Skocz do zawartości

Okulary a badania lekarskie na kat.A


hatsan
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

przy okazji lewych badań:

"Lekarce śledczy zarzucili, że wystawiła zaświadczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do prowadzenia pojazdów dla jednego z kierowców, który wiózł maturzystów. Kierowca chorował na padaczkę, więc w ogóle nie powinien posiadać prawa jazdy. Prokuratura zarzuciła kobiecie nieumyślne sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy drogowej"

może to cos poruszy w temacie wszechobecnego łapownictwa...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Temat jazdy w okularach przerabiałem i ja. Zgodnie z prawidłami wszelkimi lekarz pozwoli (wystawiając stosowne zaświadczenie) na prawo jazdy bezterminowe jeżeli wada wzroku nie "jedzie" - tj. nie pogłębia się lub nie słabnie dłuższy czas. Jeżeli wada się zmienia (w moim przypadku pogłębiała się, komputer, książki i przybywające lata robiły swoje ;) ) prawo jazdy dostaje się terminowe.

Tak jeszcze co do badań. Miałem je wykonać, to poszedłem do przychodni. Usłyszałem, niech pan przyjdzie w czwartek (czekania prawie tydzień). Poszedłem prywatnie, zostawiłem 82 zł, ale papier miałem tego samego dnia (prawko - bezterminowo).

Wszędzie dobrze, ale najlepiej w siodle :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krótkowzroczność i dalekowzroczność nie są przeciwwskazaniem do posiadania prawa jazdy kategorii A - kwestia tylko odpowiedniego zapisu.

Za to przeciwwskazaniem jest astygmatyzm - brak widzenia dwuocznego - i tutaj już trzeba kombinować. A jak kombinować, to już było kilka razy powiedziane: zależy od lekarza.

veni , vidi .... i oczom nie wierzę

 

Vulcaneria.pl

 

DajęMuNaZimnym i smażę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to prawda, uznaniowość powoduje

ze wszystko zalezy od podejscia badajacego

i tego jak rozmawiasz

 

przy okazji robienia B kilkanascie lat temu wszystko bylo ok

a na kilka lat przed robieniem A zorientowalem sie ze nie widze tak dobrze jak kiedys

jesli nie usiadlem za daleko to funkcjonowalem bez okularow bez problemow

 

przed pojsciem na badania zrobilem sobie okulary tak na wszelki wypadek

na badaniu tablicy nie widzialem ale powiedzialem mu wprost ze nie widze

ale znam na pamiec i ze gdybym chcial oszukiwac to na pewno bym mu

bezblednie wyrecytowal z pamieci dowolny rządek, ze wada jest niewielka

ze nie zmienia mi sie od kilku lat i ze chce bezterminowo bo przeciez

jak mi sie pogorszy i tak zrobie sobie nowe okulary i ze pod kaskiem

i tak wygodniej bedzie nosic soczewki

 

na szczescie trafilem na rozsadnego i nie musze nigdzie lazic placic i wymieniac

niestety przy wymianie prawa jazdy pojawil sie kod 01.06

- natomiast na egz w ogole nie bylo tematu

( podszedlem bez , nikt nie pytal , nawet nie pamietam teraz czy

w ogole mialem cokolwiek przysobie - nie potrafie jeszcze sobie grzebac w oku

i cokolwiek do niego wkladac ani wyjmowac )

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja noszę +2 i +3 i niestety musiałem oszukać moje kochane państwo, jak zrobiłem prawko 15 lat temu dostałem prawko na 5 lat. Oczywiscie mi to odpowiadało, mam chore oczy i będzie mnie to mobilizowało do chodzenie do okulisty przynajmniej co 5 lat. I tak robiłem, ale po 10 latach jakiś geniusz zmienił kategorię mojej wady i trzeba badać się co rok co jest bez sensu bo mi kurna oko nie odrośnie a wada utrzymuije się niezmienienie na tym samycm poziomie od 29 lat . W zwiazku z czym oszukałem okulistkę i nagle cudownie mój wzrok ozdrowiał i mam bezterminowo.

 

kiedy będzie lepiej ??? już było.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noszę okulary od dziecka, teraz mam ustabilizowane -2,5.

 

Robiąc sobie badania na prawo jazdy kat. B, ze względu na wzrok (wtedy miałem około -2) najpierw dostałem kwalifikację "okresowe na 3 lata", po tym okresie ponownie badanie, tym razem "okresowe na 5 lat".

 

Następnym razem przy okazji badania lekarz ogląda papiery i pyta "-Pan tu ma wpisane okresowe?" więc wyjaśniam, że najpierw dostałem na 3, teraz na 5 lat, przy czym wada -2,5 już od lat się nie pogłębia. "-No to możemy panu dać bezterminowe" i tak też wpisał.

 

Z kolei przy badaniu na kategorię A lekarz obejrzał papiery "-Kat. B ma pan bezterminowo, wzrok bez zmian, no to A też pan dostanie bezterminowo. Tylko niech pan jakiegoś ścigacza nie kupuje. bo na tym się najczęściej rozbijają." :D

 

Do wątkotwórcy:

Badania lekarskie świadczące o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdem są wykonywane przed rozpoczęciem kursu i razem z dokumentami potwierdzającymi przeszkolenie delikwenta są przesyłane do WORDu, dopiero na tej podstawie dana osoba zostaje dopuszczona do egzaminu. Na egzaminie trzeba mieć ze sobą dowód tożsamośc, a lekarza tam nie ma, tylko egzaminator :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na egzaminie padło pytanie, czemu jestem w okularach i że mam wpisane, że wzrok mam ok. Więc wypaliłam, że w okularach chodze, bo wygladam inteligentniej :cool:

 

Taktyka ta może być zwodnicza. Bo pewnego dnia policja może zatrzymać kierowcę w okularach i będą problemy. Choć z drugiej strony może nie mam odpowiedniej perspektywy. Jako facet nie powiem że jeżdżę w "zerówkach" bo lepiej wyglądam. Zapewne Ty jesteś w innej sytuacji. Ale jednak badanie co parę lat (co i tak kończy się za którymś razem "bezterminowym") to mniejszyt problem niż zamartwianie się o nadgorliwego policjanta.

 

Dodam jeszcze że na rynku można kupić naprawdę fajne kaski, które pozwalają założyć okulary. Sam jako okularnik wybrałem Schubertha, który poza doskonałym dopasowaniem (przegrał z Shoei'em) oferuje blendę przeciwsłoneczną. Bardzo wygodne rozwiązanie.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taktyka ta może być zwodnicza. Bo pewnego dnia policja może zatrzymać kierowcę w okularach i będą problemy. Choć z drugiej strony może nie mam odpowiedniej perspektywy.

Pozdrawiam

Zawsze można powiedzieć: "Panie władzo! jak jadę z podniesioną szybą (bo gorąco, bo paruje itp) to szkiełka służą do blokowania wpadających owadów do oczu, bo to mogło by się skończyć poważnym wypadkiem drogowym, czego zarówno Pan i ja zapewne nie chcemy" :cool:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze można powiedzieć: "Panie władzo! jak jadę z podniesioną szybą (bo gorąco, bo paruje itp) to szkiełka służą do blokowania wpadających owadów do oczu, bo to mogło by się skończyć poważnym wypadkiem drogowym, czego zarówno Pan i ja zapewne nie chcemy" :cool:

 

Oczywiście. W konkursie na co fajniejsze wytłumaczenie, wiele można zaproponować. Ale jakiekolwiek wytłumaczenie zaprzęgniesz, znudzony, a światły policjant może popsuć dzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli w prawie jazdy nie ma adnotacji o obowiązku jazdy w szkłach korekcyjnych, a kierowca jedzie w nich to policjant nie ma prawa nawet zadać takiego pytania. Natomiast jazda pojazdem bez szkieł korekcyjnych pomimo wpisu w prawie jazdy może w najdrastyczniejszym przypadku skończyć się lawetą na parking policyjny.

 

Kiedy policjant może zatrzymać prawo jazdy

 

Art. 135.

1. Policjant:

zatrzyma prawo jazdy za pokwitowaniem w razie: 
-stwierdzenia, że kierujący pojazdem znajduje się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu, 
-stwierdzenia zniszczenia prawa jazdy w stopniu powodującym jego nieczytelność, 
podejrzenia podrobienia lub przerobienia prawa jazdy, 
-gdy upłynął termin ważności prawa jazdy, 
-gdy wobec kierującego pojazdem wydane zostało postanowienie lub decyzja o zatrzymaniu prawa jazdy, 
-gdy wobec kierującego pojazdem orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów lub wydano decyzję o cofnięciu prawa jazdy, 
-przekroczenia przez kierującego pojazdem liczby 24 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego, 
-przekroczenia przez kierującego pojazdem, w okresie 1 roku od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy, liczby 20 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego;
-może zatrzymać prawo jazdy za pokwitowaniem w razie uzasadnionego podejrzenia, że kierowca popełnił przestępstwo lub wykroczenie, za które może być orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów.

2. Pokwitowanie zatrzymania prawa jazdy z przyczyn, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. b-d oraz w pkt 2, uprawnia do kierowania pojazdem w ciągu 7 dni.

 

Edytowane przez YaroZS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście. W konkursie na co fajniejsze wytłumaczenie, wiele można zaproponować. Ale jakiekolwiek wytłumaczenie zaprzęgniesz, znudzony, a światły policjant może popsuć dzień.

Płaciłem mandat z okularami na nosie, w prawie jazdy mam zdjęcie bez okularów i brak adnotacji. Nawet nie pytali o okulary. Mam małą wadę na jednym oku, okulary noszę jak mi się podoba bo nie jest to konieczne. Tak jak post kolegi wyżej. Policjantom nic do tego jak nie ma adnotacji w PJ. A wytłumaczyć można się czasami dla śmiechu jak popularne "...bo lubię zapier....ć" :cool: Nie każdy policjant to świnia tak jak nie każdy motocyklista to dawca, marchewka...

 

Pozdro

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...