Skocz do zawartości

Mobil 1 syntetyk i test 1mln km


chasseur
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Aby jeździć szybko, nie wystarczy benzyna w żyłach, potrzebny jest jeszcze olej w głowie.

Każdy chwali to - czym jeździ jego stary.

Jeździłem już chyba wszystkim, od dziecięcego chodzika po Magnum 520 DXi z naczepą ponadnormatywną, a teraz przyszedł czas na motocykl.

Kierowcą trzeba się urodzić, samo prawo jazdy nie wystarczy ... ale na wszelki wypadek mam wszystkie kategorie :biggrin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taa, niech dodazą statystycznie proporcjonalną liczbę cykli studzenia i nagrzewania silnika z conajmniej 10 godzinną przerwą :D

Kochany pamiętniczku , właśnie spadł śnieg . I dlatego postanowiłem sobie kupić nowy motocykl :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozbieraliśmy silnik w astrze 1.4 82 konie rocznik 95 benzyna należącej do mojego ojca. Auto od nowości, przebieg ok. 100 000 km, jeżdżony tylko na mobilu1 5W50. wymiana oleju raz w roku, przebieg roczny kilka tysięcy km, czyli jeżdżona na krótkich odcinkach. Auto było u nas do 2012 roku, Silnik w środku na pewno nie był taki czysty jak w tym mercedesie, choć śladów zużycia np. na wałku rozrządu nie było. Do panewek się nie dokopaliśmy (nie było potrzeby). Było dość sporo nagaru w silniku. Na gładzi cylindrów była jeszcze choinka.

Fiata uno 1.0 fire kupiłem w salonie w 98 roku, Przez 9 lat zrobiłem prawie 200 000 km. Silnika nigdy nie dotykałem z wyjątkim kapy zaworów (co 40 000 wymiana uszczelki-standard w tych silnikach). Z tego, co pamiętem, w środku też wyjątkowo czysty nie był, ale krzywki zaworowe śladów zużycia nie nosiły. Jak go sprzedawałem, silnik nie zużywał oleju. Po kilku tysiącach przebiegu od nowości przeszedlem z mineralnej seleni na full syntetyka lotosa i do końca na nim jeżdziłem. Wymiana co 10 000 km. Silnik do końca był w doskonałej kondycji.

Uważam, że dzisiejsze oleje dużych firm są porownywalne jakościowe. Zasadniczych różnic między nimi pewnie nie ma. Kwestia tego, ktora potrafi lepiej reklamować swoje wyroby i robi to bardziej wiarygodnie. Nie zawsze to, co droższe, jest lepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestia obciazen silnika i jak wspomnial Janosikk jego studzenia oraz Temperatur jego rozruchu. Inaczej bedzie gdy rozruch bedzie nastepowal w temperaturze - 25 st. C a inaczej przy 35 st. C.

 

Ostatnio u nas w radiu szukano pojazdu ktory nakrecil najwiekszy przebieg. Zglosil sie gosciu z C-klassa - przebieg 1 500 000 km.

 

:crossy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego silnik był czysty ? Dokonano 48 wymian oleju co 21 tys km. Co oznacza, że 47 x 21 daje przebieg 987 tysięcy, czyli ostatni olej pracował w silniku 13 tys km lub nawet mniej, jeśli były drobne poślizgi przy wcześniejszych wymianach (myślę że test był robiony w cyklach godzinowych a nie z uwagi na przebieg, więc mogło zdarzyć się tak, że został zatrzymany po przejechaniu określonej liczby godzin, co nie musiało być adekwatne do dystansu 21 tys km potrzebnych do wymiany oleju). Zatem osttni olej mógł pracować w silniku 13 tys km lub mniej i zachować przy takim przebiegu swoje właściwości czyszczące i samooczyszczające. Ponadto, napewno nie stosowano filtrów oleju "made in Tesco czy Auchan" a raczej wysokiej jakości lub nawet najwyższej możliwej (np filtry do samochodów sportowych) w celu uzyskania wysokich wyników testu.

 

Inna sprawa, to sama procedura wymiany oleju, co raz częściej stosuje się wysysanie oleju tamiast jego zlewania, co powoduje pozostawienie większości syfu w silniku, szysbsze zapchanie się filtra słabej jakości i stąd "inne" silnik po rozebraniu nie wyglądają tak dobrze jak ten z testu.

 

Trzecia sprawa to sama jakość wykonania, chyba nie ma co porównywać technologi wykonania i jakości urzytych materiałów w "luksusowej" wersji Mercedesa, do np Daewoo Matiz, który został stworzony na potrzeby "masy robotniczej" czyli jest przysłowiowym dupowozem do pracy. Zapewne jego metalowe części zużywają się wiele szybciej.

 

I na koniec, od siebie jeszcze takie podsumowanie, gdybym ja wykonał taki test na zlecenie producenta oleju (bo niewątpliwie zleceniodawcą był mobil) to nie podał bym marki pojazdu ani typu silnika, w którym został użyty olej do testu, bo sugeruje to od razu że tylko merc zalany Mobilem osiąga takie efekty, a ja merca nie mam to i Mobila nie kupię ;)

Aby jeździć szybko, nie wystarczy benzyna w żyłach, potrzebny jest jeszcze olej w głowie.

Każdy chwali to - czym jeździ jego stary.

Jeździłem już chyba wszystkim, od dziecięcego chodzika po Magnum 520 DXi z naczepą ponadnormatywną, a teraz przyszedł czas na motocykl.

Kierowcą trzeba się urodzić, samo prawo jazdy nie wystarczy ... ale na wszelki wypadek mam wszystkie kategorie :biggrin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już bo uwierzę, że chciało im się robić taki przebieg. Pewnie rozebrali jakiś silnik z przebiegiem 100k km i tyle. Standard przy takich reklamach.

 

To jest merc zdjęty z rolek więc wcale nie musieli się jakoś strasznie mordować na tym milionem

 

Inna sprawa, to sama procedura wymiany oleju, co raz częściej stosuje się wysysanie oleju tamiast jego zlewania, co powoduje pozostawienie większości syfu w silniku, szysbsze zapchanie się filtra słabej jakości i stąd "inne" silnik po rozebraniu nie wyglądają tak dobrze jak ten z testu.

 

 

Gdzie nie patrzyłem to zawsze zlewano olej z silnika. O odsysaniu słyszałem w automatycznych skrzyniach na równi z przepompowaniem (dla klientów którzy bardzo chcieli) ewentualnie w bardzo konkretnych przypadkach. Ale i tak zawsze trochę syfu zostanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest merc zdjęty z rolek więc wcale nie musieli się jakoś strasznie mordować na tym milionem

 

Wiem, że z rolek ale patrząc na wybitnie reklamowy styl filmiku przypominający reklamy proszku do prania śmiem wątpić aby jakikolwiek test został przeprowadzony. Sam kiedyś podobne rzeczy robiłem i przypuszczam, że 99% takich testów nigdy nie zostało przeprowadzonych. W filmiku zapewne występują nie pracownicy a aktorzy. Tak się to niestety robi w dzisiejszych czasach. Ludzie wierzą w to co zabaczą albo przeczytają, bez weryfikacji informacji, a dział marketingu chętnie to wykorzystuje.

Edytowane przez heniek128
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No fakt że lektor jest bardzo podniecony :D

 

A wysysanie oleju z silnika ? Ostatni raz widziałem w Autoryzowanym Serwisie Forda w Bydgoszczy, kilka lat temu, jak zajechałem tam z teściem jego trupem marki Ford Windstar. Zdziwiłem się, ale miły pan z uwalonym kitlu -który zapewne udawał mechanika - potraktował mnie jak przeciętnego zielonego klienta i odpowiedział że jest to zgodne z "procedurami".

Później przestałem jeździć gdziekolwiek z teściem, a u siebie, no cóż, sam jestem mechanikiem samochodowym, więc olej zlewam sam :) Àle gdy nie pracuję jako kierowca (np zimą) to pracuję dorywczo w serwisie posprzedażnym dużego sieciowego składu budowlanego (Mr Bricolage) i tam serwisuję sprzęt przydomowy typu piły, kosiarki, traktoro-kosiarki, ....

Szcerze powiem, że olej wymieniamy tam zawsze przez wysysanie. Nawet spore silniki np Honda, nie posiadają filtrów oleju, a wymiana samego oleju następuje -jak się klientowi przypomni, chociaż zalecamy raz na rok. Olej lejemy wszystkim równo 10w40 oznaczony napisem "do sprzętu rolniczego".

Aby jeździć szybko, nie wystarczy benzyna w żyłach, potrzebny jest jeszcze olej w głowie.

Każdy chwali to - czym jeździ jego stary.

Jeździłem już chyba wszystkim, od dziecięcego chodzika po Magnum 520 DXi z naczepą ponadnormatywną, a teraz przyszedł czas na motocykl.

Kierowcą trzeba się urodzić, samo prawo jazdy nie wystarczy ... ale na wszelki wypadek mam wszystkie kategorie :biggrin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...