Skocz do zawartości

Prostownik do akumulatora 12V - jaki kupić?


Pomóżcie wybrać prostownik.  

7 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jaki wybrać ?

    • http://allegro.pl/ladowarka-prostownik-0-8a-ctek-xs-800-gwa-5-lat-i3225851635.html
      3
    • http://allegro.pl/motocyklowy-prostownik-z-mikroprocesorem-5a-12v-i3235439926.html
      0
    • http://allegro.pl/prezent-ladowarka-prostownik-optimate-2-motofaza-i3239400679.html
      3
    • http://allegro.pl/jmp-800-12v-ladowarka-akumulatorowa-prostownik-i3179674974.html
      0
    • Inny..
      1


Rekomendowane odpowiedzi

podepnę się pod temat bo laik jestem i potrzebuję opinii kogoś z branży elektro.

 

mam prostownik samochodowy 12V 6A

 

na akumulatorach mam wpisane max 4A do ładowania szybkiego: dla motoaku bodajże godzina, dla sedesaku max 30minet

 

czy mogę podłączyć ten 6amperowy i jeśli tak max jak długo? jakie są potencjalne zagrożenia?

 

proszę o konkretna informację od ludzi z branży, a opinie w stylu "próbowałem i nic się nie stało" proszę zostawić dla siebie

 

Tu nie trzeba ludzi z branży.

Przyjęte jest że prad tzw ładowania wolnego to ok 1/10 pojemności bateri.

Więc jak masz 30 Ah to prąd powinien być ok 3 A.

Prąd szybkiego ładowania jest już uzależniony od zaleceń producenta.

Podczas ładowania z elektrolitu wydziela się gaz, który musi być odprowadzony bo inaczej będzie bum.

Producent podaje maksymalny prąd ładowania przy którym może być odprowadzany bezpiecznie.

Jak przekroczysz o 50 % prąd ładowanai to może nie stać się nic, ale może też dojść do rozszczelnienia komór, uszkodzenia obudowy czy eksplozji. Wszystko zależy od akumulatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podepnę się pod temat bo laik jestem i potrzebuję opinii kogoś z branży elektro.

 

mam prostownik samochodowy 12V 6A

 

na akumulatorach mam wpisane max 4A do ładowania szybkiego: dla motoaku bodajże godzina, dla sedesaku max 30minet

 

czy mogę podłączyć ten 6amperowy i jeśli tak max jak długo? jakie są potencjalne zagrożenia?

 

proszę o konkretna informację od ludzi z branży, a opinie w stylu "próbowałem i nic się nie stało" proszę zostawić dla siebie

 

Jeśli to zwykły prostownik a nie jakiś automatyczny to możesz spokojnie podłączyć. Nawet na 12 godzin. Czy ten prostownik ma może amperomierz? Wtedy byłbyś spokojny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

amperomierz jest

na obu aku stoi wyraźnie napisane żeby nie otwierać ich

 

choć z dawnych czasów gdy jezdziło sie m.in. pf126 pamiętam że faktycznie przy ładowaniu odkecało się wszystkie koreczki aku

CZ 175 '1961 -> Honda VT600c '1999 -> BMW F650GS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

amperomierz jest

na obu aku stoi wyraźnie napisane żeby nie otwierać ich

 

choć z dawnych czasów gdy jezdziło sie m.in. pf126 pamiętam że faktycznie przy ładowaniu odkecało się wszystkie koreczki aku

Po to masz odpowietrznik z boku aku, bynajmniej każdy motocyklowy ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem, nie wiem czy tak każdy ma odpowietrznik z boku. Chyba tylko te zwykłe, co kupujesz, lejesz elektrolit itd... Np. w moim bezobsługowym się nie dopatrzyłem odpowietrznika...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Odświeżam. Za jakiś czas chciałbym kupić jakiś fajny prostownik do akumulatora, konkretnie ten:

 

http://moto.allegro.pl/prostownik-ladowark...1199523411.html

 

Używa ktoś?

 

I jeszcze pytanie natury technicznej, czy mogę podłączyć taki prostownik do akumulatora na zimę, nie odkręcając klem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Od poniedziałku 18 pazdziernika w sklepach LIDL bedą dostępne fajne uniwersalne prostowniki do ładowania akumulatorów także motocyklowych, polecam.

http://www.lidl.pl/cps/rde/xchg/lidl_pl/hs...index_13678.htm

 

 

To jest ten sam co rok temu ? Właściciele, którzy kupili są zadowoleni po całorocznym używaniu ? ;)

 

 

Pytam, bo zastanawiam się czy czekać do poniedziałku, czy kupić inny na allegro (jaki ?) ?

Edytowane przez k o b 22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od poniedziałku 18 pazdziernika w sklepach LIDL bedą dostępne fajne uniwersalne prostowniki do ładowania akumulatorów także motocyklowych, polecam.

http://www.lidl.pl/cps/rde/xchg/lidl_pl/hs...index_13678.htm

 

Tak, taki sam jak w zeszlym roku. Jest znakomity. Tylko ma jeden minus - bezpiecznik ceramiczny jest przylutowany do plytki w srodku obudowy. Do rozkrecenia obudowy potrzebny jest specjalny klucz w ksztalcie trojkata. Ja wyrzezbilem z sruby. Jak jutro kupie i przelutuje to dam relacje czy dziala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale już nie jest taki tani jak wcześniej bo tam coś w tyle pisało o 29,90zl,potem 49zl,czy nadal się opłaca(59,90)? Aha no i mam pytanie bo aku chyba powinno się ładować 1/10 amper,na ale one mają tylko przełącznik między 6v a 12v czyli napięcie a nigdzie nie można ustalić natężenia ładowania,czy jeśli jest on automatyczny to sam prostownik odpowiedni ustawia czy jak to wygląda? Czy ładuje jak ładuje i cała ta teoria w d*** :bigrazz:

Edytowane przez Shaman600
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale już nie jest taki tani jak wcześniej bo tam coś w tyle pisało o 29,90zl,potem 49zl,czy nadal się opłaca(59,90)? Aha no i mam pytanie bo aku chyba powinno się ładować 1/10 amper,na ale one mają tylko przełącznik między 6v a 12v czyli napięcie a nigdzie nie można ustalić natężenia ładowania,czy jeśli jest on automatyczny to sam prostownik odpowiedni ustawia czy jak to wygląda? Czy ładuje jak ładuje i cała ta teoria w d*** :bigrazz:

 

Zupelnie pokreciles. Nie pamietam zeby kiedys kosztowal 30zl... Ja rok temu placilem chyba 70zl. Przelacznik masz nie tylko miedzy 6v a 12v, ale tez miedzy samochodem a motocyklem. Nie 1/10amper tylko 1/10 pojemnosci aku przez 10h. Ten prostownik automatycznie wszystko ustawia.

Ide po bezpiecznik...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odświeżam. Za jakiś czas chciałbym kupić jakiś fajny prostownik do akumulatora, konkretnie ten:

 

http://moto.allegro.pl/prostownik-ladowark...1199523411.html

 

Używa ktoś?

 

I jeszcze pytanie natury technicznej, czy mogę podłączyć taki prostownik do akumulatora na zimę, nie odkręcając klem?

Ja używam tego prostownika i jestem z niego bardzo zadowolony. Prostownik sam się dostosowuje do potrzeby ładowania akumulatora, nie trzeba nic grzebać. Po skończonym ładowaniu sprawdza kondycje baterii informując nas czy aku jeszcze sie nadaje do dalszej pracy czy też jego żywot dobiega końca.

Najdłużej ten prostownik miałem podłączony 3 tygodnie przy motocyklu. Baterii nic sie nie stało. Producent podaje, ze nie ma żadnego niebezpieczeństwa podłączać na długi czas w motocyklu.

W Anglii sporo salonów motocyklowych korzysta z tych prostowników. Są one podłączone na "stałe" do motocykli stojących w salonie. Polecam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:biggrin: nom z tymi amperami to to miałem na myśli a napisałem co napisałem...

a co do ceny to tym się sugerowałem:

Witam,

 

W Lidlu od 23 marca będzie w sprzedaży ładowarka do moto za 29,90zł.

Sam używam takiej ładowarki od lat, jest bezpieczna dla aku.

Polecam !

Nie ładujcie moto prostownikami samochodowymi!

 

Ładowarka automatyczna

 umożliwia oszczędne doładowanie konserwacyjne, utrzymuje pojazdy i urządzenia w stanie gotowym do uruchomienia (skuter, motorower, motor i inne)

 do akumulatorów kwasowo-ołowiowych

do 12 Ah, 2/6/12 V

 ochrona przed przeładowaniem akumulatora

 zabezpieczenie przed zwarciem i zmianą biegunów

 kontrolka ładowania LED

 zaciski na akumulator

 prąd ładowania 600 mA

 

Tronic z Lidla za 49PLN bije te polskie wynalazki na głowę. Tronic tańszy, a nadaje się do 6 i 12V i większy zakres AMper, które obsłuży.

no dobra a co to znaczy miedzy samochodem a moto? można wybrać np moto i wtedy natężenie prądu jest mniejsze bo aku są mniejsze pojemnościowo(A) ?

Edytowane przez Shaman600
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...