Skocz do zawartości

Jaki leasing?


slavero
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

borykam się z wyborem leasingu. Chcę aktualnie kupić samochód i nie mam pojęcia, którą ofertę powinienem uznać za atrakcyjną. Napiszcie proszę jeśli mieliście jakieś doświadczenia z tego typu firmami, które z nich polecacie.

 

Powiem Ci bracie w skrócie, bo mnie chwilowo czas goni. ZAPOMNIJ o leasingu, weź po prostu kredyt. Kredyt też wrzucasz w koszty, choć na innych zasadach, a masz wolną rękę. Przy leasignu nic nie możesz zrobić, ani nadpłacić rat leasignowych, ani - de facto - sprzedać samochodu, ani nawet w razie potrzeby - zamknąć działalności. Po prostu wiąże Cię jak latarnia dziw... ;-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm.... w sumie to zainteresowałem się leasingiem bo podesłano mi link z niby promocyjnym leasingiem, na http://www.impuls-leasing.pl/ dawali jakieś ubezpieczenie do samochodu, ale teraz zaczynam się zastanawiać czy aby na pewno warto, czy ktoś ma jakieś doświadczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym wypadku leasing jest moim zdaniem idiotycznym pomysłem. Weź kredyt i nie daj się skusić "darmowym" ubezpieczeniem DAS (120 zł za rok? :biggrin: ).

 

Leasing jest popularny nie dlatego, że sam w sobie jest debeściak, tylko dlatego, że pozwala na znacznie szybsze wrzucenie w koszty niż zwykła amortyzacja. A kupno na kredyt to amortyzacja.

 

W przypadku leasingu operacyjnego na nowy samochód możesz w 2 lata wrzucic w koszty 80% wartości i wykupić za 18%, lub 100% w 3 lata (wykup za 1%).

W przypadku amortyzacji (kredyt, gotówka, ale też leasing finansowy który z tego wzgledu praktycznie nie jest wcale popularny) wymaga amortyzacji nowego auta przez 5 lat.

Wyjściem jest kupno auta lekko używanego (demo itp, ponad półroczne, ponad 6 tys. przebiegu) i wtedy amortyzujesz 30 miesięcy zamiast 60.

 

Jeżeli nie masz firmy i nie wrzucasz w koszty/nie amortyzujesz, to leasing nie ma sensu.

 

Leasing wymaga też dyscypliny w spłacie rat (Jak splajtujesz i nie będziesz płacił to nie zostanie Ci nic) i może rodzić jakieś problemy np przy kasacji przed jego końcem. Poza tym typowe drobiazgi takie same jak z bankiem, kredytem i innymi instytycjami. Trzeba też pilnować np ubezpieczenia, żeby zapewnić sobie możliwość znalezienia dobrej oferty. Jak prześpisz to dostaniesz fakturę od leasingodawcy od ich partnera, niekoniecznie w dobrej cenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie się dowiedziałem, że nie baudzo: w podatku dochodowym (jednorazowa) definicja ciężarówki została taka jak po zmianach w 2004 w vacie (czyli wyrok ets jej nie dotyczy). ergo dla odliczenia vat auta z kratką są ciężarowe, ale dla jednorazowej amortyzacji już nie. a sam miałem taki ambitny plan zmiany wysłużonego pojazdu... pier*leni złodzieje, najprościej zabrać "prywatnej inicjatywie"; przecież trzeba mieć kasę na średnią pensję 8,5kzeta w kghm-ie :/

jsz

„Warunkiem istnienia dyktatury jest ciemnota tłumu, dlatego dyktatorzy bardzo o nią dbają, zawsze ją kultywują.”
[R. Kapuściński]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety tak jest

 

definicja samochodu osobowego w CIT: pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, konstrukcyjnie przeznaczony do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą, z wyjątkiem:

a) pojazdu samochodowego mającego jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowanego na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van,

b) pojazdu samochodowego mającego więcej niż jeden rząd siedzeń, które oddzielone są od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą i u którego długość części przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona po podłodze od najdalej wysuniętego punktu podłogi pozwalającego postawić pionową ścianę lub trwałą przegrodę pomiędzy podłogą a sufitem do tylnej krawędzi podłogi, przekracza 50 % długości pojazdu; dla obliczenia proporcji, o której mowa w zdaniu poprzednim, długość pojazdu stanowi odległość pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a tylną krawędzią podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona w linii poziomej wzdłuż pojazdu pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a punktem wyprowadzonym w pionie od tylnej krawędzi podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków,

c) pojazdu samochodowego, który ma otwartą część przeznaczoną do przewozu ładunków,

d) pojazdu samochodowego, który posiada kabinę kierowcy i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu,

e) pojazdu samochodowego będącego pojazdem specjalnym w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym o przeznaczeniach wymienionych w załączniku nr 9 do ustawy o podatku od towarów i usług

 

moze znajdziesz sie w jakims wyjatku? moze jakas navare coby moc wrzucic na pake moto :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a dlaczego wiazesz 13 miesiecy z vatem? te 13 miesiecy moze miec faktycznie znaczenie dla cit (dokonasz jednorazowej amortyzacji w roku zakupu i po zakonczeniu roku podatkowego zmieniasz ciezarowke w osobowke - raczej nie powinno byc koniecznosci korekty odpisow amortyzacyjnych)

 

nie rozumiem jednak dlaczego akurat po 13 miesiacach nie ma koniecznosci zwrotu odliczonego vat? w vat dokonuje sie korekty odliczenia od srodkow trwalych przez 5 lat - nie patrze teraz w przepisy, ale nie wiem czy czasem zmiana ciezarowki w osobowke w okresie korekty nie powodowalaby koniecznosci skorygowania odliczenia vat - wydaje mi sie, ze nie, ale trzeba to dkoladnie sprawdzic

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witajcie.

 

Muszę wziąć auto w leasing. Może ktoś z Was doradzi mi gdzie się udać, może ktoś ma auto w leasingu. Banków i firm jest cała masa więc poszukuję jakichś rekomendacji gdzie można uzyskać dobre warunki.

 

Dzięki

Pozdrawiam

Pepper

Edytowane przez Pepper
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Miałem kredyt w Paris Bank ( chyba tak się piszę )

Mieli też ofertę leasingową. Żadnych ukrytych wałków, kruczków nie było.

Też szukam leasingu na ATV. Wezmę na firmę bo mniej formalności, tyle że nie będę odpisywał VATu i wpuszczał sprzętu w koszty.

Trudno jakoś uzasadnić w księgarni potrzebę posiadania quada czy czegoś podobnego :icon_mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....Trudno jakoś uzasadnić w księgarni potrzebę posiadania quada czy czegoś podobnego :icon_mrgreen:

A dostarczanie kaganka oświaty/kultury pod strzechy ? Oczywiście w trudnym terenie :)

Edytowane przez jarenty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...