Skocz do zawartości

sprzedaz motocykla niepełnoletniemu a przepisy ?


Szczota
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

ja jak kupowałem kiedyś motocykl to miałem też 17 lat. I żadnego paragrafu nie było w umowie i problemów też nie. O ile się nie myle to przecież od wieku 13 lat można stać się posiadaczem jakiejś wartościowe rzeczy. Ale nie wiem może teraz się coś pozmieniało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie , zgodnie z kodeksem cywilnym MUSI być to PRZEDSTAWICIEL USTAWOWY , skoro macie rodziców to niestety nie może to być mama kolegi, sąsiad itp itd. między 13 a 18 rokiem życia ma się tzw. "ograniczoną zdolność do czynnosci prawnych" Zgodnie z art 17 Kc do zacigania zobowiązań potrzebna jest zgoda przedstawiciela ustawowego. No chyba , ze macie żony/mężów, to wówczas jestescie pełnoletni przed 18 stką. KPW?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. Czy mogłby ktoś pomoc w konkretnej sprawie? potrzebuje kupić motorower, zrobić karte i jezdzic nim po ulicach bez wiedzy starszych. Ciezko bedzie zarejestrowac na mame kolegi, albo kogokolwiek z rodziny, ktora jest tak samo przeciw jak starzy.

 

Jest na to jakas metoda? Musi sie dac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie , zgodnie z kodeksem cywilnym MUSI być to PRZEDSTAWICIEL USTAWOWY , skoro macie rodziców to niestety nie może to być mama kolegi, sąsiad itp itd. między 13 a 18 rokiem życia ma się tzw. "ograniczoną zdolność do czynnosci prawnych" Zgodnie z art 17 Kc do zacigania zobowiązań potrzebna jest zgoda przedstawiciela ustawowego. No chyba , ze macie żony/mężów, to wówczas jestescie pełnoletni przed 18 stką. KPW?

 

Pepe ladnie to wytlumaczyl, ale o jednej rzeczy nie wspomnial.

 

Taka umowa zawarta z nieletnim (13-18 lat) jest wazna nawet bez podpisu opiekuna prawnego. Jest to tzw. czynnosc kulejaca - czyli umowa jest wazna, ale w razie odmiennego oswiadczenia woli opiekunow czynnosc prawna przestaje wiazac. Jest to szczegolnie uciazliwe dla sprzedajacego, bo praktycznie z dnia na dzien - az do dnia osiagniecia przez druga strone pelnoletnosci moze dowiedziec sie, ze jednak umowa sprzedazy okazala sie niewazna.

 

Z prawnego punktu widzenia wazniejsze jest nietyle potwierdzenie jej przez opiekuna - co brak zgloszenia w tym przedmiocie sprzeciwu do dnia osiagniecia pelnoletnosci przez strone umowy.

 

Nie wiem jednak czy Wydzialy Komunikacji rzeczywiscie nie wymagaja, aby zgoda opiekuna byla wyrazona od razu w umowie. Wcale bym sie nie zdziwil gdyby tak bylo, bo w razie uchylenia sie od skutkow umowy po faktycznym przerejestrowaniu pojazdu WK mialoby ciezki orzech do zgryzienia jak i na czyj koszt przerejestrowac ponownie pojazd.

Potrzebujesz bezpłatnej pomocy prawnej? - Forum Prawnicze zaprasza - ]http://forumprawnicze.info/wykroczenia-i-prawo-drogowe-f10/]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy mogłby ktoś zarzucić tu wzór takiej umowy?

czy lepiej legitymować się w umowie paszportem czy legitymacją szkolną?

a i mam jeszcze swoj nr.NIP czy to też będzie przydatne przy sporządzaniu umowy??

Edytowane przez shablak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy mogłby ktoś zarzucić tu wzór takiej umowy?

czy lepiej legitymować się w umowie paszportem czy legitymacją szkolną?

a i mam jeszcze swoj nr.NIP czy to też będzie przydatne przy sporządzaniu umowy??

jak wpiszesz w googlach hasło umowa sprzedaży samochodu to dostaniesz wzory. Tylko pamiętaj , żebyś zamienił słowo samochód na motocykl !! NIP będzie potrzebny i dowolny dokument tożsamości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. Czy mogłby ktoś pomoc w konkretnej sprawie? potrzebuje kupić motorower, zrobić karte i jezdzic nim po ulicach bez wiedzy starszych. Ciezko bedzie zarejestrowac na mame kolegi, albo kogokolwiek z rodziny, ktora jest tak samo przeciw jak starzy.

 

Jest na to jakas metoda? Musi sie dac.

Zapomnij.

Zgoda rodzicow jest CI potrzebna tak:

-przy kupnie

-przyrejestracji

-przy zdawaniu karty motorow.

 

 

A jeszcze propo rejestracji - rejestrowalem na siebie motocykl bedac 3 tygodnie przed 18. Pomimo tego na umowie musial byc podpisany ojciec i co wiecej MUSIAL on sie stawic w UM podczas rejestracji i podpisywac ze mna wszystkie kwity.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...