Skocz do zawartości

trzepotanie kierownicy


MłodyVFR
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

od pewnego czasu szukam dla mojego kolegi HONDY VFR rc24. otoz motor ten charakteryzuje sie tym ze ma antynura. ogladalismy juz 3 sprzeciory przy czym tylko po wstepnych ogledzinach testowalem dwie :mrgreen:

po rozpedzeniu go do predkosci okolo 100-120 i puszczeniu kierwonicy kierownik wpada w narastajace drgania, nie wiem czy o amplitudzie ogranicznik-ogranicznik, gdyz po jakims czasie musialem lapac stery, aby nie wyleciec z siodla ;) otoz z mojej wiedzy wynika, ze trzepotanie takie moze wynikac z:

- przedewszystkim ze zlej ilosci oleju w lagach (bo w obu powinny byc rozne pojemnosci ze wzgledu na antynura na jednej ladze)

- niewywazonego kola

 

Moje pytanie, prosba do mechniorow jest nastepujaca: czy trzepotanie kierownicy moze powodowac krzywa rama, bo w obu tych sprzetach kola sie nie nachodzily na siebie, jak sie patrzy od przodu?

 

P.S Nadmienie, ze testowalem rowniez inne motocykle bez antynurkow, w ktorych kola sie nie nachodzily i one "tylko" :mrgreen: sciagaly w bok, jak Bog przykazal...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Skoro koła się nie nachodza to kupiłeś sobie dwuślad a nie jednoślad- czytaj motocykl. Koła powinny być w jednej lini, przeprowadz motocykl po piaskowej nawierzchni na wprost i sprawdz czy ślady się pokrywają-muszą, jeśli nie to znaczy że rama jest krzywa i to bardzo więc nie radze jezdzić takim motocyklem inadaje się on ana złom. Powody trzepotania kołem:

 

-źle zamontowane koło

-źle wyważone koło

-zużyte łożyska w kole

-zużyta/uszkodzona opona

-złe ciśnienie w ogumieniu

-wada amortyzatorów

-krzywa rama

 

Musisz wszystko sprawdzić,ale skoro piszesz że koła się nie pokrywają to wróże najgorsze:?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ze kola na siebie nie nachodza(szczegolnie jak ktos patrzy z przodu), nie swiadczy od razu o tym ze rama jest krzywa: moze zle naciagniety lancuch, moze wahacz krzywy, moga byc teleskopy krzywe. Lepiej jednak jak masz watpliwosci to daruj sobie takowy sprzet. Drgania kierownicy z grubsza koledzy wczesniej wymienili, dodalbym jeszcze to ze w nowszych typach (17 calowy przod) na dobrych oponach wystepowaly drgania pomagalo jedynie zalozenie Metzeler MZ4 na obu kolach.Janek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odrazu sprostowanie dla Idaho_da : ja mam rc36 i szukalem jej pol roku i jest prosta!

ta o ktorej mowa w moim poscie pochodzi z gieldy motocyklowej lipcowej z miejscowosci Gizałki (raczej nie ma co jechac po nia, chyba ze ktos chce dwuslada). Oczywiscie kumpel jej nie kupil, ale mi chodzilo tylko o wyjasnienie tematu.

 

Szczerze powiedziawszy to ja rozumuje dokladnie tak samo jannikiel i dlatego jej nie kupilismy :mrgreen: , a ja mam kumpla wciaz w jednym kawalku! ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wracajac do trzepotania przodu to naczestsza przyczyna sa zle zuzyte opony specjalnie przy ostrzejszej geometrii przodu ( sporty ).

Nie ma to za wiele wspolnego z tym czy motor jest prosty, czy olejem w lagach - oczywiscie jezeli kolo jest niewywazone, czy ma padniete lozysko lub jest krzywe to tez bedzie trzepotac.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy złe opony, ale zuzyte na pewnwno. W zeszłym sezonie miałem z przodu Metzelery, i moto przy około 80 km/h dostawało shimy (no trzepotało kierownicą) powyżej i poniżej luzik. W tym roku założyłem nówki D207 i ...wszystko przeszło. Ale już po jakichś 4 tys. km, trzepotanie wróciło. Widocznie taka rasa... W zeszłym roku Zbycho miał to samo.

Mózg elektroniczny będzie za nas tak myślał, jak krzesło elektryczne za nas umiera... (S.J. Lec)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Oponke to mozna dosc dokładne samemu wywazyc.Ja tak zrobiłem juz kilka razy i jest ok.Łapie os koła w imadło przez szczeki aluminiowe przy uzyciu poziomicy ustawiam poziom, zakładam koło, zabezpieczam nakretką zeby nie spadło i.....potrzeba sporo cierpliwosci oraz cięzarki klejone.Nie mam problemów z drganiem kól

Czarny, ciężki, szybki... Olympus E-3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...