Skocz do zawartości

Przekraczanie granicy, unia.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mógłby mi ktoś powiedzieć, czy skoro jesteśmy w unii, to granicę można przekroczyć bez paszportu ?

Ogólnie sprawa wygląda tak: w sobote mieliśmy jechać z kumplem do Włoch, ale dzisiaj się obudził i zobaczył, że nie ma nieważny paszport, prawka nie posiada, dowodu osobistego też nie.

Czy w takim wypadku istnieje jakakolwiek możliwość wyjazdu za granice ?

Z reguły nie zatrzymują, ale... No właśnie, teraz Euro jest, to Austriacy ponoć nadgorliwi są i to szczególnie w stosunku do Polaków.

 

Istnieje jakieś rozwiązanie tego problemu albo coś na co można się powołać ?

Bo ani dowodu, ani paszportu do soboty nie wyrobi :(

 

Z góry dzięki,

Pozdro :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musi mieć przy sobie dowód osobisty przynajmniej. Na granicy nie sprawdzają ale potrzebny będzie w razie jakiejś rutynowej kontroli już na terenie innego państwa.

 

Nie wiem jakie są konsekwencje takiego braku dowodu, może ktoś podpowie, bo sam jestem ciekawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od niedawna możemy przekraczać granice bez kontroli, bez zatrzymywania. Jednak celnicy mogą Cię zatrzymać już na terytorium kraju i wtedy musisz mieć przy sobie dowód tożsamości. Jeśli jesteście niepełnoletni to powinniście mieć albo tymczasowe dowody osobiste albo ważne paszporty.

Co do Austriaków, to też słyszałem, że zaostrzyli kontrole i celnicy wrócili na granice. Ale jak dokładnie to jest, tego nie wiem, nie zagłębiałem sie w to.

 

Edit:

Co do konsekwencji braku dokumentów, to służby celne mogą nas poprosić o przerwanie podróży, zawrócenie do kraju, doprowadzić na posterunek policji w celu ustalenia tożsamości.

Legitymacja szkolna/studencka nie wystarczy nam za granicą.

Więcej informacji o strefie Shengen znajdziecie tutaj:

 

http://www.msz.gov.pl/files/docs/schengen/...ura_Shengen.pdf

 

Odpowiedź na pytanie założyciela tematu na stronie 11.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Bartek_N
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mógłby mi ktoś powiedzieć, czy skoro jesteśmy w unii, to granicę można przekroczyć bez paszportu ?

Ogólnie sprawa wygląda tak: w sobote mieliśmy jechać z kumplem do Włoch, ale dzisiaj się obudził i zobaczył, że nie ma nieważny paszport, prawka nie posiada, dowodu osobistego też nie.

Czy w takim wypadku istnieje jakakolwiek możliwość wyjazdu za granice ?

Z reguły nie zatrzymują, ale... No właśnie, teraz Euro jest, to Austriacy ponoć nadgorliwi są i to szczególnie w stosunku do Polaków.

 

Istnieje jakieś rozwiązanie tego problemu albo coś na co można się powołać ?

Bo ani dowodu, ani paszportu do soboty nie wyrobi :icon_rolleyes:

 

Z góry dzięki,

Pozdro :flesje:

 

Śmiem twierdzić że najlepiej zadzwonić do ambasady i zapytać czy nieważny paszport wystarczy.

Zgodnie z info z http://www.bmeia.gv.at/pl/ambasada/warszaw...trii/wjazd.html

powinien to być paszport ważny ale tam Ci lepiej powiedzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Departament Konsularny i Polonii MSZ RP uprzejmie przypomina, że od dnia 1 maja 2004 roku obywatele Rzeczypospolitej Polskiej - zarówno dorośli jak i małoletni - mogą przekraczać granice państw UE nie tylko (jak przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej) na podstawie paszportu, ale również na podstawie dowodu osobistego *.

Jednocześnie wyjaśniamy, iż:

• małoletni mogą przekraczać granice państw Unii Europejskiej na podstawie własnego paszportu lub własnego dowodu osobistego;

• organy wykonawcze państw UE są uprawnione do kontroli dokumentów tożsamości także obywateli UE, a brak dokumentu podczas rutynowej kontroli na terytorium poszczególnych państw może skutkować - zgodnie z ich ustawodawstwem wewnętrznym - nałożeniem kary pieniężnej.

Ponadto przypominamy, że przekraczanie granic Schengen celem wjazdu do innych państw Unii Europejskiej (nie będących członkami Schengen)przez obywateli państw trzecich zamieszkałych na stałe w Polsce w dalszym ciągu odbywa się na podstawie ważnego paszportu i wizy, jeżeli jest wymagana.

*/ Ustawa z 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz. U. z 2001 r. Nr 87, poz. 960 z późn. zm.) oraz Directive 2004/3 8/EC of the European Parliament and of the Council of 29 April 2004 on the right of citizens of the Union and their family members to move and reside freely within the territory of the Member States (Offlcial Journal L 229, 29/06/2004 P. 35-48).

 

Jaj mu nie urwą ani go nie deportują do Albanii jak go złapią ale kłopot może być ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym poszedl na żywioł :banghead: . Wziąłbym ów nieważny paszport i legitymację szkolną. W końcu nie wyglądacie na seryjnych morderców (chyba :rolleyes: ) i jak niczego nie narozrabiacie, to nie sądzę, żeby włoski karabinier się w ogóle Wami zainteresował.

 

Oczywiście do niczego nie namawiam. Piszę, co ja bym zrobił, ale ja to już tak mam.

 

pozdr

"Łudududududududududuuuu... Łudududududududduddddd" - Theodor (Zegrze 2010)

"Hondy mają taki dziwny dźwięk..." - Autor nieznany (Udrzyn 2010)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość komandosek

hubert, podajesz nieaktualne dane..... to w jakim celu jadą takze nie jest istotne.

Stormraider, nie mają prawa Cie gdziekowiek nie wpuscic, niestety posiadanie dokumentu potwierdzającego tożsamość jest wymagane - tylko i wylacznie w celu sprawdzenia czy nie jesteś obywatem państw trzecich którym prawa obywateli panstw ue('obywatelstwa europejskiego') nie przysługują.

ja bym pojechal na niewaznym paszporcie, co tam. ew sie przejedziecie przez węgry i słowenie ;) btw nalezy znac swoje prawa!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym poszedl na żywioł :banghead: . Wziąłbym ów nieważny paszport i legitymację szkolną.

pozdr

Też bym tak zrobił. W sumie to bez sensu z tą ważnością paszportu jest. Że co niby? Ze jak minie data na paszporcie to już nie jesteś sobą? Jesteś kimś innym niż wskazuje paszport? :biggrin:

MotorcycleStorehouse Dealer.

Wszystko do Twojego amerykańskiego motocykla!

 

Kiedy umrę pochowajcie mnie twarzą do dołu aby cały świat mógł pocałować mnie w dupę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Lefthandy

Witam. Mógłby mi ktoś powiedzieć, czy skoro jesteśmy w unii, to granicę można przekroczyć bez paszportu ?

Ogólnie sprawa wygląda tak: w sobote mieliśmy jechać z kumplem do Włoch, ale dzisiaj się obudził i zobaczył, że nie ma nieważny paszport, prawka nie posiada, dowodu osobistego też nie.

Czy w takim wypadku istnieje jakakolwiek możliwość wyjazdu za granice ?

Z reguły nie zatrzymują, ale... No właśnie, teraz Euro jest, to Austriacy ponoć nadgorliwi są i to szczególnie w stosunku do Polaków.

 

Istnieje jakieś rozwiązanie tego problemu albo coś na co można się powołać ?

Bo ani dowodu, ani paszportu do soboty nie wyrobi :P

 

Z góry dzięki,

Pozdro :smile:

 

 

Na przejściach granicznych tylko hula wiatr. Przy wjeździe do Austrii jedynie sprawdzają czy masz winietę na szybie (ale to przed EURO) natomiast jak Cię dorwą bez ważnych dokumentów to we Włoszech Carabinieri są dosyć nieprzyjemni. I mogą twojego kumpla wsadzić na dołek na 48, a jak im się spodoba to idłużej.

Poza tym co za kretyn wybiera się za granicę bez ważnych dokumentów? Dobrze, że nie wybieracie się do Grecji. Tam polskie prawka są nieważne itrzeba mieć specjalne międzynarodowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hubert, podajesz nieaktualne dane..... to w jakim celu jadą takze nie jest istotne.

 

Wkleiłem dane ze strony MSZ ...

 

Myślę że to jest istotne w jakim celu jadą. Jeśli jadą wylegiwać się na plaży to małe prawdopodobieństwo że ich ktoś wylegitymuje, natomiast jeśli jadą np o to żeby podróżować po Włoszech stopem to wzrasta ono dosyć istotnie. To miałem na myśli pytając po co jadą ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

duzo jezdze za granice i podziele sie wiedza, alenie wiem czy zdazylem z porada ;)

 

do przekraczania granicy panstw ktore podpisaly traktat z schengen nie potrzeba ZADNYCH DOKUMENTOW

 

lista panstw jest tutaj - http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Schengen.png

 

co za tym idzie - droga do wloch wolna

 

ale:

1) na czas euro Austria wylaczyla sie z schengen i moga zrobic kontrole - a co za tym idzie bez dokumentu moga nie wupscic (dowod osobisty wystarcza w zupelnosci)

2) dokument za granica (moze byc dowod osobisty) jest wymagany

3) paszport uzywany jest tylko w przypadku opuszczenia europy i wjazdu do Szwajcarii ,Liechtensteinu, Bułgarii, Cypru i Rumunii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...