Skocz do zawartości

Predkosc najazdu / uderzenia w przechodnia


ks-rider
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Siemka !

 

Zainspirowany tematem w dziale Przy Piwie, postanowilem wykorzystac temat Ograniczenie Predkosci ktory rozpoczal kolega Joniec.

 

Proponuje maly Quiz

 

Na odcinku drogi z ograniczeniem predkosci 30 km/h jedzie z przepisowa predkoscia auto. Za nim nieco zdenerwowany kierowcy ( super szybkiego bolidu wyposarzonego w super hamulce ), ktory postanawia przy pierwszej nadarzajacej sie okazji wyprzedzic " slimaczacy " sie przed nim pojazd.

 

W momencie zrownania sie pojazdow ( na jednej wysokosci ) wyprzedzajacy jedzie dokladnie z predkoscia 50 km/h.

 

W tym tez momencie na jezdnie wbiega grupka dzieci. Pojazd jadacy z predkoscia 30 km/h wychamowuje 2 cm przed jednym dzieskiem nie uderzajac w nie.

 

Pytanie

 

Z jaka predkoscia uderza w dziecko kierowca prowadzacy pojezd ktory wyprzedza wolniej jadace auto ?

 

powodzenia

 

:)

Edytowane przez ks-rider
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadanie jest z gatunku nierozwiazywalnych.Nie znamy drog hamowania ani samochodu wyprzedzanego, ani wyprzedzajacego. Wyobraz sobie, ze z 50 km/h hamuje bolid F1(droga hamowania od 100 km/ do 0 to 17 metrow), a drugim pojazdem bedzie jakis Zuk czy inna Nysa jadaca 30 km/h(a droga hamowania od 100km/h do 0 pewnie niemierzalna :)) I teraz odpowiedz sobie na pytanie-co sie szybciej zatrzyma? Droga hamowania F 1 od 50 km/h do 0 to jakies dobre 4 metry...ciekawe czy Nysa z 30 km/h zatrzyma sie szybciej :D

Edytowane przez zajc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadanie jest z gatunku nierozwiazywalnych. (...)

 

dokładnie. za dużo czynników, za mało danych. IMHO jest to jeden z tych sztandarowych "przykładów" służących uzasadnianiu wprowadzania kolejnych ograniczeń, czysta demagogia

 

moja propozycja..? niech ten pierwszy jedzie "normalnie". zanim doświadczalne dzieciaki wbiegną, obaj miną odcinek kontrolny, a ten z tyłu nie będzie miał okazji się denerwować :) wiem, odpowiedź na poziomie absurdu - ale takie samo jest przy tej ilości danych pytanie

jsz

„Warunkiem istnienia dyktatury jest ciemnota tłumu, dlatego dyktatorzy bardzo o nią dbają, zawsze ją kultywują.”
[R. Kapuściński]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 to w najlepszym wypadku. Prawdopodobnie koło 40, jeżeli zaczął hamować lub coś koło 60, jeżeli nawet nie drgnął

 

Ks-rder trochę niedoprecyzował jak sądzę. Otóż kiedyś była taka zagadka, w której dwóch kierowców o jednakowych czasach reakcji, sile nacisku na pedał hamulca jedzie w dwóch jednakowych samochodach. A więc mamy do czynienia z bliźniaczymi zestawami samochód/kierowca. Jeden jedzie z prędkością 50 km/h a drugi goni go ze stałą prędkością 70 km/h. W momencie kiedy się zrównali (łeb w łeb) obaj jednocześnie zobaczyli Tir'a stojącego w poprzek drogi. I obaj jednocześnie zaczęłi hamować z jednakową siłą. Ten, który jechał z prędkością 50 km/h zatrzymał się "na styk" z Tir'em. Pytanie: z jaką prędkością drugi pojazd uderzył w Tir'a?

 

Kiedy poznałem odpowiedź i przeliczyłem to się lekko zdziwiłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak za mało danych? jeśli nic nie ma mowy o warunkach pogodowych to znaczy ze droga jest sucha i świeci słonce. Droga hamowania współczesnych samochodow i motocykli mieści sie miedzy 38 a 43m ze 100km/h.

Motocyklista uderzy w przechodnia z prędkością około 30 km/h. Jak chcecie mogę zapodać wzory! To zadanie proste jak konstrukcja cepa!

Komar 2320 > WSK 125 > CBR 600F2 > CBR F4I SPORT > Kymco Active > YBR 125 > CBR 600RR PC 40

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to zalezy od warunków pogodowych :]

 

Warunki pogodowe :

 

Lato nawierzchnia sucha ( tydzien nie padalo ) temperatura powietrza 25 - 30 st C.

 

tylko nie pisac mi, ze w tym lecie nie bylo tygodnia w ktorym nie padalo ;)

 

Jeden jedzie z prędkością 50 km/h a drugi goni go ze stałą prędkością 70 km/h. W momencie kiedy się zrównali (łeb w łeb) obaj jednocześnie zobaczyli Tir'a stojącego w poprzek drogi. I obaj jednocześnie zaczęłi hamować z jednakową siłą. Ten, który jechał z prędkością 50 km/h zatrzymał się "na styk" z Tir'em. Pytanie: z jaką prędkością drugi pojazd uderzył w Tir'a?

 

na to odpowiem Ci w swoim czasie.

 

jak dla mnie, to auto które wyprzedza drugi pojazd, zostawi z boku całą sytuacje ;)

 

Nie filozofuj :P , napisane, ze uderzy ( a nie ze ominie )

 

Motocyklista uderzy w przechodnia z prędkością około 30 km/h. Jak chcecie mogę zapodać wzory! To zadanie proste jak konstrukcja cepa!

 

Dawaj ten wzor i obliczenia, punkt dwa mowa o autach a nie o motocyklach, czytac ze zrozumieniem, chociaz to w tym przypadku obojetnie, he, he

 

:biggrin:

Edytowane przez ks-rider
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak za mało danych? jeśli nic nie ma mowy o warunkach pogodowych to znaczy ze droga jest sucha i świeci słonce. Droga hamowania współczesnych samochodow i motocykli mieści sie miedzy 38 a 43m ze 100km/h.

Motocyklista uderzy w przechodnia z prędkością około 30 km/h. Jak chcecie mogę zapodać wzory! To zadanie proste jak konstrukcja cepa!

A skad wiesz, czy auto wyprzedzane ma sprawne w 100 % hamulce, zawieszenie, czy opony nie sa lyse? Poza tym Dacia Logan nie miesci sie w 50 metrach ze 100 km/h nawet wyjezdzajac prosto fabryki, z tego co pamietam ;) A auto wyprzedzajace jak KS napisal to "super bryka", ktorej droga hamowania moze wynosic nawet kilkanascie metrow(patrz F1).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skad wiesz, czy auto wyprzedzane ma sprawne w 100 % hamulce, zawieszenie, czy opony nie sa lyse? Poza tym Dacia Logan nie miesci sie w 50 metrach ze 100 km/h nawet wyjezdzajac prosto fabryki, z tego co pamietam :P A auto wyprzedzajace jak KS napisal to "super bryka", ktorej droga hamowania moze wynosic nawet kilkanascie metrow(patrz F1).

 

He, he, zapowiada sie calkiem ciekawie.

 

Mowa o autach a nie o smietnikach.

 

Jak juz tak bardzo chcecie to mozemy wziac Golfa V i Porsche 964 lub cos podobnego, to jednak naprawde nie gra roli.

 

;)

Edytowane przez ks-rider
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ten superbolid co jechał 50km/h naciska w tym samym momencie hamulec co jadacy 30km/h?

 

Rozwiązanie :-)

Długość drogi hamowania zależna jest od kwadratu prędkości. Ze 100km/h przeciętnie samochody osobowe hamują w 40m ale już z 50km/h w zaledwie 10 m.

Samochod numer jeden jechal 50 drugi 30. Stosunek

predkosci zatem 5/3 = 1.66

Stosunek drogi hamowania (5/3)^2 = 2,77

Czyli pojazd jadący szybciej potrzebuje prawie 3 razy dluzeszj drogi na zatrzymanie niz pierwszy a dokladnie +1,77 drogi pierwszego pojazdu

Czyli jest to droga jaka by pokonał jakby udalo mu by sie ominac pieszego

Teraz droge wystarczy zaienic na predkosc.. czyli 1,77^(1/2)=1.33.

Mnozymy to przez predkosc 30km/h (1.33razy30=40) i mamy 40km/h predkosc uderzenia pieszego.

Edytowane przez samolot

Komar 2320 > WSK 125 > CBR 600F2 > CBR F4I SPORT > Kymco Active > YBR 125 > CBR 600RR PC 40

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...