Skocz do zawartości

czujnik zegarowy - zaplon


rzemyk90
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

czujnik zegarowy ma prawie kazdy tokarz, slusarz, u mnie ojciec ma ich ze 3. Odradzam kupno czujników zegarowch przez internet- jest to bardzo delikatny sprzet i nie wiem czy wytrzyma transport naszej "kochanej poczty". Btw jest on bardzo przydatny przy ustawianiu zapłonu- sprawdzone w praktyce :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siema! Rzemyk90, popieram! Zrób lepiej mocowanie czujnika i ustaw zapłon idealnie, i nie ufaj tym znakom wybijanym fabrycznie do ustawiania zapłonu...napewno nie są one idealnie dostrojone!

W CZ 125 te znaki pokazują moment zapłonu a nie ustawienie tłoka. Coś a'la moment rozwarcia styków przerywacza. Iskra pojawia sięw momencie kiedy kreska na wirniku pokrywa sięz kreską na statorze. W motoplacie wszystko jest chermetycznie zamknięte w plastikowej obudowie. Czujnik jest tam konieczny. Czy to zegarowy czy jakikolwiek inny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, gadalem niedawno z takim tam mlodym mechanikiem samochodowym o czujniku zegarowym. On mial CZ 350 12 V i w niej ustawial zaplon suwmiarka. Mowil ze mial czujnik ale go nie uzywal, bo suwmiarka pewniej sie to robi. nie wiem czemu. Mowil tez ze jak tego urzadzenia nigdy w rekach nie mialem to w zyciu nie ustawie zaplonu. Czy ktos mi moze wytlumaczyc dokladnie i konkretnie dzialanie takiego czujnika??

 

Bo np. taki:

 

http://allegro.pl/item98308335_czujnik_zeg...f_vat_nowy.html

 

On ma dwie wskazowki, jedna jest do milimetrow, a druga mierzy dziesietne i setne milimetra tak?? A do czego jest te pokrekro na czujniku?? Do zerowania?? A dlaczego wszystkie te czuniki ktore sa na allegro ich wkazowka do dziesiatnych i setnych mm jest ustawiona zawsze na 0,8, 0,9 mm??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, Oj. Czujnik zegarowy jest to takie urzadzonko ktorym mierzy sie odchylki od jakiejs wartosci nominalnej. W odroznieniu od suwmiarki zadnych jako takich "pomiarow" tym nie dokonujemy. W przypadku ustawiania zaplonu za pomoca czujnika wartoscia nominalna jest polozenie tloka w gmp, a odchylka jest wyprzedzenie zaplonu. Przystepujac do pomiaru dajemy tlok w gmp, "zerujemy czujnik" (wg wlasnego uznania) i obracajac walem odliczamy na czujniku wartosc wyprzedzenia.

 

A dlaczego wszystkie te czuniki ktore sa na allegro ich wkazowka do dziesiatnych i setnych mm jest ustawiona zawsze na 0,8, 0,9 mm??

Tym sie nie przejmuj. To jest tak samo jakby na allegro sprzedawali zegarki a Ty bys sie pytal dlaczego na wszystkich jest za piec dziesiata.

Proponuje wziac do reki taki czujnik i sie nim pobawic, pokrecic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam do ciebie pytanie. Czy ty wogole znasz zasadę dzialania suwmiarki?? Po co cokolwiek odliczac?? Wystarczy ze ustawisz tlok w GMP, wysuwasz do niego wysuwkę głębokościomierza tak aby spotkala sie z tlokiem , a nastepnie odmierzasz nalezytą wartość. :)

Proste jak budowa cepa...

 

 

Ale jak bys byl inteligentny jak moji znajomi, to wiesz... Jak chcieli ustawic na suw miarne, to przystawili do glowicy, wsuneli 3,5mm i jak krecili magnetem zo niewiedzieli czemu tlok niedotyka do suwmirki.... A gwint w glowicy ma ok 1,5cm, nie? Mam na myśli WSK 125

Edytowane przez szajbus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcieli ustawic na suw miarne, to przystawili do glowicy, wsuneli 3,5mm i jak krecili magnetem zo niewiedzieli czemu tlok niedotyka do suwmirki.... A gwint w glowicy ma ok 1,5cm, nie? Mam na myśli WSK 125

 

rzemyk90 Napisano Dzisiaj, 13:43

>o takich lepiej nie wspominaj :) :crossy: :bigrazz:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do czujniak najlepiej wykonac adapter ze starej swiecy wydłubac porcelanke przewiercic do takiej srednicy azeby czujnik dało sie tam przesowac ale dosc ciasno,wtedy sie odpowiednio ustawia zeby igla czujnika dotykala do tłoka i ustawiamy taka wartosc jaka nam sie podoba,obliczyc to mzona wedle uznania,mozna wyzerowac ale nietzreba,jeden obrot duzej wskazowki czujnika to jeden mm a mala wskazowka przesowa sie wtedy o jedna kreske,o d czujnika dokładniejsza jest chyba tylko lampa stroboskopowa a pozniej to juz komputer i laser,ale to inna bajka,generalnie niemozna porownywac ustawienia sowmiarka do ustawienia na zegar bo sowmiarka mozna to zrobic teoretycznie z dokładnoscią do 0.02 mm jesli ktos posiada taka sowmiarke i potrafi sie posłuzyc podziałka tej dokladnoscią,za to czujniekik mierzy z dokladnoscia do jednej setki ale z ta dokladnoscia tez nie da sie ustawic bo wiadomo ze 0.05 a nawet wiecej to bedzie nagaru na tłoku lub jego chropowatosc tyle bedzie wynosila,do tego dochodza luzy,temperatura otoczenia itd,ale generalnie sowmiarka a czojnik to niebo a ziemia,i podczas takiego ustawiania wałem nalezy krecic tylko w jedna strone nigdy nie cofac w strone przeciwna niz kiedy pracuje bo pomiar bedzie niedokladny ze wzgledu na luzy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...