Skocz do zawartości

migomat


aker
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem z używaniem migomatu. Może to nie jest problem, ale z racji tego że wcześniej czymś takim "nie robiłem" wydaje mi się, że coś jest nie tak. Wracając do sprawy. Przy spawaniu zwykłą spawarką elektrodową uzyskuję stabilny łuk. Przy spawaniu migomatem wygląda to raczej jak seria strzałów, które można opisać w zwolnionym tempie: drut dochodzi do matriału, dotyka , następuje strzał który roztapia drut i to ląduje na materiale. Jest to więc bardziej paćkanie niż spawanie. Spaw w konsekwencji jest niezbyt ładny. Czy tak powinno być, czy może powinienem coś zmienić w ustawieniach lub sposobie spawania. Powiem tylko, że próbowałem zmieniać prędkość wysuwu i prąd. Przy gazie nic nie kręciłem (ustawiłem zalecany wypływ - 5-10 l/min)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy spawaniu migomatem wygląda to raczej jak seria strzałów, które można opisać w zwolnionym tempie: drut dochodzi do matriału, dotyka , następuje strzał który roztapia drut i to ląduje na materiale. Jest to więc bardziej paćkanie niż spawanie. Spaw w konsekwencji jest niezbyt ładny. Czy tak powinno być, czy może powinienem coś zmienić w ustawieniach lub sposobie spawania. Powiem tylko, że próbowałem zmieniać prędkość wysuwu i prąd. Przy gazie nic nie kręciłem (ustawiłem zalecany wypływ - 5-10 l/min)

 

Przepływ CO2 ustawiam zawsze grubość drutu x 10 = przepływ w l/min. Wygląda że masz za mały posów i za duży prąd spawania do niego dobrany. Spróbuj też, jeżeli masz możliwość zmiejszyć wartość przerwy pomiędzy drutem a materiałem przy której automatycznie jest zapalny łuk.

Casem strzela też jak materiał jest źle oczyszczony lub pokryty powłoką cynku.

Pozdrawiam

Edytowane przez Kaszpir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poeksperymentuj z predkością podawania drutu i natęzeniem prądu spawania (krec odważnie az uzyskasz zadowalający Cie efekt, zacznij moze od ustawienia 50% natezenie pradu spawania i 50%predkosc drutu oczywiscie na odpowiedniej grubości materiale)- zobacz równierz czy nie masz przypadkiem włączonego spawania punktowego (u mnie są takie dwa dodatkowe pokretła "czas spawania" "czas pauzy") Gaz najlepiej 8-10l/min pamietaj lepiej wiecej-zadaniem gazu jest również chłodzenie "pistoletu".Jesli dużo spawasz zainwestuj w lepszy gaz niz CO2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto czasem przyspawać masę, żeby nie było strat między krokodylkiem a przedmiotem spawanym.

Co do gazu, to nie ma co cudować.

CO2 jest dobry, jest tylko kwestia dobrania prądu spawania i posuwu drutu.

Podane wyżej objawy świadczą najprawdopodobniej o słabej masie i zbyt dużym prądzie jak na prędkość drutu.

kulikowisko.pl www.facebook.com/KULIKOWISKO

Uwaga!!! Nowa lokalizacja kursów prawa jazdy:

  • teoria: Mokotów-Służew
  • praktyka: Ursus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czasem wymiana gazu nie wymaga zmiany calego urzadzenia?

jak widzialem gdy mi bak spawali w oslonie argonowej to maszynka bylo sporo wieksza, no i kosztowala jak to oni powiedzieli "kilka dobrych samochodow"

Edytowane przez Wazzabii
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie CO2 jest do d**y, a spawam juz troche :clap: wymiana gazu to tylko wymiana butli :icon_razz:

Piszemy tu o spawarkach MIG/MAG a twój zbiornik był zapewnwe spawany spawarką TIG/WIG

Edytowane przez niemand
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy spotkaliście się z butlami które były oddawane do napełniania całkowicie opróżnione, czyli zawierające powietrze? Jeżeli Kolega kupił taką butlę, gdzie CO2 jest z powietrzem, to nie dziwota że mu pryszczy podczas spawania.

 

Ja pospawałem kiedyś całą blacharkę w Mercu 123, używając "migomatu" i CO2. Po naprawie podłogi samochodu, miałem tak obcykane regulacje maszyny, że tylny pas to była poezja podczas wstawienia.

Nawet progi wyszły jak fabryczne :icon_razz: Podłogę zakryły wykładziny i natrysk antykorozyjny :buttrock:

kulikowisko.pl www.facebook.com/KULIKOWISKO

Uwaga!!! Nowa lokalizacja kursów prawa jazdy:

  • teoria: Mokotów-Służew
  • praktyka: Ursus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co2 używamy do "zwykłej" stali - MIG

Argon i inne gazy szlachetne , do stali stopowych i innych "lepszych" - MAG

Argon i elektroda wolframowa -TIG często do spawania aluminium

 

Wg mnie objawy jakie opisał aker występują jak gaz się kończy - czyli ustaw na więkrzy przepływ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co2 używamy do "zwykłej" stali - MIG

Argon i inne gazy szlachetne , do stali stopowych i innych "lepszych" - MAG

Argon i elektroda wolframowa -TIG często do spawania aluminium

 

Wg mnie objawy jakie opisał aker występują jak gaz się kończy - czyli ustaw na więkrzy przepływ.

 

CO2 jest dobry bo jest....najtańszy i tu sie jego zalety kończą ;)

 

a co powiesz na to ze zmieszanie w odpowiednich proporcjach helu lub argonu z gazami aktywnymi chemicznie uzyskuje się zmianę charakteru przenoszenia metalu w łuku i wzrasta stabilność łuku. Równocześnie możliwe jest znaczne ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie "rozprysku"

 

Mam na mysli spawaniwe stali niskoweglowej weglowej i niskostopowej.

 

Oczywiście gazów nie mieszamy sami :)

Edytowane przez niemand
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz co to za spawarka, jakie ma zasilanie (230 czy 400V).

- Jezeli jest jednofazowa - mozesz miec duze spadki napiecia w sieci i stad te problemy.

- Jezeli trojfazowa to sprawdz czy masz wszystkie fazy.

- Sprobuj zastosowac jako gaz oslonowy mieszanke CO2 z argonem - powinno byc mniej odpryskow

- Zobacz czy masz precyzyjnie nawiniety drut na szpuli (najlepiej zeby to byla szpula o srednicy 300mm i drut minimum 0,8mm pomiedziowany)

- Sprawdz podawanie drutu - czy idzie plynnie, staraj sie spawac na prostym przewodzie uchwytu.

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Często jak migomat długo jest nieużywany drut pokrywa się tlenkiem i poprostu się zacina... a drugim problemem może być przekaźnik który włącza silnik wysówu druta na sucho jest ok.. ale jak przyłożysz i zaczniesz spawać migomat zacznie drgać i styki tego przekaźnika przestają łączyć przez co silnik podajnika drutu działa skokowo.. (ale to nie reguła bo są migomaty ze sterowaniem silnka na tranz. MOS'fet)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...