Skocz do zawartości

Pytanie o prawo jazdy


hatsan
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jesli zlamiesz jakis przepis razaco, wcale bym sie nie zdziwil jakby Ci odroczyli prawko, a sa i tacy policjanci - uwierz mi :]

Wskaż przepis na podstawie którego można "odroczyć" uprawnienia do kierowania pojazdami w przypadku braku uprawnień, ja takiego nie znalazłem.

 

Mandat karny 300 PLN za brak uprawnienia do kierowania danym typem pojazdu - tzw brak kategorii, tu A posiadając np. B.

Mandat karny 500 PLN za brak uprawnień do kierowania pojazdami - tzw brak "prawka".

 

pzdr

kjujik

Edytowane przez Kjujik
Od urodzenia skazany na sukces, a jesli teza o zaostrzaniu sie walki klasowej w miare postepu socjalizmu jest prawdziwa,
to w przyszlosci takze na wiezienie. :bigrazz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wskaż przepis na podstawie którego można "odroczyć" uprawnienia do kierowania pojazdami w przypadku braku uprawnień, ja takiego nie znalazłem.

 

Mandat karny 300 PLN za brak uprawnienia do kierowania danym typem pojazdu - tzw brak kategorii, tu A posiadając np. B.

Mandat karny 500 PLN za brak uprawnień do kierowania pojazdami - tzw brak "prawka".

 

Brakuje mi tu do szczescia tylko paragrafu, co bedzie w razie spowodowania wypadku przez prowadzacego bez plastiku.

 

:crossy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brakuje mi tu do szczescia tylko paragrafu, co bedzie w razie spowodowania wypadku przez prowadzacego bez plastiku.

 

:crossy:

No to pojedziemy po artykułach :bigrazz:

 

- art. 95 kw - Kto prowadzi na drodze publicznej pojazd, nie mając przy sobie wymaganych dokumentów, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany,

- art. 96 par. 1 pkt 2 kw - Właściciel, posiadacz, użytkownik lub prowadzący pojazd, który dopuszcza do prowadzenia pojazdu na drodze publicznej osobę nie mającą wymaganych uprawnień podlega karze grzywny,

- art. 177 par. 1 kk -Kto, naruszając, chociażby nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, powoduje nieumyślnie wypadek, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała polegające na naruszeniu czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia, trwające dłużej niż 7 dni (art. 157 par. 1 kk), podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Zgodnie z art. 177 par. 2 kodeksu karnego, jeżeli następstwem wypadku jest śmierć innej osoby albo ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. “Przyjęcie, iż określone zachowanie stanowiło naruszenie zasad bezpieczeństwa w ruchu wymaga wskazania, jaka zasada obowiązywała sprawcę w konkretnych okolicznościach oraz na czym polegało naruszenie tej zasady bezpieczeństwa. Uznanie, że w konkretnym wypadku doszło do naruszenia zasad bezpieczeństwa nie może opierać się jedynie na samym stwierdzeniu faktu, że nastąpił wypadek. Brak ustaleń w tym zakresie powoduje, że mamy do czynienia z dekompletacją znamion przestępstwa z art. 177 i w konsekwencji z niemożnością przypisania go sprawcy.” (M. Dąbrowska-Kardas, P. Kardas “Odpowiedzialność za spowodowanie wypadku komunikacyjnego w świetle regulacji nowego kodeksu karnego z 1997 r., cz. I” publikacja. “Palestra” 1999/1-2/19). Kwestią budzącą wątpliwości w doktrynie prawa jest sytuacja, gdy w wyniku naruszenie zasad bezpieczeństwa spowodowany zostanie wypadek, w którym inna osoba odniesie obrażenia ciała lub dozna rozstroju zdrowia trwającego nie dłużej niż 7 dni. Zdaniem części nauki w takiej sytuacji zachodzi przypadek idealnego zbiegu występku z art. 157 par 2 kodeksu karnego oraz wykroczenia z art. 86 kodeksu wykroczeń (A. Marek “Odpowiedzialność karna za spowodowanie "lekkich" uszkodzeń ciała przez sprawcę wypadku w komunikacji” publikacja “Prokuratura i Prawo” 1999/3/7) . Przeciwnicy tego poglądu uznają, że spowodowanie wypadku komunikacyjnego, w wyniku którego powstała tylko szkoda w mieniu lub obrażenia ciała albo rozstrój zdrowia na okres do siedmiu dni, nie jest w przestępstwem, a może stanowić tylko wykroczeniem (L.K. Paprzycki “Za co i kiedy odpowiada sprawca” publikacja “Rzeczpospolita”. 1999/3/26). W art. 86 par. 1 kodeksu wykroczeń stwierdzono, że: “Kto, nie zachowując należytej ostrożności, powoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podlega karze grzywny, albo w którym żadna osoba nie odniesie obrażeń ciała lecz powstanie szkoda w mieniu innej osoby, to w takich wypadkach sprawca poniesie odpowiedzialność za wykroczenie.

 

Mam nadzieję że post wyczerpuje temat w kwestii prawnej. :bigrazz:

Nie wypowiadam się w kwestiach odpowiedzialności cywilnej i relacji z ubezpieczycielami bo nie chcę wprowadzać w błąd.

 

Reasumując tk dla młodszych i co bardziej niecierpliwych:

Nie jedź bez prawka bo będziesz mieć przej**ane :bigrazz:

 

pzdr

kjujik

Edytowane przez Kjujik
Od urodzenia skazany na sukces, a jesli teza o zaostrzaniu sie walki klasowej w miare postepu socjalizmu jest prawdziwa,
to w przyszlosci takze na wiezienie. :bigrazz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, dzisiaj na stronie www.kierowca.pwpw.pl otrzymałem taki komunikat: "Prawo Jazdy:: Przyjęto wniosek - trwa postępowanie administracyjne." :biggrin: Ostatnio zapłaciłem za prawo jazdy, ale Pani w okienku powiedziała, że czeka się około 3 tygodni :icon_eek: :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też niby miałem czekać 3 tygodnie a okazało się że od pojawienia się owego komunikatu na pwpw do fizycznego odbioru dokumentu minęło 4 dni robocze. Różnie to bywa.

 

pozdr

"Łudududududududududuuuu... Łudududududududduddddd" - Theodor (Zegrze 2010)

"Hondy mają taki dziwny dźwięk..." - Autor nieznany (Udrzyn 2010)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do fizycznego odbioru dokumentu minęło 4 dni robocze.

W moim przypadku było podobnie, przy czym rzecz miała miejsce w 1995 r.

Kiedyś w ogóle życie było prostsze...

 

A chłopaków, których swędzi dupsko i którzy nie potrafią powstrzymać się od jazdy, doskonale rozumiem (co nie znaczy, że ich rozgrzeszam!). Posiadanie 2oo w garażu, a brak glejtu w kieszeni doskwiera dużo bardziej niż sytuacja odwrotna: gdy ma się prawo jazdy, a nie ma się czym jeździć. Wtedy dwa tygodnie mogą się dłużyć niemiłosiernie.

 

Romet Pony > Romet Ogar 205 > MZ ETZ 251 > Suzuki GSF 600 S Bandit i Peugeot SV 50 > Yamaha YP 250 R X-Max > Merida Freeway 9300

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja czekałam półtora tygodnia i przysłali prawko. Już je prawie w ręce miałam... i okazało się, że zapomnieli na nim kat B wpisać... I pani w urzędzie przecięła je na pół. Czekałam dodatkowy tydzień... Myślałam, ze mnie szlag trafi.

Fakt, iż jakiś pogląd jest szeroko rozpowszechniony, nie stanowi żadnego dowodu na to, że nie jest on całkowicie absurdalny. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że większość ludzkości jest zwyczajnie głupia, należy oczekiwać z dużym prawdopodobieństwem, iż powszechnie panujące przekonania będą raczej idiotyczne niż rozsądne.

Bertrand Russell

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

no dobra to się podepnę, jak dajmy na to zdam egzamin na A, a mam już na B, to im zostawiam moje stare a oni mi dopisują, czy robią nowe i w momencie odbioru nowego muszę mieć stary papier który jest niszczony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zawracajcie sobie głowy stroną PWPW. Jak w grudniu czekałem na swoje prawko to zadzwoniłem do wydziału komunikacji i miła pani urzędniczka powiedziała mi, żebym dzwonił do nich i się dowiadywał bo na stronie PWPW często maja opóźnienia z wprowadzaniem danych, i sie sprawdziło. PO ok 1,5 tyg odebrałem prawko a na stronie PWPW ciągle stało "przyjęto wniosek...".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiscie nie rozumiem tylko jednego, za PJ juz przy zapisie pobierana jest chaba kasa, wiec jaki problem po zlozeniu wniosku dac zlecenie na wydrukowanie owego PJ i po zdanym egzaminie po prostu wreczyc je kursantowi.

 

Takie trudne ?

 

:crossy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiscie nie rozumiem tylko jednego, za PJ juz przy zapisie pobierana jest chaba kasa, wiec jaki problem po zlozeniu wniosku dac zlecenie na wydrukowanie owego PJ i po zdanym egzaminie po prostu wreczyc je kursantowi.

 

Takie trudne ?

 

:crossy:

 

Dopiero po zdanym egzaminie WORD wysyła dokumenty (w ciągu trzech dni). Przygotowanie wcześniej prawa jazdy mija się przecież z celem - zda, dostanie, nie zda - dokument do kosza ? :) Niepotrzebna biurokracja to byłaby własnie w takim przypadku. Te ustawowe 3 tygodnie, a z tego, co słyszę, to szybciej to idzie, chyba nie taka wieczność, bez przesady.

Tylko, mówiąc szczerze, nie wiem, kiedy jest teraz pobierana opłata za dokument, te bodajże 70 złotych - czy po zdanym egzaminie jeszcze w WORDzie, czy przy odbiorze w wydziale komunikacji (czy też ewidencji i rejestracji, ale to jedno i to samo)...

nie

 

M.G.S. - jesteśmy otwarci jak inkunabuł w gablocie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...