Skocz do zawartości

Pojazdy wyrejestrowany tymczasowo nie podlega ponownej rej.


nufry
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, byłem dziś w WK w moim mieście w sprawie swojej MZ.

Mz wiozłem bez dokumentów, chciałem ja teraz zarejestrować, dzięki pomocny jednego człowieka udało mi się ustalić ze motocykl jest wyrejestrowany tymczasowo, dowiedziałem się na kogo jest zarejestrowany (mam kontakt z właścicielem). Dziś w WK pani powiedziała mi ze motocykla nie zarejestruje, rzuciła mi jakieś ustawy, i powiedziała ze pojazd wyrejestrowany tymczasowo nie podlega ponownej rejestracji, wiec pytam się szanownej pani czy mogę jakoś odebrać dowód rejestracyjny pojazdu bo chciałbym z właścicielem spisać umowę a bez dowodu nie mogę, pani powiedziała ze w żadnym wypadku, nie ma takiej możliwości, nawet właściciel nie może odebrać dowodu. To pytam się co mogę zrobić, bo nie chce żeby mz stała, a ona mi na to podaje adres gdzie złomuje się pojazdy i powiedziała żeby ze złomować. Teraz nie wiem co mam robić, patrząc prawnie ja nie jestem właścicielem pojazdu, nie mogę go sprzedać... dużo włożyłem w ta MZ chciałbym chociaż trochę odzyskać, ale jak mogę ja sprzedać jak nie jestem właścicielem.... Bardzo proszę o pomoc w tej sprawie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepisy prawne dotyczące tematu:

-ustawa z dnia 20 czerwca 1997r.- Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2003r. Nr 58, poz. 515, z późn. zm.),

-rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 22 lipca 2002r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów (Dz.U. z 2002 r. Nr 133, poz. 1123, z późn. zm.),

-rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 3 kwietnia 2002r. w sprawie wysokości opłaty będącej warunkiem wyrejestrowania pojazdu w przypadku udokumentowanej trwałej i zupełnej utraty pojazdu bez zmiany w zakresie prawa własności (Dz.U. z 2002r. Nr 44, poz. 419 ze zm.).

-rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 27 września 2003r. w sprawie szczegółowych czynności organów w sprawach związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu oraz wzorów dokumentów w tych sprawach (Dz.U. z 2003r. Nr 192, poz. 1878),

-rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 16 grudnia 2003r. w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów oraz wzorów dokumentów stosowanych przy tych badaniach (Dz.U. z 2003r. Nr 227, poz. 2250),

-rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 22 grudnia 2003r. w sprawie wysokości opłat za wydanie dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego i tablic (tablicy) rejestracyjnych pojazdów (Dz.U. z 2003r. Nr 230, poz. 2302),

-rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 20 października 2003r. w sprawie warunków i trybu wydawania kart pojazdów, wzoru karty pojazdu i jej opisu (Dz.U. z 2003r. Nr 189, poz. 1858),

-rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 28 lipca 2003r. w sprawie wysokości opłat za kartę pojazdu (Dz.U. z 2003r. Nr 137 poz. 1310),

rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 24 września 2003r. w sprawie dokumentów stanowiących podstawę wpisu danych do karty pojazdu oraz czynności jednostek zajmujących się dystrybucją, przechowywaniem i wydawaniem kart pojazdów (Dz.U. z 2003r. Nr 189, poz. 1857),

-ustawa z dnia 6 grudnia 1996r o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów (Dz.U. z 1996r. Nr 149 poz. 703, z późn. zm.),

-rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 22 września 2000r. w sprawie trybu dokonywania w dowodach rejestracyjnych pojazdów mechanicznych adnotacji o ustanowieniu zastawu rejestrowego (Dz.U. z 2000r.Nr 82 poz. 934),

-ustawa z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2000r. Nr 98,poz. 1071, z późn. zm.),

-ustawa z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej (Dz.U. z 2000r. Nr 86, poz. 960, z późn. zm.),

-rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 5 grudnia 2000r. w sprawie sposobu pobierania zapłaty i zwrotu opłaty skarbowej oraz sposobu prowadzenia rejestrów tej opłaty (Dz.U. z 2000r. Nr 110,poz. 1176, z późn. zm.),

-rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 grudnia 2003r. w sprawie opłaty ewidencyjnej, o której mowa w przepisach ustawy – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2003r. Nr 227, poz. 2254).

 

W skrócie :) jeżeli pojazd ma co najmniej 25 lat, którego model nie jest produkowany od 15 lat załatwiasz opinię rzeczoznawcy samochodowego uznającą pojazd za unikatowy lub mający szczególne znaczenie dla udokumentowania historii motoryzacji i walisz z kwitami do kierownika WK.

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... i ile teraz się płaci za żółte tablice?

temat pojazdu zabytkowego był już wałkowany, w skrócie: koszty niemałe, użyteczność żadna, bo co pożytku z kilku zeta zysku na obniżonym OC, skoro bez zgody (?) konserwatora zabytków nie można nawet kierunków zmienić, gdyby przyszła na to właścicielowi ochota :/

 

a w temacie: nie mam w tej chwili pod ręką prawnika, ale: teraz chyba nie ma możliwości czasowego wyrejestrowania, ale powinna być możliwość zarejestrowania pojazdu, jeśli był wyrejestrowany w czasie zmiany przepisów. trzeba by się skonsultować z jakąś papugą... moze ktoś na forum jest? jak nie, to uderzaj z zapytaniem na pl.rec.motocykle, tam na pewno jest przynajmniej kilku prawników :twisted:

 

jsz

„Warunkiem istnienia dyktatury jest ciemnota tłumu, dlatego dyktatorzy bardzo o nią dbają, zawsze ją kultywują.”
[R. Kapuściński]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... i ile teraz się płaci za żółte tablice?  

temat pojazdu zabytkowego był już wałkowany, w skrócie: koszty niemałe, użyteczność żadna, bo co pożytku z kilku zeta zysku na obniżonym OC, skoro bez zgody (?) konserwatora zabytków nie można nawet kierunków zmienić, gdyby przyszła na to właścicielowi ochota :/

co to ma wspólnego z tematem?? wyżej mowa o rejestracji pojezdu unikatowego NIE! zabytkowego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że nie da sie zarejestrowac "normalnie" takiego pojazdu ?

 

Dowodu rejestracyjnego też, nie chca oddać, wiec jak mam sprzedać motocykl?

 

rejestracji pojezdu unikatowego
ile kosztuje takie zarejestrowanie? są szanse, że zeczoznawca wystawi taki papier?

 

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

można załatwić rzeczoznawcę za 300zł, w przypadku Twojego motocykla nie widzę większych problemów.Co do dowodu poprosiłbym o rozmowę z kierownikiem wydziału a w najgorszym wypadku napisz pismo w ciągu miesiąca muszą uzasadnić odmowę wydania powołując się na konkretne przepisy od niego możesz napisać odwołanie do kolegium samorządowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli był wyrejestrowany przed zmianą przepisów to powinni zarejestrowaćbez problemu, (potwierdzenie o posiadaczu powinni chyba wydać na prośbę aktualnego (prawnie)właściciela) jedno wiem, wk trzeba męczyć straszyć tak jak kolego wyżej napisał ,żeby napisali osmowę na pismie(wtedy zazwyczaj nie chce im sie, albvo boją się, że wyjdzie na jaw i ch niekompetencja i zaczynają coś działać, żeby pozbyć się niewygodnego petenta) zostaje jeszcze potem ewentualna grzeczna, ale stanowcza rozmow a z kierownikiem poparta dowodami. I uwaga różnych opowieści oraz własnego doświadczenia wiem, że każdy wk interpretuje przepisy na swój tylko jemu zrozumiały sposób.

 

pozdro i nie daj się im!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Moze weszły jakieś nowe przepisy po nowym roku ale jak dla mnie to co ta paniusia w okienku powiedziała to totalna bzdura.

Przepisy nie działają wstecz czyli jezeli motocykl był wyrejestrowany czasowo w czasach kiedy było to mozliwe to bez problemu można go teraz przywrócić do ruchu po dokonaniu przeglądu technicznego (zwykłego niech nikt ci nie wciska kitu o przegladzie zerowym).

Z tego co rozumiem dowód rejestracyjny znajduje się w urzędzie - rzeczywiście ci go nie wydadzą natomiast muszą wydać poswiadczoną kserokopię (za którą oczywiście musisz zaplacić) tobie na podstawie umowy kupna sprzedaży lub dotychczasowemu właścicielowi. Kopia taka będzie ci potrzebna do wykonania przeglądu technicznego.

Potem z umową , zaswiadczeniem z przeglądu i ewentualnie tablica rejesteracyjną jezeli pozostała na pojeżdzie zgłaszasz się do wydziełu komunikacji i muszą ci to zarejestrować jak nie to do kierownika wydziału a potem dalej po szczeblach biurokracji z odwołaniem.

Musisz się liczyć z tym że możesz si etrochę nabiegac ale się nie poddawaj.

 

Wiem bo sam dokładnie taką samą procedurę przechodziłem w ubiegłym roku z SHL M17 Gazela - tyle że w łódzkim urzędzie nikt nie robił

problemów.

 

Aha i mam na mysli normalną rejesterację nie na unikat ani zabytek.

Karty pojazdu też nie wydają bo pojazd był już w naszym kraju zarejestrowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe kuba jakbym miał nieco kasy i przede wszystkim czasu na remont to bym zrobił dokładnie to samo z moją gazelką :))) która była kiedyś sąsiada zza płotu, także z umową nie będzie problemu, tylko kiedy ja znajdę czas, chyba po studiach (pewnie będę miał duuużo wolnego :) ):P)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy ktoś wie w ogóle dlaczego nie można wyrejetrowywać czasowo pojazdów?

 

wiem, bo takie jest prawo, ale jakiś chyba był powód że taka ustawa jest. Czy ktoś zna jakiś argument? Bo ja widze w tym same minusy, dokopanie obywatelowi.

 

Obowiązkowe OC to też głupota, ale z tego co słyszałem to ma być gwarancja że stary pojazd nie będzie porzucony i zatruwał środowisko, o to sprawi że właściciel zostanie zdopingowany aby go zezłomować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eh, ja to bym sprzedał ta MZ komuś kto zrobi z nią porządek, bo ja już nie mam kasy ani na remont jej, i nerwów i czasu na kłócenie się w WK... ale jak ja mam ja sprzedać, skoro nie mam umowy, dowodu... po części? :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ehh taki fajny motorek :evil: sprawa jest do załatwienia ale wymaga dobrej woli urzędasów.W takich przypadkach nie rozmawia się z panią w okienku tylko śmigasz od razu do kierownika wydziału i przedstawiasz sprawę w końcu musisz mieć dowód aby skorzystać z art.79 ust.4 pkt 3 (Dz.U. nr 108 poz.908)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy ktoś wie w ogóle dlaczego nie można wyrejetrowywać czasowo pojazdów?

 

wiem' date=' bo takie jest prawo, ale jakiś chyba był powód że taka ustawa jest. Czy ktoś zna jakiś argument? Bo ja widze w tym same minusy, dokopanie obywatelowi.

 

Obowiązkowe OC to też głupota, ale z tego co słyszałem to ma być gwarancja że stary pojazd nie będzie porzucony i zatruwał środowisko, o to sprawi że właściciel zostanie zdopingowany aby go zezłomować.[/quote']

Mnie to własnie dotknęło, choć raczej nie mam starego pojazdu.

 

Motocykl został uszkodzony wskutek wypadku, ewidentny sprawca, zupełnie bezsensownie, nie przyznaje sie do winy, bierze adwokatów i zamierza walczyć dzielnie. Jak na mój gust: może mieć wyrok w zawiasach i chce odwlekać wykonanie kary.

 

Motocykl nie jeździ, stoi uszkodzony, dowód rej.wskutek wypadku zatrzymany. Naprawic nie mogę, gdyż czekam na opinie rzeczoznawcy od ubezpieczyciela, wypłata odszkodowania ruszy po wygraniu sprawy. Następnie rzeczoznawcy z sądu w procesie przeciwko ubezpieczalni, gdyż zapewne wypłacą swoje, zaniżone stawki.

 

Jednak wyrejestrowac czasowo nie ma jak (no tak,moge sobie GSF1200 '01 zezłomować..), a OC płacić trzeba. Jakieś sugestie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli był wyrejestrowany przed zmianą przepisów to powinni zarejestrowaćbez problemu' date='

I uwaga różnych opowieści oraz własnego doświadczenia wiem, że każdy wk interpretuje przepisy na swój tylko jemu zrozumiały sposób. [/quote']

 

Dokładnie. Magiczny rok 1997.

U mnie w okienku też nie wiedzieli. Ale wątpliwości rozwiał szef WK. Kupa nerwów. Gonienia. Ale udało się zarejestrować wyrejestrowaną CZ 350...

 

Grunt to walczyć :lapagora:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...