Skocz do zawartości

Prawo jazdy - szkolenie, egzamin


Hun996
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Witam.

nowy projekt ustawy został dzisiaj przyjęty w sejmie...

oto fragment których wszystkich interesuje:

Art. 6. 1. Prawo jazdy stwierdza posiadanie uprawnienia do kierowania:

1) kategorii AM:

a) motorowerem,

b) czterokołowcem lekkim;

2) kategorii A1:

a) motocyklem o pojemnosci skokowej silnika nieprzekraczajacej 125 cm3, mocy

nieprzekraczajacej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczajacej 0,1

kW/kg,

b) motocyklem trójkołowym o mocy nieprzekraczajacej 15 kW,

c) pojazdami okreslonymi dla prawa jazdy kategorii AM;

3) kategorii A2:

a) motocyklem o mocy nieprzekraczajacej 35 kW i stosunku mocy do masy własnej

nieprzekraczajacej 0,2 kW/kg, z zastrzeeniem ust. 2,

b) motocyklem trójkołowym o mocy nieprzekraczajacej 15 kW,

c) pojazdami okreslonymi dla prawa jazdy kategorii AM;

4

4) kategorii A:

a) motocyklem, z zastrzeeniem ust. 3,

b) pojazdami okreslonymi dla prawa jazdy kategorii AM;

 

Art. 8. 1. Wymagany minimalny wiek do kierowania wynosi:

1) 14 lat – dla pojazdów okreslonych w prawie jazdy kategorii AM;

2) 16 lat – dla pojazdów okreslonych w prawie jazdy kategorii A1, B1 i T;

3) 18 lat – dla pojazdów okreslonych w prawie jazdy kategorii A2, B, B+E, C1 i C1+E;

4) 20 lat – dla pojazdów okreslonych w prawie jazdy kategorii A, jeeli osoba od co najmniej 2

lat posiada prawo jazdy kategorii A2;

 

i kolejna z ciekawszych zmian to

Art. 13. 1. Prawo jazdy kategorii:

1) AM, A1, A2, A, B1, B, B+E lub T wydaje sie na okres 15 lat, z tym e:

a) okres ten moe byc krótszy, o ile wynika z orzeczenia lekarskiego, o którym mowa w

art. 11 ust. 1 pkt 2 lit. a,

po 15 latach zglosic sie trzeba o przedlużenie chyba z zaswiadczeniem lekarskim i stosowna opłatą

Gdyby ktoś chciał wszystkodokladnie "obczytać" odsłam do linku : http://bip.mi.gov.pl/pl/bip/projekty_aktow...jekt_260110.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
20 lat – dla pojazdów okreslonych w prawie jazdy kategorii A, jeeli osoba od co najmniej 2

lat posiada prawo jazdy kategorii A2;

 

1.obowiązuje to już ?? a jeśli nie mam A2 ale mam 22 lata to robie A bez ograniczeń ??

 

2.druga sprawa jęsli x czasu temu ukończyłem kurs na prawo jazdy kategori B następnie kilkukrotnie nie zdałem egzamin państwowy praktyczny i potem przerwałem(nie mam prawa jazdy B do dziś, ostatni niezdany egzamin miałem 2 albo 3 lata temu ) to mogę teraz iść na prawo jazdy A ??

"... i ujrzal Pan prace nasza i byl zadowolony a zapytawszy o zarobki nasze usiadl i zaplakal..." list Pawla apostola do koryntian

michoa-100% stylistów bez szyku

 

http://miszczua.cba.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

mam pytanko odnośnie regulacji tylnego zawieszenia w motocyklach na egzaminie, czy można coś takiego zastosować, ponieważ jestem niewysoką dziewczyną (158cm przy 46 kg) i nie mam co ukrywać, motocykl jest trochę za ciężki i za wysoki (palcami dotykam ziemi siedząc na motocyklu - yamaha ybr 250) a chciałabym kupić sobie w przyszłości honde cbr 125 albo kawasaki 250. czy istnieje możliwość dostosowania motocykla na egzaminie pod mój wzrost? może są jakieś inne możliwości? (zdawanie na motocyklu o mniejszej pojemności?) proszę o porady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

A ja mam takie pytanko: Czy jak posiadam prawo jazdy kat.B i po pół roku chcę iść na kat.A to czy jak nie zdam testów, to odbierają mi prawo jazdy kat.B??

W skrócie: nie.

Aczkolwiek, i stąd prawdopodobnie wzięła się ta plotka, w kodeksie jest zapis (art. 114.1.1.a) mówiący o tym, że w razie uzasadnionych podejrzeń osoba posiadająca już jakieś uprawnienia może na wniosek starosty zostać skierowana na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji.

Ja jednak nie słyszałem nigdy o takim przypadku.

 

http://gomoto.tv/

naszym motorem jest pasja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy mają wprowadzić kat a2? Czy to już jest? Zna ktoś konkretną datę? Albo taką mniejwięcej? Co się dzieje, jeżeli pójdę na kat A mając 18ście lat i w trakcie trwania egzaminu zmienią się przepisy?

Pozdro

na razie sprawa ucichła więc nie wiadomo czy i kiedy to mogłoby wejść

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy mają wprowadzić kat a2? Czy to już jest? Zna ktoś konkretną datę? Albo taką mniejwięcej? Co się dzieje, jeżeli pójdę na kat A mając 18ście lat i w trakcie trwania egzaminu zmienią się przepisy?

Pozdro

Co do daty to nie ma jeszcze oficjalnych informacji, ja przynajmniej na takie nie natrafiłem.

 

Jeśli zaś chodzi o Twoje obawy co będzie kiedy w trakcie kursu zmienią się przepisy odpowiadam: nic nie będzie :) Jak zawsze obowiązuje zasada: prawo nie działa wstecz. Kurs i egzamin odbędziesz według zasad, które obowiązywały w dniu kiedy zapisałeś się do szkoły nauki jazdy.

 

 

http://gomoto.tv/

naszym motorem jest pasja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy mają wprowadzić kat a2? Czy to już jest? Zna ktoś konkretną datę? Albo taką mniejwięcej? Co się dzieje, jeżeli pójdę na kat A mając 18ście lat i w trakcie trwania egzaminu zmienią się przepisy?

Pozdro

 

Wystarczy po szukać

http://forum.motocyklistow.pl/index.php?sh...c=126208&st=200

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do daty to nie ma jeszcze oficjalnych informacji, ja przynajmniej na takie nie natrafiłem.

 

jest jedna, data ostatecznej zmiany przepisów wymagana przez ue. była już podawana, wystarczy przeczytać wątki dot. tej kwestii

jsz

„Warunkiem istnienia dyktatury jest ciemnota tłumu, dlatego dyktatorzy bardzo o nią dbają, zawsze ją kultywują.”
[R. Kapuściński]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest jedna, data ostatecznej zmiany przepisów wymagana przez ue. była już podawana, wystarczy przeczytać wątki dot. tej kwestii

jsz

No dziękuję za dobrą radę, ale zrozumiałem, że kolega pyta nie o datę graniczną jaka wynika z dyrektywy UE, bo ta jest oczywiście znana tylko o to kiedy konkretnie te przepisy zaczną w PL obowiązywać co nie musi być przecież tożsame.

 

http://gomoto.tv/

naszym motorem jest pasja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znając realia naszej legislacji nie należy się spodziewać wykonania jakichkolwiek obowiązków przed dealinem, czyż nie?

jsz

„Warunkiem istnienia dyktatury jest ciemnota tłumu, dlatego dyktatorzy bardzo o nią dbają, zawsze ją kultywują.”
[R. Kapuściński]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...