Skocz do zawartości

Pranie tekstylnej kurtki?


Rekomendowane odpowiedzi

Po co od razu do pralni?

 

Są 2 opcje prania w zależności od sytuacji:

- membrana śmierdzi, jest brudna i też chcę wyprać - przypinasz ją do kurtki, kupujesz specjalne środki do prania ubrań z membraną, np. w sklepie z rzeczami turystycznymi - np. nikwax - do prania butelka i do impregnacji butelka - postępuj zgodnie z instrukcją, pamiętając o niskich obrotach i temp. 30 st max! Nie używaj zmiękczacza do tkanin!! Nie pierz z innymi rzeczami, po prostu postępuj jak na butelce i metce kurtki napisali.

- membrana nie śmierdzi, nie jest brudna - wypinasz membranę i pierzesz kurtkę, wg mnie to można nawet w zwykłym proszku, ale pamiętaj o temperaturze i obrotach!

 

Podpinka termiczna to w sumie sama sztuczna wata, też sądzę, że można prać zwyczajnie.

Całe halo z bezpiecznym praniem dotyczy głównie membrany, bo za duże obroty ją mogą niefortunnie wymiętosić i popęka, płyny do zmiękczania i klasyczne proszki zatykają pory, nieodwracalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba musze kupić takie coś:

http://allegro.pl/nikwax-impregnat-srodek-do-prania-0-3l-wys-0zl-i3099520448.html

 

Jedna buteleczka jest do prania druga do impregnacji.

Tak w ogóle to drogie jest :wink: ..Jedno pranie za 50 zł to chyba będzie najdroższe pranie w moim życiu :biggrin:

 

Chyba żeby ocieplenie i zewnętrzną warstwe wyprać w zwykłym proszku a membranę tylko w tych płynach.

Jak wy pierzecie kombiaki ?

 

I ile wlać tego płynu do prania na cały kombinezon ?

Na tej buteleczce od płynu do prania jest napisane że trzeba dać 3 nakrętki po 100 ml= 300 ml na każde dwie prane sztuki.

Mój kombik ma 3 warstwy spodni i 3'y warstwy kurtki razem 6 sztuk. To potrzebował bym 900ml na kombinezon czyli dwa takie zestawy = 100 zł

 

100 zł za jedno pranie to dosyć kosztowna impreza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie mówił że będzie tanio :).

 

Piorę tekstylia w płynie S100, kiedyś używałem też HEY tex wash. Stosując się do instrukcji, nie zużyłem w sezonie nawet pół butelki, a piorę często, więc pewnie Nikwax ma skład, który wymusza większe dawkowanie. Jedynie przy pierwszym praniu bardzo już cuchnącej kurtki dałem trochę więcej płynu.

 

Impregnat warto mieć w sprayu, żeby nie trzeba było moczyć stroju przy każdej impregnacji. Z tych, które naprawdę działają, polecam również S100.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpinki ocieplającej bym nie prał w tych środkach, nie ma to sensu, ponieważ ocieplenie nie ma żadnej membrany w przypadku kurtki Finn. Eliminując te rzeczy masz 4 sztuki odzieży ;-) możesz również spiąć membranę z kurtką i spodniami i będą 2 sztuki, aczkolwiek wątpię w skuteczność wyprania przestrzeni pomiędzy.

Osobiście to bym spróbował wyprać tak: podpinkę termiczną klasycznie, osobno; wyjął bym membrany i wsadził do takich specjalnych woreczków na delikatne pranie (mama, żona, dziewczyna może używa tego do biustonoszy i innych delikatnych ciuchów); a warstwę zewnętrzną (kurtkę) machnąłbym klasycznie też bez zmiękczaczy, bo w sumie też nie ma membrany. Może mnie nikt nie powiesi za instrukcję takiego postępowania. ;-)

Ja mam kurtkę z wbudowaną membraną, więc i tak czy siak piorę w tym specyfiku, a podpinkę to co drugie pranie z innymi rzeczami domowymi.

 

Nikwax'a podałem jako przykład, nawet 4F robi płyny tego typu. Zgodzę się również z Arcerem, że warto mieć impregnat w spray'u, z tym, że trzeba dokładnie wysprejować ciuch. Można go mieć dodatkowo, poza płynem impregnacyjnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzisiaj w Niemczech na półkach z proszkami do prania zobaczyłem płyn "perwoll sport-&funktionstextilien", który podobno nadaje sie do prania odzieży funkcyjnej i membranowej. Przy okazji dalszego research'u w Internecie okazało sie, ze polskie firmy chemiczne wcale w tyle nie są i tego typu płyny to 1. Bil-sport active i 2. Dr Reiner płyn do odzieży sportowej". Czy ktoś z Was tego używał? Ceny bardzo konkurencyjne w stosunku tych buteleczek w sklepach "górskich".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Jaki płyn do prania lepiej kupić

Bil Sport Active czy, lepiej myło NIKWAX ?

 

 

dosamej impregnacji chcę kupić to:

NIKWAX * IMPREGNAT DO ODZIEŻY TX DIRECT

tylko nie chcę tego impregnować w pralce, tylko chciałbym namoczyć ciuch w płynie w misce, i potem wysuszyć.

Wydaje mi się że wtedy ten płyn lepiej wsiąknie w ciuchy.

 

I tu pytanie:

Czy zaimpregnować w tym płynie tylko same membrany, czy zewnętrzny kombinezon , czy tylko sam zewnętrzny kombinezon bez membran ?

Pytam bo nie wiem ile tego impregnatu kupić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powyższy impregnat Nikwax to płyn do stosowania w pralce - impregnuje "przy okazji". Do impregnacji doraźnej szczerze polecam spray S100, jest pieruńsko wydajny.

Ciuchy piorę też w płynie marki S100, ale używałem też paru innych (w tym Nikwax) i nie widzę dużej różnicy. Preparaty S100 (zarówno płyny do prania, jak i impregnaty) nadają się do skóry oraz tekstyliów, więc nie trzeba kupować osobnych butelek do rękawic, albo gdy mamy skórzane wstawki.

 

Aha - impregnujemy wierzchnią warstwę a membranę w ostateczności. Powłoka ma pomóc w spływaniu wody z materiału zewnętrznego - jeśli membrana wymaga impregnacji, to tak naprawdę już za późno na ratunek i będzie puszczała wodę tak czy inaczej.

Edytowane przez Arcer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, w praktyce do tego się to sprowadza. Jeśli ktoś ma bardzo zniszczoną kurtkę i membranę w niej to może sobie kombinować, ale to rozwiązanie na kilkadziesiąt minut jazdy w deszczu, oczywiście przy jednoczesnej całkowitej utracie oddychalności. Fizycznego zużycia (uszkodzenia) membrany nie naprawi się chemicznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym filmiku który zamieścił kargulo, wszystko fajnie jest wytłumaczone.

Ale wygląda na to, że ten płyn do prania S100, nie spisał się najlepiej.

Nie doptrał niektórych miejsc. Było też widac że jak pralka prała to w bębnie nie pieniło się zbytnio..

Autor też mówił że nie czuć zapachu.

 

Ja mam taki problem że mam np. mocno przepoconą membranę, i chciałbym się pozbyć z niej tego zapachu.

Jeśli chodzi o samą kurtkę zewnętrzną, to ma ona naprasowne w kilku miejscach takie wzorki odblaskowe.

Po czterech sezonach trochę się te wzorki sfatygowały, i boje się że w pranu mogą całkiem sie zniszczyć, lub zetrzeć, czy postrzępić.

Jest na to jakiś sposób, może prać kurtke wywiniętą na lewą stronę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...