealnym naglośnieniem auta bez suba.I nie mówie tu o skrzynce co nap..dala za plecami.To ma tylko uwypuklić bas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chętnie przy okazji, choć u siebie też słyszę scenę całkiem dobrze, zarówno na zestawie domowym, samochodowym, jak i w całkiem profesjonalnych studiach nagraniowych, w których regularnie pracuję z m.in. skądinąd znanymi muzykami :D

 

W każdym razie odezwę się, jeśli będę się wybierał w Twoją okolicę :icon_mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Cosmo,widzę ,ze jesteś profesjonalistą ;) .Lubię ludzi ,którzy kochają dobrą muzę i jakość w tym co słuchają.

 

Ja osobiście do auta polecam znane ,sprawdzone firmy.Jak Psh wspomniał np.Hertz. bardzo dobrym zakupem jest amerykański Powerbass .Modele CK-7 czy CK-6 są idealnie wyważone miedzy ceną a jakością.No i Panowie ,wygłuszenie .......... zawsze wygłuszamy drzwi .Rożnica jest WIELKA.

 

p.s.

 

A do domku Yamaha i B&W :banghead:))))

Edytowane przez markom13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jak już się chwalimy - w aucie mam przody Eton 6 głośników, z tyłu własnie powerbass 6x9 plus wzmacniacz tegoż producenta. Drzwi oczywiście wytłumione :rolleyes:

 

A w domku... Cambridge Audio + B&W 805. Yamaszka jak dla mnie jest za zimna, ale generalnie nie tylko motocykle robią dobre ;) Mam też jedną basówkę yamahy i bardzo sobie ją chwalę.

 

W każdym razie głuchocie mówimy nasze stanowcze 'raczej nie'!! ;)

Edytowane przez CosmoSquig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam nadzieje, ze za miesiac uda mi sie zlozyc jakies car audio u siebie sensowne, lepsze niz radio jet sound 20W i 2 glosniki 10 na podszybiu - wszystko podlaczane na kastetke pod telefon :icon_razz: W planach jest jakies radyjko clariona, do przodu hmm jakis odseparowany zestaw typu PB 3XL-6C (16.5) + wzmacniacz μ-Dimension Glow 4075, albo Jr. 4-300 - w zaleznosci od srodkow ;) Oczywiscie wygluszenie drzwi do tego ;) Mam nadzieje, na lepszy efekt niz to co teraz mam :) A za pare miesiecy moze dojdzie jakas skrzynka ze wzmacniaczem :)

 

Pzdr

Simson SR 50 > Honda Transcity NX 125 > Honda XL 600 RM > Honda CBR 1000f SC 25 > Suzuki GSX-R 750 K1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...