Skocz do zawartości

opcja KUP TERAZ na Allegro


viperPL
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Teraz kolega Viper się poprawił i napisał , że cena Kup teraz była na poziomie 1 zł. Sam nie wiem, jak postąpić w takiej sprawie, ale wydaje mi się, że musisz się skontaktować z Allegro i przedstawić jak wyglada sytuacja i poprosic ich o radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Czyli wracam do tego co mówiłem - zapłać, żądaj wydania przedmikotu, czekaj, nie doczekaj się, zwróć się do allegro, zawieszą mu konto.

Czy ktoś powie, jak taka transakcja ma się do prawa?? Chodzi mi np o

sytuację odwrotną, zlicytuję coś za 27.000 plus Vat bo np miałem bombę i mi się zachciało koparki Komatsu MHT1552HI?? No i oczywiście rano tego już nie chcę!! To jest przykład tylko!!! :flesje: :D

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może przyjdzie Kolega Łukasz-Aprilia do tablicy i troszkę wyjaśni.. :D

Zadałem pytanie na grupę dyskusyjną o tematyce prawniczej - jak coś odpisza wkleję tutaj :flesje: i rozwiane zostaną wszelkie wątpliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z regulaminu allegro:

ARTYKUŁ 8. PRZEBIEG AUKCJI

8.1. Zgłoszenie oferty kupna przez konto Użytkownika i każde kolejne postąpienie w aukcji jest prawnie wiążące i nie może być wycofane przez Kupującego. Wyjątkiem jest aukcja na której Sprzedający oferuje sprzedaż lub wynajem nieruchomości, oferty kupna zgłaszane w tych aukcjach nie są wiążące prawnie.

8.2. Użytkownik powinien zatroszczyć się o to, aby oferty z jego konta nie były składane lekkomyślnie, omyłkowo lub też bez zapoznania się i zrozumienia konsekwencji składania oferty zgodnie z niniejszym regulaminem i przepisami polskiego prawa.

8.5. Oferty złożone w czasie aukcji są ważne aż do momentu zamknięcia aukcji lub wycofania ich przez Sprzedającego (dopuszczalne powody: prośba Licytującego; brak kontaktu z Licytującym, np. z powodu niepoprawnych danych; duża liczba komentarzy negatywnych Licytującego lub inna uzasadniona przyczyna, dla której nie budzi on zaufania Sprzedającego; kradzież lub zniszczenie przedmiotu).

ARTYKUŁ 9. ZAWARCIE UMOWY

9.1. Umowa zostaje zawarta z chwilą zakończenia aukcji. Wyjątkiem jest aukcja wieloprzedmiotowa Kup Teraz, w której umowa zostaje zawarta bezpośrednio po skorzystaniu z opcji Kup Teraz (nawet jeśli aukcja nadal trwa).

to chyba wyjaśnia wątpliwości dotyczące obowiązku zawarcia umowy. cwaniaczek nie chciał zapłacić prowizji allegro - i dał ciała. IMHO warto teraz próbować: przelew na 1zeta, dowód przelewu zachować, wystosować przedsądowe wezwanie do zapłaty poleconym, w międzyczasie zawiadomić allegro. to pewnie nic nie da, ale... pozostaje sąd, a dla 27tys to ja osobiście bym nie odpuścił :>

jsz

„Warunkiem istnienia dyktatury jest ciemnota tłumu, dlatego dyktatorzy bardzo o nią dbają, zawsze ją kultywują.”
[R. Kapuściński]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to chyba wyjaśnia wątpliwości dotyczące obowiązku zawarcia umowy. cwaniaczek nie chciał zapłacić prowizji allegro - i dał ciała. IMHO warto teraz próbować: przelew na 1zeta, dowód przelewu zachować, wystosować przedsądowe wezwanie do zapłaty poleconym, w międzyczasie zawiadomić allegro. to pewnie nic nie da, ale... pozostaje sąd, a dla 27tys to ja osobiście bym nie odpuścił :>

To jak viper wygra w sądzie sprawę i otrzyma szlifierkę to chyba zacznę szukać podobnych aukcji :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja wam powiem w skrócie ja sobie siedzę wolnym czasem na allegro i wyłapuje okazje czyli kup teraz za np. 1zł co jest warte parenaście ładnych złotych...

Najczęściej kończy się to tym że wystawia mi komentarz pozytywny albo zgłaszam do allegro, po zgłoszeniu do allegro nie jest zawsze zablokowanie konta... a co ja wam będę dużo pisał zobaczcie sami :D

POZDRO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi np o

sytuację odwrotną, zlicytuję coś za 27.000 plus Vat bo np miałem bombę i mi się zachciało koparki Komatsu MHT1552HI?? No i oczywiście rano tego już nie chcę!! To jest przykład tylko!!!

 

Jakiś czas temu była głośna afera z aukcją Allegro WOŚP. Ktoś sobie dla jaj kpił drogocenną rzecz za którą nie miał zamiaru zapłacić. Po stosownych ruchach ze strony WOŚP "kupującego" dopadła "ręka boska" :D i musiał co tam zapłacić na rzecz WOŚP . - tego sie przypadkiem dowiedziałem na pl.soc.prawo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Z tego co słyszałem to np. jak ktoś sobie zrobi jaja na allegro czy czymś innym np. w kafejce to są rejestrowane wszystkie godziny itp. można przejrzeć kto co robił o tej i tamtej godzinie.

Nie wiem dla mnie to chyba bajki są no ale tak nam informatyk powiedział na dzisiejszych zajęciach :D

 

pozdr.

Pozdrowienia z Kołobrzegu, europejskie miasto, ceny niemieckie pogoda angielska :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, ze z opoznieniem zglaszam sie na wezwanie, ale mialem weekendowy wyjazd na zlot do Firleja.

 

Ale do rzeczy:

 

Sytuacja nie jest tak prosta, jakby sie moglo wydawac. Po pierwsze ustalmy z jaka forma zawarcia umowy mamy do czynienia. Z racji charakteru jak i nazwy Allegro nie ma chyba wiekszych watpliwosci, ze mamy do czynienia z umowa zawarta w formie aukcji.

 

Art. 70(2) kc okresla, ze taka umowa zostaje zawarta z chwila przybicia. Przybiciem bedzie tu info od Allegro, ze wygrales aukcje.

 

Zawarcie umowy kupna-sprzedazy powoduje automatyczne przejscie wlasnosci rzeczy na Twoja osobe. Po stronie sprzedawcy rodzi sie obowiazek wydania rzeczy, a po Twojej stronie - zaplaty sumy nabycia. Z racji tego, ze sa to czynnosci wzajemne - kazda ze stron moze wstrzymac sie z wykonaniem swojego zobowiazania do czasu spelnienia jej przez strone przeciwna.

 

Jest tylko jedno ale...

Masz gdzies dokladny opis aukcji? Niebezpieczenstwo wynika z tego czy w opisie (warunkach aukcji) nie bylo zastrzezenia o mozliwosci zmiany warunkow aukcji. Taka mozliwosc sprzedacy daje art. 70(1) par. 3

W doktrynie jest spor bardzo sprzedawca moze zmienic te warunki, czy dotyczy to rowniez ceny. Przewaza poglad, ze zmianie moga podlegac jedynie te warunki, ktore nie wpywaja bezposrednio na przedmiot jak i cene umowy (czyli moze dotyczyc sposoby wydania rzeczy, czasu zaplaty itp). W kazdym badz razie info o zmiane warunkow musi byc dokladnie opisane w informacji o aukcji (czyli w naszym przypadku w opisie przedmiotu).

 

Jesli takich zastrzezen nie bylo, czym predzej wiec wplacaj sume, za ktora kupiles. Wezwij tez sprzedajacego (listem poleconym, zachowujac sobie dowod nadania) do wydania rzeczy w terminie 14 dni.

Jesli nie wyda Ci kupionej rzeczy to przysluguje Ci powodztwo o wydanie rzeczy.

 

Wynik ewentualnego procesu nie jest tak do konca pewny. Sprzedawca mialby prosta linie obrony powolujac sie na blad (blednym wstawieniem sumy w Kup-teraz) lub zasady wspolzycia spolecznego (art. 5 kc - czyli, ze taka umowa jest z oczywistych wzgledow krzywdzaca dla jednej ze stron).

 

----------------------------------------------------------

W odwrotna strone:

Obowiazki sa takie jak opisalem wyzej - czyli jak kupiles to stajesz sie zobowiazany do zaplaty sumy nabycia. W razie opieszalosci powodztwo o zaplate. Dodatkowo jesli sprzedawca bedzie cwany to poinformuje Cie o oplacie za przechowanie rzeczy i bedzie dodatkowo zbijal kase za kazdy dzien Twojego opoznienia.

 

W skrajnych przypadkach (czyli np. WOSP) radzilbym tez uwazac, zeby sprawa nie zainteresowala sie prokuratura, ktora chetnie postawi zarzut oszustwa.

Potrzebujesz bezpłatnej pomocy prawnej? - Forum Prawnicze zaprasza - ]http://forumprawnicze.info/wykroczenia-i-prawo-drogowe-f10/]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze kilka pytań na goraco :

 

1. wpłaty dokonałem, dzwonię do sprzedajacego celem ustalenia trminu odbioru - on mnie wyśmiewa i nie ma ochoty na sprzedanie towaru za 1 zł. Informuję w tym momencie sprzedającego moich zamiarach - wniosek do sądu. Czy moge zastosować jakieś rozwiązanie łagodzące (nie wnoszenie wnioku do sądu) za odpowiednią gratyfikacją ?

Czy taka propozycja z mojej strony nei jest w świetle prawa uważana za szantaż ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze kilka pytań na goraco :

 

1. wpłaty dokonałem, dzwonię do sprzedajacego celem ustalenia trminu odbioru - on mnie wyśmiewa i nie ma ochoty na sprzedanie towaru za 1 zł. Informuję w tym momencie sprzedającego moich zamiarach - wniosek do sądu. Czy moge zastosować jakieś rozwiązanie łagodzące (nie wnoszenie wnioku do sądu) za odpowiednią gratyfikacją ?

Czy taka propozycja z mojej strony nei jest w świetle prawa uważana za szantaż ?

 

Szantaz to to nie bedzie, ale tresc takiego listu trzeba formulowac ostroznie i z wyczuciem. Nie pisz o gratyfikacji tylko o tym, ze jestes sklonny odstapic od zawartej umowy kupna-sprzedazy przez zaplacenie przez sprzedajacego odstepnego w kwocie ........ zl, w terminie ........ dni.

 

Nie czekaj tez na podanie przez niego numeru konta, tylko slij pieniadze przekazem pocztowym na adres otrzymany z danych Allegro.

Potrzebujesz bezpłatnej pomocy prawnej? - Forum Prawnicze zaprasza - ]http://forumprawnicze.info/wykroczenia-i-prawo-drogowe-f10/]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szantaz to to nie bedzie, ale tresc takiego listu trzeba formulowac ostroznie i z wyczuciem. Nie pisz o gratyfikacji tylko o tym, ze jestes sklonny odstapic od zawartej umowy kupna-sprzedazy przez zaplacenie przez sprzedajacego odstepnego w kwocie ........ zl, w terminie ........ dni.

 

Wysokośc odstępnego jest w jakiś sposób regulowana prawnie ?

 

Nie czekaj tez na podanie przez niego numeru konta, tylko slij pieniadze przekazem pocztowym na adres otrzymany z danych Allegro.

Uczynię to jutro rano :biggrin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...