Skocz do zawartości

Zawory CBR F2


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Dziś sprawdzałem luzy zaworowe i niestety na jednym cylindrze oba zawory ssące mają luz ponad 0.20; serwisówka mówi 0.13-0.19. No i tu jest moje pierwsze pytanie czy luzy nie powinny być takie same na każdym z zaworów ssących? W serwisówce jest też podane równanie na odpowiedni dobór nowej płytki

a=(b-c)+d

a-new shim thickness (z tego co rozumiem to grubość nowej płytki)

b-recorded valve clearance (zmierzony luz)

c-specified valve clearance (nie mam pojęcia)

d-old shim thickness (grubość starej płytki)

i potem podany jest przykład b=0.06 c=0.16 d=1.875 . Co mnie jeszcze bardziej zmyliło bo w przykładzie piszą, że ktoś ma luz 0.06 jak minimalny(w sensie wymagający szybkiej wymiany) luz to 0.13 ? Co to jest to "c" ? Nie wiem przez to jakiej grubości płytkę zakupić.

pozdrawiam Daniel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teoretycznie luzy na wszystkich zaworach powinny byc takie same ale niestety silnik nie zurzywa sie rownomiernie wiec masz luzy mierzone inne na dwoch zaworach jednego cylindra, okresl ile to jes ponad 0.20 bo 0.30 to tez ponad ta wartosc, jesli masz luz np 0.25 a plytke 195 czy jak kto woli 1.95 to najlepiej byo by dac plytke grubosci 201 (2.01) wdedy bedzie ta gorna wartosc 0.19 tylko ze, cizko dostac plytke o takim wymiarze bo takie plytki sa tylko fabryczne, normalnie rozmiary sa co 0.05 czyli 200 lub 205, maglujac dalej nasz przyklad wkladasz plytke 205 i luz bedzie 0.15, nie licz tego jakims rownaniem tylko na chlopski rozum, dasz plytke grubsza o 0.05 to luz zmniejszy sie o 0.05 i oswrotnie, ciensza plytka wikszy luz. mam nadzieje ze nie zagmatwalem za bardzo, jesli sie myle poprawcie mnie pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie też nie wiedziałem czy się daje tak by była jak najgrubsza ta płytka, bo z doświadczenia wiem, że idealne nowe+ stare to nie jest zawsze dobry pomysł temu jakieś równania były dla mnie zrozumiałe. A luz mam hmm tak jak mówisz wszystko jest co 0,05 wiec mój szczelinomierz też jest w tej skali czyli 0,20 wchodzi w miarę luźno,ale 0,25 nie wejdzie. Dokładniejszego trudno mi znaleźć.

pozdrawiam Daniel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to mozesz zalozyc ze masz luz okolo 0.22-0.23, idealnie bylo by gdyby dao sie ustawic tak zeby luz byl na srodku tolerancji miedzy 0.13 a 0.19 ale tak jak pisalem ciezko bedzie zrobic to tak idalnie, jesli uda sie ze bedzie w tolerancji to bedzie ok, popytaj po wrsztatach czasami wymieniaja plytki za drobna oplata a zdarza sie ze maja wlasnie fabryczne pozostale po regulacji wiec jest szansa dostac cos w rozmiarze jaki bdzie Ci potrzebny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc,to teraz muszę to jakoś mądrze pomierzyć żeby ustalić które płytki potrzebują wymiany by luz był mniej więcej taki sam. Trochę to ciężkie jak się ma co 0,05 szczelinomierz bo to duża tolerancja wyjdzie he

pozdrawiam Daniel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry szczelinommierz kupisz w Larssonie za kilkanaście złotych (ze wartiściami co 0,02 - 0,03 mm). Jeszcze słowo do tych tebelek. Proste dodawanie o odejmowanie okazuje się jaśniejsze :).

Jakie masz wartości na innych zaworach? Możesz spróbować "pomieszać" płytakmi, czasami taka prosta zamiana załatwia sprawę.

 

Pozdrawiam, Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety chyba dość drogo mnie to wyjdzie bo nie bardzo jest co zamieniać.

serwisowka in(13-19) ja mam na pierwszym 10 i 8; na drugim 13 i 13; na trzecim 14 i 14; na czwartym 11 i 13

serwisowka ex(19-25) ja mam na pierwszym 17 i 20; na drugim 21 i 21; na trzecim 20 i 21; na czwartym22 i 22

Nie ma u mnie takiego czegoś jak stoiska z szczelinomierzami,są tylko gotowe zestawy i to tylko 2 wiec nie ma wyboru praktycznie. Wszystko to było mierzone 10,15,20 wiec bardziej to na intuicje poszło,choć teraz jak czeka mnie duży zakup płytek to chyba pomyśle gdzie jeszcze mogę dostać dokładniejszy,albo ten z larsona tylko czekać trzeba :(

Edytowane przez Shaman600
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety chyba dość drogo mnie to wyjdzie bo nie bardzo jest co zamieniać.

serwisowka in(13-19) ja mam na pierwszym 10 i 8; na drugim 13 i 13; na trzecim 14 i 14; na czwartym 11 i 13

serwisowka ex(19-25) ja mam na pierwszym 17 i 20; na drugim 21 i 21; na trzecim 20 i 21; na czwartym22 i 22

Nie ma u mnie takiego czegoś jak stoiska z szczelinomierzami,są tylko gotowe zestawy i to tylko 2 wiec nie ma wyboru praktycznie. Wszystko to było mierzone 10,15,20 wiec bardziej to na intuicje poszło,choć teraz jak czeka mnie duży zakup płytek to chyba pomyśle gdzie jeszcze mogę dostać dokładniejszy,albo ten z larsona tylko czekać trzeba :(

 

Nie podałeś grubości płytek na poszczególnych zaworach.

Jeżeli w/g Ciebie 4 płytki to za duży wydatek to nie rób nic.

Pójdziesz do pracy w wakacje i jakoś zarobisz na te 4 płytki.

Człowiek mądrzeje z wiekiem i zwykle jest to wieko od trumny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przyznam się,że nie wiem czy tylko 4 wymienić. Bo np zakupie teraz te 4 aby luz był taki sam jak na reszcie czyli praktycznie minimum, a potem będę musiał znowu wymieniać ale tym razem wszystkie. Myślicie,że jest sens teraz taniej, a potem drożej. Tak szczerze to nie wiem w ile taki luz się traci np te 0.02mm, może ktoś z doświadczenia by coś powiedział? Sprzęt nie gumowany,ale sport 600 wiec raczej używam dość mocno jej potencjału. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przyznam się,że nie wiem czy tylko 4 wymienić. Bo np zakupie teraz te 4 aby luz był taki sam jak na reszcie czyli praktycznie minimum, a potem będę musiał znowu wymieniać ale tym razem wszystkie. Myślicie,że jest sens teraz taniej, a potem drożej. Tak szczerze to nie wiem w ile taki luz się traci np te 0.02mm, może ktoś z doświadczenia by coś powiedział? Sprzęt nie gumowany,ale sport 600 wiec raczej używam dość mocno jej potencjału. ;)

wymieniasz te ktore nalezy wymienic, bedzie wszystko OK i masz spokuj na kolejne 20 tys wiec gdzie jest problem???

Mechanika Motocyklowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka rada aby przy ustawianiu luzow oscylowac blizej minimalnej wartosci jak maksymalnej zalecanej przez serwisowke.

 

A nie jest czasem tak że podczas regulacji zaworów zawsze należy się trzymać górnej granicy tolerancji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...