Skocz do zawartości

Pierwszy PRAWDZIWY motocykl. A1, 125ccm


Rekomendowane odpowiedzi

no i?

jsz

 

no to chyba lepiej poczekać sobie to pół roku, czy ile tam autorowi tematu brakuje do 18 i zrobić od razu kategorię A, oszczędzając przy tym grubą kasę. Przecież to, że zrobi A nie znaczy, że zamiast 125 ma od razu kupować lytra. Uprawnienia już będzie miał, ale zacząć sobie może od NSR czy innej 125.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zrobić od razu kategorię A, oszczędzając przy tym grubą kasę.

 

Ty jeszcze na kursie jesteś? to zapytaj instruktora jakie są warunki uzyskania "a" dla posiadacza "a1". bo któryś z Was ominął nieco przepisów

jsz

„Warunkiem istnienia dyktatury jest ciemnota tłumu, dlatego dyktatorzy bardzo o nią dbają, zawsze ją kultywują.”
[R. Kapuściński]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okej, moja wina. Musi wyjeździć tylko 10h i zdań tylko egzamin z praktyki, ale mimo wszystko. 10h to jest ~500zł + reszta wydatków, to wychodzi koło 700zł, więc i tak jakby nie patrzeć trochę kasy to jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

;) ok, ale każde tankowanie to kilkadziesiąt zeta, utrzymanie motocykla też nie jest za darmo. w sezonie na jazdę pójdzie znacznie więcej, niż 700zł, a uzyskane w tym czasie doświadczenie jest nieprzeliczalne na samą gotówkę

jsz

„Warunkiem istnienia dyktatury jest ciemnota tłumu, dlatego dyktatorzy bardzo o nią dbają, zawsze ją kultywują.”
[R. Kapuściński]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie czytajcie przepisy a nie zgadujcie co, kto i kiedy bedzie mogl sobie kupic.

 

"Najwcześniej na prawo jazdy będzie można zdawać w wieku 14 lat. Otrzymamy wówczas dokument kategorii AM, który uprawni do jazdy motorowerami. Po 16. urodzinach możemy się starać o prawo jazdy kategorii A1 i B1, na quady i motocykle o pojemności nie większej niż 125 cm sześć. Po 18. - kategorii A2, na motocykle o mocy nie większej niż 35 kW (47,6KM) i stosunku mocy do masy nie przekraczającym 0,2 kW/kg; oraz trójkołowce o mocy maksymalnej 15 kW. Najmocniejsze ścigacze i choppery będą dostępne w wieku 20 lat, jeśli od dwóch będziemy posiadaczami prawa jazdy kat. A2, albo dopiero w wieku 24 lat, jeśli wcześniej nie jeździliśmy na motocyklu – pisze Gazeta".

 

http://moto.wp.pl/kat,23681,title,Obowiazuja-juz-nowe-przepisy-na-prawo-jazdy,wid,11212413,wiadomosc.html?ticaid=1c627&_ticrsn=5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem, ale to, że ustawa została podpisana przez prezydenta, to nie znaczy, że ma już moc prawną. Ustawa o kierujących, w której określone jest właśnie to, że prawko jazdy kat A. można robić od 24 roku życia, nabierze mocy dopiero właśnie w latach 2012-2013. Rozmawiałem z resztą z prawnikiem na ten temat, bo ustawa jak mówisz, została podpisana 25 stycznia, a ja zacząłem robić prawko na A 4 kwietnia :)

 

To miało nawet jakąś swoją łacińską nazwę, ale teraz mi wyleciało z głowy

Edytowane przez Blood
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem, ale to, że ustawa została podpisana przez prezydenta, to nie znaczy, że ma już moc prawną. Ustawa o kierujących, w której określone jest właśnie to, że prawko jazdy kat A. można robić od 24 roku życia, nabierze mocy dopiero właśnie w latach 2012-2013. Rozmawiałem z resztą z prawnikiem na ten temat, bo ustawa jak mówisz, została podpisana 25 stycznia, a ja zacząłem robić prawko na A 4 kwietnia :)

 

To miało nawet jakąś swoją łacińską nazwę, ale teraz mi wyleciało z głowy

Jako prawnik podpowiem, ''vacatio legis''

freude am fahren

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, ze czesc wchodzi 2 tygo po opublikowaniu ustawy w dzienniku a czesc dopiero w nastepnych latach.

 

"10 lutego 2011 r. w dzienniku ustaw została opublikowana ustawa o kierujących pojazdami. Z tego wynika, że większość jej zapisów wejdzie w życie 11 lutego 2012. jest to o tyle istotne, wspomniana ustawa wchodzi w życie w rok po opublikowaniu, a od 25 stycznia (od podpisania jej przez prezydenta) nic nie działo się w tym temacie.

 

Co ciekawe art. 125 pkt. 9 ustawy wchodzi w życie 14 dni od jej ogłoszenia czyli 25 lutego 2011 r. punkt ten dotyczy kategorii prawa jazdy od C1 wzwyż:

 

9) W art. 97a dodaje się ust. 2a w brzmieniu:

„2a. Świadectwo kwalifikacji zawodowej, potwierdzające ukończenie szkolenia

okresowego w zakresie jednego z bloków programowych, wydane osobie o

której mowa art. 39d ust. 6 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie dro-

gowym stanowi podstawę do uzyskania wpisu, o którym mowa w ust. 1, w za-

kresie posiadanych kategorii prawa jazdy spośród kategorii C1, C1+E, C, C+E,

D1, D1+E, D i D+E.”;

 

Pozostałe zapisy wchodzą w życie 1 stycznia 2013 r. i 19 stycznia 2013 r.

 

Poniżej prezentujemy zapisy ustawy które wchodzą w życie później – część z nich powinna zainteresować instruktorów nauki jazdy, jak i właścicieli szkół. W prezentowanych przepisach mowa jest m.in. nowych kategoriach prawa jazdy, kontroli instruktorów i ośrodków, obowiązkach szkół."

 

 

http://prawojazdykursanta.pl/pl/news/blog/ustawa-opublikowana-w-dzienniku-ustaw-wiekszosc-zapisow-wejdzie-w-zycie-11-lutego-2012-r-1765

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bierz nsr, wiem co mówię. Kiedyś jak jeździłem 80ccm w 2t a potem pojeździłem gn 125 w 4t. Stwierdziłem, że moja "80" była pod każdym względem ( oprócz spalania ) lepsza od gienka. Z nsr i cbr jest tak samo. Co prawda z cbr nigdy nie miałem przyjemność bo gdy jeździłem takimi pojemnościami to jeszcze jej nie produkowali. Ale nsr miałem okazję się przejechać i mogę powiedzieć że to porządny sprzęt. A co do awaryjności 2 suwa to ja miałem kiedyś hondę mbx z przebiegiem 60000km rocznik 1892, przejechałem na niej jeszcze 10000km i nie miałem żadnej awarii związanej z silnikiem.

To w XIXw. produkowano takie motocykle? :icon_eek:

 

:bigrazz:

 

Ciekawe skad masz te dane bo wg. moich informacji to dnia 25-01-2011 prezydent podpisał ustawę.

 

http://orka.sejm.gov.pl/proc6.nsf/opisy/2879.htm

 

http://orka.sejm.gov.pl/Druki6ka.nsf/0/9CB594564336A6EAC12576E9004227CF/$file/2879-ustawa.doc

Art. 139.
Ustawa wchodzi w życie po upływie roku od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem:
1)   art. 125 pkt 9, który wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia,
2) art. 43 ust. 2 pkt 4, art. 44 ust. 1 pkt 2 lit. b i ust. 3 pkt 2, art. 67 ust. 2 pkt 2, art. 91–95, art. 98, art. 99 ust. 1 pkt 3 lit. c oraz pkt 4 i 5, art. 99 ust. 2 pkt 1 lit. b oraz ust. 3 i 4, art. 100–105, art. 124 ust. 7, art. 125 pkt 10 lit. c–e, art. 125 pkt 10 lit. g w zakresie uchylenia art. 114 ustawy, o której mowa w art. 125, oraz art. 125 pkt 13–16, które wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2013 r.;
3) art. 6 ust. 1 pkt 1, 3 i 6 lit. c oraz ust. 4, art. 8 ust. 1 pkt 1, 4 i 6 lit. a, a także art. 13 ust. 1 pkt 1, które wchodzą w życie z dniem 19 stycznia 2013 r.;
4)   art. 110, który wchodzi w życie po upływie 2 lat od dnia ogłoszenia.

 

Link do ustawy: http://orka.sejm.gov.pl/proc6.nsf/ustawy/2879_u.htm

Naciskam starter... Jeszcze kominiarka, rękawice, kask. Ruszam, opada zmęczenie i złość.

Zostawiam za sobą świat pełen zawiści, krzywd, raniących niedomówień...

Bo Moja ulubiona pozycja? To pozycja za kierownicą motocykla...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Autor napisał ze decyduje się na A1 nie z powodu iż ciągnie go do motocykli i nie chce czekać tylko bo nie zamierza jeździć niczym większym niż 125 a wiec nie wiadomo czy do owych 18 urodzin nie zostało mu np kilka miesięcy wiec będzie mógł niebawem rozpocząć kurs na kat A .

 

Przez 10 miesięcy miałem motocykl sierpień-czerwiec i wiesz co na paliwo wydałem możne ze 450 zł , w miedzy czasie tylko olej+ filtr i 1 żarówka H4.

 

A nsr odblokowana to nie kat A1 wiec równie dobrze może dalej zdobywać doświadczenie tuningowanym motorowerem ( nie wiadomo czy nie jeździ nim teraz bo nic nie pisał)

A 10 dodatkowych godzin + kolejny stres , przecież te 500 stów to całkiem dobra kurtka tekstylna na motocykl , to 1/5 wartości mojego 1 motocykla.

 

A jeśli chce małej mocy i małego spalania to zawsze może kupić jakiegoś gn250, bo ze 125 to polecam viaderko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...