Skocz do zawartości

WYŻSZE KARY ZA PRĘDKOŚĆ


ZIGGI
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ok - już więcej nie będę. Przerpaszam Acidusie jeżeli coę obraziłeś moim postem

Zresztą mam to gdzieś - nie mam zamiaru denerwować się tym co ktoś tam napisał na jakimś formu. To paranoja. i tak za dużo spędzam czasu na pisaniu na tym forum - trzeba odpocząć jakiś czas.

Luzik i już.

A tak na poważnie 180 na 7 - toż to strach Panie - tam takie dziruy :icon_biggrin:

Eeee tam dziury od razu... położyli kawałek nowego. :biggrin: To i milicja się tam zaczęła ustawiać. :icon_evil:

 

pozdr

"Łudududududududududuuuu... Łudududududududduddddd" - Theodor (Zegrze 2010)

"Hondy mają taki dziwny dźwięk..." - Autor nieznany (Udrzyn 2010)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja wam powiem, że długo się zastanawiałam nad tym, czy w kwestii przekraczania prędkości Polacy naprawdę są tacy anarchistyczni, a Duńczycy (mieszkałam tam pół życia) aż tacy praworządni, żeby nie powiedzieć dupowaci. I dziś doszłam do tego, że pies leży pogrzebany w sposobie naliczania mandatów.

 

W Polsce system jest prymitywnie prosty:

Przekroczenie dopuszczalnej prędkości do 10 km/h do 50zł

Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 11 - 20 km/h od 50 do 100zł

Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 21-30 km/h od 100 do 200zł

Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 31 - 40 km/h od 300 do 400zł

Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 41 - 50 km/h od 300 do 400zł

Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 51 km/h i więcej od 400 do 500zł

 

Oznacza to ni mniej ni więcej, że np. że jazda na drodze w stefie zamieszkania (max. 20km/h) z prędkością 50km/h kosztuje tyle samo, co jazda z prędkością 160 km/h na autotradzie. Jaka jest różnica wie każdy, kto widział samochód pędzący (bo takie ma się wrażenie) na uliczce osiedlowej pozbawionej chodnika (mam taką przed oknem, zakazu przestrzega może 10% samochodów).

Oczywiście policja woli ustawić fotoradar tam, gdzie ruch jest duży, bo liczy się ilość. Co z tego, że napyka on mnóstwo zdjęć za przekroczenie 15-20-30 km/h. To zawsze jest stówka, dwie od pojazdu bezdusznie wyegzekowana przez list polecony, z którym dyskutowanie jest niewarte zachodu. Kwitnięcie osobiste na uliczce osiedlowej nie jest prestiżowe, poza tym już widzę te miękkie zachwania policjantów, którzy odstępują od wymierzania tych "groszowych" mandacików i tylko stosują pouczenie gnojkom, którzy jutro, pojutrze i za tydzień też przelecą koło pań z wózkami, ludzi z pieskami i dzieci na trójkołowych rowerkach.

 

A jak jest w Danii? Po pierwsze rozdział na 2 typy dróg. Te, po których można się poruszać z dozwoloną prędkością 100km/h i więcej, oraz te, gdzie prędkość dozwolona jest mniejsza. A potem taryfikator procentowy.

I tak, jazda 50km/h po drodze w strefie zamieszkania, a więc przekroczenie o 30km/h czyli 150% to moi drodzy najwyższy wyrok w taryfikatorze dla strefy poniżej 100km/h - w tamtejszej walucie 4500 DKK - horrendalna kwota (dla wielu to prawie 50% miesięcznej pensji, dla studenta całomiesięczne stypendium) - te same 30km na autostradzie to "zaledwie" 1000 DKK (ale nie do końca - czytajcie dalej). Zaś tak lubiane przekraczanie o 30km nakazanej "50" w terenie zabudowanym to 3000kr. Ale żeby bardziej przyciąć tych, co to nogi z gazu zdjąć nie mogą do normalnego taryfikatora dołączony jest "taryfikator dodatku za pędkość" zaczynający się od 140km/h. To co 10km/h dodatek wzrasta o 500 DKK i jego wielkrotność. Żeby było jeszcze zabawniej przekroczenie o 60% dozwolonej prędkości lub jazda 160km/h i więcej oznacza warunkowe zawieszenia prawa jazdy i obowiązkowy egzamin. Jeśli kierowca dopuści się recydywy, lub w okresie warunkowego zawieszenia podnownie przekroczy prdkość o 60% lub 160km/h prawko zostaje odebrane bezwarunkowo. Do tego trzeba jeszcze dodać system punktowy - jeśli w ciągu 3 lat otrzyma się 3 "punkty" (klip) prawko jest odbierane warunkowo do reegzaminacji - jednak w przypadku osób, które prawko mają krócej niż 3 lata wystarczą 2 "punkty" do bezwarunkowego odebrania prawka. Wśród wykroczeń, które są kwitowane punktem jest przekroczenie prędkości o 30%. Należy także zwrócić uwagę, że punkty przedawniają się indywidualnie, a nie zbiorowo.

 

Teraz już wiecie, dlaczego Polak ma w nosie ograniczenia i łamie je wszędzie, a Duńczyk odpowiednio dozuje sobie szaleństwo (fakt, mają gdzie, ale to nie wymówka). Owszem - widywałam grzejących na autostradach wypasionymi furami, trafił się też ten i owy na krajówce poza terenem zabudowanym, ale przeciętny Dun ma w głowie przelicznik procentowy, a nie "te bezpieczne 30km/h" oraz doskonale wie, ile kosztuje ponowny egzamin na prawo jazdy (jakieś 12 lat temu odpowiadało dzisiejszemu polskiemu wynagrodzeniu wysokości 2500zł). A jeszcze trzeba wspomnieć o braku widełek i uznaniowości, nieprzekupności policji oraz przy takich wykroczeniach brak pojęcia "pouczenie".

Edytowane przez Joey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wprowadzą wyższe kary. Skoro za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 11 - 20 km/h płacimy od 50 do 100zł i siedzimy cicho to zapłacimy i 200. Dalej cicho? To za 2 lata będzie 500.

W taki sposób, wydziera się od obywateli pieniądze. Ideą ruchu drogowego jest jego szybkość, a nie bezpieczeństwo. Po to wymyślono samochody i zbudowano drogi. Ale cel państwa jest zgoła inny-po to fotoradary, wysokie mandaty, policja nie tam gdzie trzeba.

Mamy jednak powód do dumy-mając najgorsze drogi w Europie, będziemy mieć najnowocześniejsze fotoradary na Świecie. Brawo! Osobie bez nóg państwo funduje złote zęby...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja tylko dodam ze w UK jest 12 punktow na 3 lata..!! i wydaje mi sie ze to te punkty sprawiaja ze ludzie noge z gazu zdejmuja, anizeli kwota jaka musza zaplacic za przekroczenie. Moze u nas tez by to zdalo egzamin gdyby tak zmniejszono ilosc maksymalnie posiadanych punktow..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bogaty gwiżdże na mandaty obecnej wysokości, ale punktów się boi, fakt. Chyba, że ten bogaty mieszka i żyje w Rumunii, bo tam mandacik jest proporcjonalny do dochodów. I chociaż Rumunii nie są grzeczniejsi od Polaków, to jak mandat wali, to wali po łapach tak samo - biednego i bogatego.

I jest w tym sporo racji, bo dla mnie mandat 500zł to duże pieniądze, ale dla takiego Solorza-Żaka to grosze na waciki. Jeśli by jednak trzepnąć go proporcjonalnie do zarobków to też by się zastanowił (to tylko przykład na multimilionera, nie mam żadnej wiedzy na temat stylu jazdy właściciela Polsatu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja tylko dodam ze w UK jest 12 punktow na 3 lata..!! i wydaje mi sie ze to te punkty sprawiaja ze ludzie noge z gazu zdejmuja, anizeli kwota jaka musza zaplacic za przekroczenie. Moze u nas tez by to zdalo egzamin gdyby tak zmniejszono ilosc maksymalnie posiadanych punktow..

 

I przedluzyc ich okres anulacji........

 

:crossy:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam takie proste pytanie do wszystkich prawych użytkowników dróg, a w szególności do tych, którzy są za zwiększeniem kar, mnożeniem fotoradarów itp. Sami przyznajecie się do tego, że czasem przekraczacie prędkość, tak? No więc dlaczego nie idziecie na policję i nie zgłaszacie swoich wykroczeń i nie prosicie o ukaranie? Bo co? Bo tam akurat nic Wam fotki nie pstryknęło czy jak? A jakby pstryknęło? Tak czy tak popełniacie to wykroczenie, więc uczciwie byłoby się przyznać i dać ukarać :)

No jak to jest? Nie, bo się udało? Ależ to zupełnie tak samo jak nam "piratom" :D W takim razie jakie macie moralne prawo do pouczania kogokolwiek w tej kwestii?

 

pozdr

"Łudududududududududuuuu... Łudududududududduddddd" - Theodor (Zegrze 2010)

"Hondy mają taki dziwny dźwięk..." - Autor nieznany (Udrzyn 2010)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc dlaczego nie idziecie na policję i nie zgłaszacie swoich wykroczeń i nie prosicie o ukaranie? ...

 

To rowniez reguluje prawo, nie jestes zmuszony zeznawac przeciwko sobie samemu :icon_mrgreen:

 

:crossy:

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jurjuszi zawarł w swoim pytaniu odniesienie do moralności obrońców prawa, a nie przepisów w ich dosłownym brzmieniu ;)

jsz

„Warunkiem istnienia dyktatury jest ciemnota tłumu, dlatego dyktatorzy bardzo o nią dbają, zawsze ją kultywują.”
[R. Kapuściński]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jurjuszi jak dobrze, że jesteś na tym forum, bo tak to bym pomyślał, że to forum społeczniaków a nie motocyklistów

 

skoro 100% użytkowników dróg złamało, bądź cały czas łamie przepisy to wg mnie znaczy, że ten przepis jest chory, a nie, że wszyscy obywatele to przestępcy

 

państwo nie ma na celu poprawe bezpieczenstwa, tylko zbieranie kasy, bo poniesienie podatków wiązałoby się z ogólnym niezadowoleniem i spadkiem w sondażach grupy rządzącej, więc trzeba łatać dziury w inny sposób np przez mandaty

 

dlaczego tak uważam?

 

dla przykładu: jest ulica w austrii, wąska i kręta prowadząca przez wsie i tam jest znak do 90 i co jakiś czas stoją fotoradary, ale prawde mówiąc ciężko tam jechać po wyżej 70, u nas na takiej drodze postawiliby do 40 czy 50, dlaczego? bo tam są osobne drogi dla traktorów wyjeżdżających z pola, chodniki dla pieszych i inne udogodniena, a u nas traktor, kombajn, pijany chłop, rowerzysta, krowy, kozy, dzieci, psy, koty - wszystko lezie po drodze publicznej, a państwo zamiast wydawać pieniądze na wspomniane udogodnienia woli postawić policjanta w krzakach, ewentualnie zainwestować w fotoradar, bo szybko się zwróci.

 

poza tym wszyscy narzekają, że jakie to społeczeństwo, że jeżdżą jak wariaci itd (przykład jazda polska na TVN turbo), a tak na prawde ludzie są tacy sami jak w kazdym innym panstwie i jezdza tak jak pozwalaja im warunki. jestem ciekawy jakby wygladał ruch w Warszawie, jakby jednego dnia wszyscy kierowcy by sie zmówili żeby jeździć tylko przepisowo. mysle ze nie daloby sie jezdzic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wszystko przez to, że naszym politykom się po**** i to równo i usiłują myśleć w każdej sprawie za obywatela. A, że prawie sami idioci są to i wynik nie może być pozytywny.

 

Za dużo kasy i idiotów to im się w d... poprzewracało ( bo w głowie pustka ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"jestem ciekawy jakby wygladał ruch w Warszawie, jakby jednego dnia wszyscy kierowcy by sie zmówili żeby jeździć tylko przepisowo. mysle ze nie daloby sie jezdzic"

 

Taka akcja może być ciekawa nie tylko w Wa-wie. Szczególnie w newralgicznych miejscach. Mały paraliż miasta. Może dałoby to do myślenia politykom czy zarządcom dróg gdyby kilka razy do pracy lub na obiad się spóźnili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dałoby się tak jeździć, ale jeździć musieli by w ten sposób wszyscy.

 

Przykład - są miasta w Europie, gdzie faktycznie jeździ się dozwoloną 50 i ruch się gładko toczy, a jak korki są to dlatego, że połowę samochodów powinno się zostawić na Park & Ride pod miastem. W takiej zaś Warszawce każdego ściskają pośladki, żeby szybciej. Ruch zamiast być płynny jest skoczny (troszkę poprujemy przez minutkę 80 zamiast 50, a potem poślimaczymy się 10 minutek 10 zamiast 50). Nie mówiąc już o tym, że niewielu robi tak, jak moi sądziedzi - wóz zostawiają pod domem, a do pracy w centrum jadą z Ursynowa metrem.

 

Szokujące, ale takie koreczki jak w Warszawce dzień w dzień to widywałam raz na ruski rok w Kopenhadze, gdy ktoś się solidnie rozkraczył, albo warunki pogodowe sprawiały, że nawet chodzenie pieszo po chodniku było utrudnione. No ale ok... tam są bodajże 3 obwodnice, sieć podmiejskich autostrad, szalone ceny parkingów na dużym obszarze miasta, godna zaufania komunikacja publiczna, a do tego spory odsetek ludności to homo bicyklus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...