Skocz do zawartości

Kierunkowskazy na rondzie


zalmen3
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Kiedyś się zastanawiałem dlaczego idioci wjeżdżający na rondo włączają prawy kierunkowskaz, przecież nie ma innej możliwości ruchu tylko wjazd w prawo.

Wiesz.. jak jedzie tramwaj, to tez zwykle nie ma innej mozliwosci ruchu niz po swoich szynach, a mimo wszystko kierunkowskazami ostro macha ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz.. jak jedzie tramwaj, to tez zwykle nie ma innej mozliwosci ruchu niz po swoich szynach, a mimo wszystko kierunkowskazami ostro macha ;)

Heh, ale tramwaj to inna para kaloszy :smile: Ja to porównywałem do sytuacji, kiedy masz skrzyżowanie w kształcie litery T (gdzie lewa odnoga jest zablokowana, jest znak zakaz wjazdu, trwają remonty). Jak zdawałem kat B w 2001 roku, myślałem, że nie musisz włączać kierunkowskazu, bo nie masz innej możliwości jak pojechać w prawo. Tak samo z rondem, nie pojedziesz w lewo, bo zabraniają tego przepisy, tak jak wyżej znak i dlatego nie włączałem kierunkowskazu wjeżdżając na nie. Kurs na A zmienił moje podejście w kwestii rond; a z literą T w sytuacji jw. też zazwyczaj włączam kierunek :biggrin:

Edytowane przez Mizc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robię tak jak na tym flashu, jeszcze powinno być zawracanie (oczywiście tak samo z kierunkowskazem, bo jest to skrzyżowanie). Czy na pewno jest to skrzyżowanie? Tak, bo świadczy o tym czasami ustawiany przed rondem znak zakazu zawracania, dotyczy najbliższego skrzyżowania (przykład: kiedyś rondo de Gaulle w Warszawie, nie wiem jak jest obecnie)

Widzisz, tu jest problem, być może w KRD zmieniła się definicja ronda i obecnie to jest rodzaj skrzyżowania. Skręcając na skrzyżowaniu włączasz kierunkowskaz, czy nie? Na moją wiedzę na rondo wjeżdżamy z prawym kierunkowskazem tylko wtedy, gdy skręcamy w prawo.

 

Kiedyś się zastanawiałem dlaczego idioci wjeżdżający na rondo włączają prawy kierunkowskaz, przecież nie ma innej możliwości ruchu tylko wjazd w prawo. Oni sygnalizowali zamiar skrętu w prawo na skrzyżowaniu.

Zasada wg mnie jest jedna, włączamy kierunek tylko przy opuszczaniu ronda, czyli tylko prawy, ale uważam, że używanie kierunkowskazów jak na tym flashu nie jest niczym nagannym, zresztą mi też czasem zdaża się włączyć lewy kierunek jeżeli mam zamiar skręcać w lewo, taki odruch. Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcieliście instruktora nauki jazdy to macie.

"Należy znać różnice pomiędzy skrzyżowaniem o ruchu kierowanym, a rondem. Skrzyżowanie o ruchu kierowanym jest to skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną. Można powiedziecże sygnalizaćja świetlna, ma pierwszeństwo przed znakami drogowymi. Sygnalizacja świetlna likwiduje znaki drogowe, za wyjątkiem znaku nakazu i zakazu.

Skręcając na rondzie w lewo, przed rondem powinno się włączyć LEWY kierunkowskaz, sygnalizując zamiar wykonania manewru. Następnie po wjeździe na rondo,a przed opuszczeniem go w lewo zajmujemy prawy zewnętrzny pas(jeżeli takowy jest na rondzie) sygnalizując to prawym kierunkowskazem tzw kierunkowskaz zjazdowy.

Natomiast skręcając w lewo na skrzyżowanu o ruchu kierowanym ( z sygnalizacją świtlną) nie ma obowiązku włączania kierunkowskazu prawego, podczas opuszczenia tego skrzyżowania(oczywiście jadąc w lewo na tym skrzyżowaniu)

Należy również zaznaczyć, że użycie kierunkowskazu nie może wprowadzać w błąd pozostałych kierujących.

Więc zasygnalizowanie lewym bądź prawym kierunkowskazem(w zależności od kierunku jazdy) NIE JEST BłęDEM!"

Edytowane przez mati_mot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czytam i się zastanawiam .....

zadam dwa pytania pogłębiające

 

1. Czy wjeżdżając na rondo (nie ma sygnalizacji świetlnej) ZAWSZE musimy ustąpić pierwszeństwa przejazdu ?

2. Co oznacza na rondzie - "jazda na wprost" ?

 

odpowiedzi

1. Nie - choć w Polsce przyzwyczajono nas do tego że zawsze tak, za granicą można się nadziać bo czasem pierwszeństwo ma wjeżdżający na rondo (znajduje się po prawej)

2. Jazda "na wprost" po rondzie to jazda w kółko (nigdzie nie skręcam)

 

Więc powinno być B (wracając do pytania początkowego) ponieważ

- wjeżdzając na rondo nigdzie nie skręcam, tylko zazwyczaj muszę ustąpić pierwszeństwa przejazdu - od kiedy ustąpienie pierwszeństaw sygnalizuje się kierunkowskazem ?

- jadąc po rondzie niegdzie nie skręcam

- wyjeżdzając z ronda skręcam w prawo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc powinno być B (wracając do pytania początkowego) ponieważ

- wjeżdzając na rondo nigdzie nie skręcam, tylko zazwyczaj muszę ustąpić pierwszeństwa przejazdu - od kiedy ustąpienie pierwszeństaw sygnalizuje się kierunkowskazem ?

- jadąc po rondzie niegdzie nie skręcam

- wyjeżdzając z ronda skręcam w prawo

Wg mnie jadąc w kółko po rondzie jesteś w trakcie wykonywania manewru skrętu na skrzyżowaniu. Na każdym skrzyżowaniu przyszłą zmianę kierunku ruchu powinieneś sygnalizować kierunkowskazem (o ile nie jedziesz na wprost, czyli nie planujesz wyjazdu z ronda zjazdem na północ od Ciebie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc powinno być B (wracając do pytania początkowego) ponieważ

- wjeżdzając na rondo nigdzie nie skręcam, tylko zazwyczaj muszę ustąpić pierwszeństwa przejazdu - od kiedy ustąpienie pierwszeństaw sygnalizuje się kierunkowskazem ?

- jadąc po rondzie niegdzie nie skręcam

- wyjeżdzając z ronda skręcam w prawo

 

Na rondzie obowiązuje znak "Nakaz jazdy w ruchu okrężnym" czyli analogicznie nakaz jazdy w lewo. I każdy inny kierunek jazdy niz w lewo tzn w prawo i prosto oraz opuszczenie ronda po zawtracaniu i skręcie w lewo, musi być sygnalizowany prawym kierunkowskazem. Nawet jeżeli nie występuje zmiana pasa ruchu podczas opuszczenia ronda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- wjeżdzając na rondo nigdzie nie skręcam, tylko zazwyczaj muszę ustąpić pierwszeństwa przejazdu - od kiedy ustąpienie pierwszeństaw sygnalizuje się kierunkowskazem ?

 

Czy kiedy jesteś na drodze podporządkowanej i chcesz wjechać na skrzyżowanie z drogą nadrzędną skręcając w nią to nie użyjesz kierunkowskazu dlatego,że ustępujesz pierwszeństwa??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym każdą zmianę pasa ruchu bądź też kierunku jazdy musisz sygnalizować.

 

Tak rozumując powinniśmy włączyć prawy przed wjazdem na rondo, bo przecież zmieniamy kierunek ruchu w prawo (w tym momencie lewy kierunek jest mylny, bo w lewo nie skręcamy). Następnie lewy kierunek żeby wjechać na wewnętrzny pas i następnie prawy żeby zjechać. Zgadzasz się ? :)

 

Śliwa czytaj ze zrozumieniem. Na przytoczonej animacji masz rondo dwupasmowe i jak pisał jeszua sygnalizujesz zmianę pasa z zew na wew. Zalmen pytał o rondo z jednym pasem ruchu.

Edytowane przez Tommi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w pytaniu była mowa o małym rondzie (bez wyznaczonych pasów)

w przypadku skrętu w prawo kierunek w prawo

w przypadku jazdy prosto wjazd bez kierunku, wyjazd sygnalizować wcześniej prawym (włączyć na rondzie przed zjazdem)

w przypadku skrętu w lewo (o to chodził w pytaniu), kierunkowskaz w lewo przed wjazdem, kierunkowskaz w prawo przed zjazdem

i po co ten kierunek w lewo?po to żeby nadjeżdżający z naprzeciwka nie musieli się zastaniawiać czy pojedziemy prosto czy skręcamy w lewo, jesli mamy ten lewy kierunek są pewni że będziemy skręcać więc nie wjadą na rondo wymuszając nam pierwszeństwo

Zestaw naprawczy zacisku hamulcowego Brembo BMW R850 R1100 K1200 K100 K1 K1100

https://allegro.pl/oferta/zestaw-naprawczy-zacisku-brembo-przod-bmw-r-1100-850-k-1200-gs-r-rs-s-rt-lt-14830948090

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w pytaniu była mowa o małym rondzie (bez wyznaczonych pasów)

w przypadku skrętu w prawo kierunek w prawo

w przypadku jazdy prosto wjazd bez kierunku, wyjazd sygnalizować wcześniej prawym (włączyć na rondzie przed zjazdem)

w przypadku skrętu w lewo (o to chodził w pytaniu), kierunkowskaz w lewo przed wjazdem, kierunkowskaz w prawo przed zjazdem

i po co ten kierunek w lewo?po to żeby nadjeżdżający z naprzeciwka nie musieli się zastaniawiać czy pojedziemy prosto czy skręcamy w lewo, jesli mamy ten lewy kierunek są pewni że będziemy skręcać więc nie wjadą na rondo wymuszając nam pierwszeństwo

 

Będą pewni, że nie zjedziemy, bo zjazd sygnalizujemy prawym. Skoro nie zjeżdżamy tzn. że jedziemy dalej po rondzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszua:

na rondzie nie "skręcasz" - jedziesz po jednym pasie, nawet jeśli jeździłbyś po nim 10x w kółko, zrozum to wreszcie. zgodnie z twoim pomysłem sygnalizowania zmiany kierunku jazdy kiedy zakręca pas ruchu, z którego korzystasz - należałoby jeździć mrugając kierunkowskazem na każdym łuku drogi. widziałeś gdzieś zapis w krd, który nakazywałby używania kierunkowskazów na zakrętach?

 

na rondzie skręcasz!to jest skrzyżowanie, załóżmy, dwóch dróg powiedzmy x i y, jadąc prosto jedziesz dalej drogą x a skręcając w lewo czy w prawo zmieniasz droge na y

teraz wyobraź sobie "normalne", duże skrzyżowanie dajmy na to wjeżdżasz jezdnią o trzech pasach ruchu, lewy oznaczony do jazdy w lewo, środkowy do jazdy prosto i prawy do jazdy w prawo

chcąc skrecić w lewo sygnalizujesz zmianę pasa (jeśli zmieniasz) oraz manewr skrętu w lewo choć Twoim pasem jedziesz dużym łukiem w lewo (nieżadko dużo większym niż promień małego ronda) i nie da się z niego wykonać innego manewru

 

 

Tommi

Będą pewni, że nie zjedziemy, bo zjazd sygnalizujemy prawym. Skoro nie zjeżdżamy tzn. że jedziemy dalej po rondzie.

w sumie pewni nie możemy być nigdy bo różne numery ludzie wykręcają na ulicach (zreszą tak czy siak trzeba stosować zasadę ograniczonego zaufania)

jeśli ktoś jedzie z naprzeciwka na lewym to na pewno nie wjadę mu przed maskę

jeśli nie ma kierunku to musze myśleć czy jednak skręci w lewo czy będzie zjeżdżał, no i często się zdaża że czekam bezsensownie bo koleś zjeżdża z ronda bez kierunku

Zestaw naprawczy zacisku hamulcowego Brembo BMW R850 R1100 K1200 K100 K1 K1100

https://allegro.pl/oferta/zestaw-naprawczy-zacisku-brembo-przod-bmw-r-1100-850-k-1200-gs-r-rs-s-rt-lt-14830948090

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w sumie pewni nie możemy być nigdy bo różne numery ludzie wykręcają na ulicach (zreszą tak czy siak trzeba stosować zasadę ograniczonego zaufania)

jeśli ktoś jedzie z naprzeciwka na lewym to na pewno nie wjadę mu przed maskę

jeśli nie ma kierunku to musze myśleć czy jednak skręci w lewo czy będzie zjeżdżał, no i często się zdaża że czekam bezsensownie bo koleś zjeżdża z ronda bez kierunku

 

Ale z powodu tego, że ktoś nie zna przepisów i zjeżdża z ronda bez kierunku, nie możemy sobie tłumaczyć, że jazda z włączonym lewym jest poprawna.

 

 

OT Wkurza mnie jak instruktorzy w moim mieście uczą kursantów jazdy na rondzie dwupasmowym. Jedzie L-ka wewnętrznym pasem i żeby zjechać z ronda MUSI zmienić pas na zewnętrzny mimo, że przy zjeździe z ronda jest ulica z dwoma pasami ruchu. Taka L-ka żeby zmienić pas przepuszcza wszystkich na zewnętrznym blokując pas wew. Dochodzi do tego, że staje na lewym i czeka na wjazd na prawy. Najczęściej jest tak, że ktoś się zlituje i wpuści ale gdyby był uparty policjant to uzna to za wymuszenie pierwszeństwa przejazdu. Albo sytuacja na światłach. Zapala się zielone i kursant myśli co zrobić, a efekt taki, że zamiast 20 aut przejedzie na jednej zmianie 5szt. Głównym błędem jest to, że nie uczy się myślenia i płynnej jazdy.

pozdro

Edytowane przez Tommi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale z powodu tego, że ktoś nie zna przepisów i zjeżdża z ronda bez kierunku, nie możemy sobie tłumaczyć, że jazda z włączonym lewym jest poprawna.

 

to tylko dodatkowy aspekt

przede wszystkim używamy lewego kierunkowskazu aby zasygnalizować zamiar skrętu w lewo na skrzyżowaniu (rondzie)

Zestaw naprawczy zacisku hamulcowego Brembo BMW R850 R1100 K1200 K100 K1 K1100

https://allegro.pl/oferta/zestaw-naprawczy-zacisku-brembo-przod-bmw-r-1100-850-k-1200-gs-r-rs-s-rt-lt-14830948090

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...