Skocz do zawartości

Przeciwskręt dla początkujących.


Rekomendowane odpowiedzi

Tak jak mówił/pisał Konik, staramy się pchać kierownicę ręką wewnętrzną a nie ciągnąć zewnętrzną.

 

Nie wiedziałem, że to jest istotne którą ręką "działamy" :banghead: , do tej pory właśnie stosowałem ta druga 'opcje' bo wydawała mi się wygodniejsza... :rolleyes: :buttrock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duch, ja przeciwskręt na rowerze jak najbardziej wykonywałem. :-) Na przykład zaraz po przyjściu z kursu w ProMotorze na którym się dowiedziałem o zjawisku przeciwskrętu podzieliłem się tą wiedzą ze współlokatorką, a że nie chciała mi uwierzyć to wzięliśmy jej rower i przetestowaliśmy. :-> Tylko delikatniej trzeba działać bo łatwo się wywalić.

 

Stoppie i wheelie na rowerze też można w końcu. :-P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zostawmy rowery na boku, żeby nie mieszać ludziom w głowach. Bawiłem się bardzo długo w MTB i stwierdzam, że da się wiele zasad "przeszczepić" z motocykla na rower, ale chyba nie tak na żywca. Do moto powróciłem po bardzo długiej przerwie i niektóre nawyki z roweru trochę mi przeszkadzają.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja o przeciwskrecie dowiedzialem sie czytajac ten posta jakis czas temu - i dowiedzialem sie takze ze to po prostu normalne jesli ktos spedzi odpowiednia ilosc godzin na moto i na torze ... ot norma wg mnie i nie powinno sie jej rozkminiac ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeciwskręt na rowerze = sie glebie :notworthy:

Bzdura. Trzeba umieć na rowerze jeździć w realu a nie tylko na plejstejszyn...

Takie poglądy są szkodliwe dla młodych ludzi, którzy widząc Twój wiek w profilu są w stanie w to uwierzyć.

Przeciwskręt obowiązuje także na rowerze.

 

ot norma wg mnie i nie powinno sie jej rozkminiac ...

Chyba lepiej jednak rozkminić, żeby ktoś mógł się dowiedzieć czemu nie zmieścił się w zakręcie, miał trudności z zacieśnieniem łuku, utrzymaniem toru jazdy gdy pasażer zaczął prostować tułów do pionu na zakręcie, gwałtownym ominięciem przeszkody, itd...

Uświadomienie tego zjawiska pomaga w jeździe, szczególnie osobom które zaczynają przygodę z motocyklem w wieku mocno dorosłym.

Pozdrawiam i życzę dobrej pogody :icon_twisted:

Edytowane przez Tomek Kulik

kulikowisko.pl www.facebook.com/KULIKOWISKO

Uwaga!!! Nowa lokalizacja kursów prawa jazdy:

  • teoria: Mokotów-Służew
  • praktyka: Ursus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba lepiej jednak rozkminić, żeby ktoś mógł się dowiedzieć czemu nie zmieścił się w zakręcie, miał trudności z zacieśnieniem łuku, utrzymaniem toru jazdy gdy pasażer zaczął prostować tułów do pionu na zakręcie, gwałtownym ominięciem przeszkody,

 

 

hmmm, moze i racja ... ale nie wydaje Ci sie ze na "myslenie" w zakrecie gdzie robi sie ciasno, za szybko itp po prostu nie ma czasu ?? czy to nie powinien byc instynkt, odruchy bezwarunkowe, wyuczone- po prostu wyjezdzone...

Pomysl o kolesiu, co przejechal powiedzmy sezon, 15 tys km- tyle srednio sie robi - poczyta o przeciwskrecie... i nie daj boze zacznie o nim myslec w w/w opisanej sytuacji...

wydaje mi sie ze latwiej najpierw sie wjezdzic, a potem poznac teorie - ktora pozwoli doszlifowac umiejetnoscie a nie zaczynac ich nauke...

 

ale to moje zdanie

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm, moze i racja ... ale nie wydaje Ci sie ze na "myslenie" w zakrecie gdzie robi sie ciasno, za szybko itp po prostu nie ma czasu ?? czy to nie powinien byc instynkt, odruchy bezwarunkowe, wyuczone- po prostu wyjezdzone...

I tak i nie. Ja jak pierwszy raz pojechałem na serpentyny w góry i wyjechałem poza linię ciągłą (poczułem się jakbym sobie sam w twarz napluł :icon_eek: ) dzięki "truciu" w ProMotorze wiedziałem, co spieprzyłem. Kolejne kilkadziesiąt agrafek pokonałem już bezpiecznie (co nie znaczy, że poprwanie w 100%, ale przynajmniej nie powodowałem zagrożenia).

Żeby coś wyjeździć potrzeba czasu znacznie lepiej jest od razu wiedzieć o co chodzi, wyczuć to i zrozumieć. Co do myślenia w zakręcie gdy robi się ciasno, to nie raz właśnie myślałem sobie "pchaj, kurna, pchaj" i działało. A teraz faktycznie już o tym nie myślę, choć czasami przejeżdżając przez zakręt lubię się "zastanawiać" nad tym co się właśnie dzieje z motocyklem.

 

pozdr

"Łudududududududududuuuu... Łudududududududduddddd" - Theodor (Zegrze 2010)

"Hondy mają taki dziwny dźwięk..." - Autor nieznany (Udrzyn 2010)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie ma czasu na myślenie podczas jazdy, to znaczy, że trzeba jeszcze dużo ćwiczyć w miejscu odosobnionym.

W miarę postępów w nauce mamy coraz więcej czasu na myślenie o zjawiskach towarzyszących jeździe, po podnosi bezpieczeństwo jazdy.

Skoro przeciwskręt każdy z nas stosuje, ale nie każdy o tym wie, to czemu tyle słyszy się o niezmieszczeniu w zakręcie lub utracie panowania nad maszyną gdy pasażer dostał sraczkopaniki? Bo gdyby się wiedziało i myślało, to tych przykrych epizodów było by mniej.

Skoro Janciownik uważa, że wystarczy wyjeżdżenie i intuicja, to czemu większość osób które robiły prawo jazdy gdzieś daleko ode mnie, robi wielkie gały gdy dochodzimy na doszkalaniu do ćwiczeń związanych z przeciwskrętem? - mimo, że miały przejechane po kilkadziesiąt tysięcy kilometrów na swoich maszynach.

Trzeba o tym mówić i pisać, żeby jak najwięcej motocyklistów poprawiało swoją technikę jazdy.

ZAWSZE można coś poprawić w swojej technice, nawet gdy ma się przejechane milion kilometrów po drogach całego świata i okolic.

Pozdrawiam :flesje:

kulikowisko.pl www.facebook.com/KULIKOWISKO

Uwaga!!! Nowa lokalizacja kursów prawa jazdy:

  • teoria: Mokotów-Służew
  • praktyka: Ursus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...