Skocz do zawartości

kierunek opony a bieznik


Rekomendowane odpowiedzi

Kiedys w samochodzie mialem opony goodyear aquqtred, ktore mialy wlasnie taka konstrukcje,ze zbieraly wode z zewnetrznej czesci bieznika do srodkowego rowka. Na poczatku sie pukalem w glowe wiec pojechalem do paru wulkanizatorow, ktorzy twierdzili ,ze opona jest zamontowana prawidlowo. Najlepiej zrobisz jak zamontujesz opone zgodnie ze wskazaniami producenta (chyba wie co robi).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator
Czolem!

 

Wg. tego wychodzi' date=' ze cala woda spod kola, bedzie sie zbiegala do centralnego rowka w biezniku??

 

[/quote']

 

 

Dokładnie odwrotnie... Wg mnie wszystko jest OK.

Woda zbiera sie w środkowym nacieciu idącym wzdłuż opony, siła odśrodkowa wyprowadza wodę dluższymi nacięciami na zewnątrz. Siła odśrokowa wyprowadza wodę dopiero wtedy, gdy opona ja "nabierze", a nie wcześniej, czyli trzeba by popatrzeć jak układa się bieżenik nie u góry opony, ale u dołu - tam z pewnoscią naciecia wylotowe skierowane są do tyłu i tym samym odprowadzaja wode, a nie zbierają ją do środka opony.

Kurna allbo źle rozumuję, albo dobrze bo już zwątpliłem powoli...

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam założony komplet opon Heidenau w XJ600, rozmiary opon to:

przód 110/80-17 57H;

tył 130/70-18 63H;

założone są tak jak podaje producent tylko ze według moich oznaczeń na oponie (to patrząc na twoje zdjęcie) strzalka jest w przeciwną stronę,

popołudniu może dopadnę aparat i zrobię zdjęcie,

 

jak kupilem opone nową tostrzałka namalowana i ta na stałełe naniesiona wskazywały dwa różne kierunki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://tinyurl.com/4p6se

 

Ten obrazek powinien wyjasnic zasade odprowadzania wody spod opony.

Woda zbiera sie przed opona i w miejscu styku z nawierzchnia zaczyna sie "rowek" który ja odprowadza na zewnątrz na boki.

 

I o ile w samochodowych oponach nigdy nie widzialem "odwrotnego bieznika"

to w motocyklowych mozna znalezc kilka: np. dunlop 208gp sport max (przod).

Tłumacze sobie to tym ze niektóre modele opon motocyklowych po prostu nie sa "przeiwdziane" na deszcz, i rzezba ich bieznika jest zaprojektowana

do innych celów niz jazda po mokrym.

 

Zreszta tutaj widac ze wiekszosc dunlopów ma rzezbe bieznika "odwrotna do kierunku jazdy" a tylko te najbardziej sportowe maja odwrócona. ale tylko na przedniej oponie. http://www.renocar.com/pneuatuning/katalog/&cat=445

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I o ile w samochodowych oponach nigdy nie widzialem "odwrotnego bieznika"

to w motocyklowych mozna znalezc kilka: np. dunlop 208gp sport max (przod).

Tłumacze sobie to tym ze niektóre modele opon motocyklowych po prostu nie sa "przeiwdziane" na deszcz' date=' i rzezba ich bieznika jest zaprojektowana

do innych celów niz jazda po mokrym.[/quote']

zwykła 208ZR jest oponą szosową, a nie torową, a układ bieżnika ma identyczny jak GP (różnią się tylko składem mieszanek).

co więcej - teraz jeżdżę na ContiRoadAttack:

contiroadattack.jpg w których pojęcie rowka w środku opony nie istnieje. a oponki te na mokrym trzymają o wiele lepiej niż D208 (mówie o tylnej, bo przód nigdy mi się nie uślizgnął).

na chłopski rozum (a raczej oko) takie oponki powinny na na mokrym nie być zazbytnio dobre. jak już wcześniej mówiłem - bieżniki i mieszanki gumowe w oponach (zwłaszcza motocyklowych) to nie taka prosta sprawa, jak się na oko wydaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czolem!

 

Dobra, ja rozumiem, ze bieznik i sklad gumy to nie prosta sprawa.

Chce tylko uscislic w tym temacie jedna informacje.

Czy faktycznie na oponach Heidenau strzalki firma umieszcza w zaleznosci od kierunku wiatru, czy jednak wie co robi.

Jesli znajde druga opone, taka jak moja, z przeciwna strzalka, wtedy montuje opone po swojemu. Jak rozsadek mi kaze.

 

Wiec prosze - wlasciciele oponek Heidenau - sprawdzcie u siebie jak to jest z ta strzalka. Gdyby ktos mogl zapodac fotke - bede bardzo zadowolony i wdzieczny.

 

Pozdrawiam

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Zbychy już Ci mówiłem, że Heidenau produkuje opony z bieżnikami idącymi w różnych kierunkach , opony wydają się niby takie same jedakże są różnice w oznaczeniu no i kierunku bieżnika. Ja mam założoną z bieznikiem takim jak "zapodałeś' na zdjęciu i nic niepokojącego się nie dzieje. A jak chcesz zakładać ja na odwrót no cóż.......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Wedlug mnie roznice w ulozeniu "choinek" biora sie wlasnie z tego czy opona ma na srodku rowek czy nie. Jak nie ma to woda jest odprowadzana na zewnatrz ,porzez odpowiednie uloznie bieznika.A gdy jest rowek , to woda odprowadzana jest tym rowkiem na nie na zewnatrz opony. Porownywalem biezniki wielu opon i taka analogie zauwazylem. Ja bym nie kombinowal i zalozyl opone tak jak zaleca producent. W sumie to firma nie pozwolilaby chyba na tak razace zaniedbania, jak odwrotne umieszczanie strzalki, bo to mogloby sie w razie jakiegos wypadku odbic finansowo na tej firmie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czolem!

 

No to patrzcie teraz...

Dzieki dla POM za fotki!!

 

lacz1.jpg

 

lacz2.jpg

 

Badz tu madry i pisz wiersze ;).

I co mi powiecie teraz ;)?

 

Pozdrawiam

 

DOPISANE:

Gorna opona to Heidenau Wings 130/70/18 bieznik K64 indeks 63H

Dolna opona to Heidenau Wings 130/70/17 bieznik K64 indeks 62H

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co' date=' wszystkich zatkalo ;)?

[/quote']

Mnie tak! Wyślij te fotki do producenta i zapytaj "was ist das donnervetter sheisse verfluhte!" Nie widzę innego wyjścia........ i bądź tu człowieku mądry. Sam widziałem Heidenau z dwoma różnymi kierunkami z przodu i z tyłu - zastanawiałem się co to może znaczyć. Teraz zupełnie zgłupiałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No zmienili zdanie i tyle. Prowadzą szeroko zakrojone prace badawcze i doszli do wniosku ze h*j wi jak jest lepiej. Totolotek...

 

Poważnie to chyab jedynym rozwiązaniem jest napisanie do Heidenau meila i zapytanie ło sssoooo choziiii??

 

 

 

PZDR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czolem!

 

Ryzy Koniu, nikt nie kwestionuje Twojego zdania, ale jednak czlowiek to takie bydle, ze jak sam nie zobaczy, to nie uwierzy ;).

Teraz widze to dopiero wierze i zaloze opony tak jak uwazam, ze powinny byc ;).

A do firmy Heidenau tez z pomoca brata napiszemy.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...