Skocz do zawartości

Też się pochwalę


MaxStone
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

25 minut temu, KLAUDIUSZ napisał:

Tommo pisał o 200 KM i 220 KM a nie Nm

To nie ma znaczenia, w obu przypadkach chodzi o krzywą momentu.

Jeden silnik ma 300 Nm i 200 KM, a drugi ma 300 Nm i 220 KM.

to 300 Nm to tylko wartość szczytowa dla silnika. I można sobie dokładnie wyliczyć na jakich obrotach jest taki moment, jeśli mamy podaną moc - bo to jest wszystko zależne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Damian85 napisał:

Tommo, żaden silnik nie ma ani 200, ani 220 Nm. Nie ma takiego czegoś.

Meritum sprawy to krzywa momentu obrotowego.

Ani moment, ani moc bez obrotów nie istnieją.

Damian ale mi chodzi o to dlaczego jeden silnik generuje wyższą moc mimo takiego samego momentu obrotowego.

Audi Sport

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Tommo napisał:

Damian ale mi chodzi o to dlaczego jeden silnik generuje wyższą moc mimo takiego samego momentu obrotowego.

W wielkim skrócie: moc = moment * obroty

Tylko wzór jest ciut bardziej złożony.

Im wyższy moment i im wyższe obroty tym większa moc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, IZO napisał:

Coś pomyliłeś Monter. to co "wieszasz" już na wale, nie ma wpływu na jego parametry.

 

No wiesz...dla mnie moment obrotowy jest wyższy bo dłużej i głębiej świder wchodzi w drewno zanim stanie 🤣

Tutaj ładnie wyjaśnili jak wylicza się moc z momentu obrotowego.
https://autokult.pl/16514,moment-obrotowy-co-to-takiego-i-czemu-sluzy-kompendium-wiedzy
 

lewa noga: http://forum.motocyk...__1#entry782383
prawa noga: http://forum.motocyk...__fromsearch__1
...i tak wszyscy umrzemy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście tutaj bierzemy pod uwagę moc na danych obrotach (z krzywej mocy).

Jeśli chcesz obliczyć jaką moc masz na 3000 obrotów, bierzesz wartość momentu z 3000 obrotów i mnożysz je przez obroty - z pewnymi modyfikacjami. Nie będe tutaj wzoru wklejał.

O weźmy pod uwagę, że przy podawaniu parametrów silnika zawsze podaje się jaka jest wartość szczytowa momentu i jaka jest wartość szczytowa mocy - tylko te wartości są na innych innych obrotach.

25 minut temu, Tommo napisał:

Dokładnie tak. Moment spada a moc jeszcze rośnie.

Od pewnych obrotów same obroty dają więcej niż moment - co doskonale widać w motocyklach sportowych/wysokoobrotowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, _Monter_ napisał:

No wiesz...dla mnie moment obrotowy jest wyższy bo dłużej i głębiej świder wchodzi w drewno zanim stanie 🤣

Tutaj ładnie wyjaśnili jak wylicza się moc z momentu obrotowego.
https://autokult.pl/16514,moment-obrotowy-co-to-takiego-i-czemu-sluzy-kompendium-wiedzy
 

Bo to będzie to co Tommo pisał, zmagazynowana energia.

Cytat z twojego artykułu

" Otóż nikt nie mierzy mocy silników. Mierzy się moment obrotowy (w USA wyrażany w funto-stopach, w Europie w niutonometrach). Potem inżynierowie przeliczają wynik poprzez zamianę siły obrotowej momentu obrotowego działającej w danym czasie na jednostki mocy."

Czyli Tommo i Damian mają racje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, _Monter_ napisał:

No wiesz...dla mnie moment obrotowy jest wyższy bo dłużej i głębiej świder wchodzi w drewno zanim stanie 🤣

No a głębiej bedzie wiercić wiertarka która wiecej kilowatów, czy taka, która ma ich mniej? ; )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzien dobry. Zmęczyłem sie czytaniem. Jakie ma znaczenie jaka moc czy moment i czy na silniku czy na kole? Dla mnie np ważne jak motocykl jedzie. Moja bawarka przed strojeniem nie nadążała za dukatami i nową R1 a na programie Yoshimury nadąża. Nawet nie wiem ile teraz ma koni bo co to wniesie do jazdy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...