Skocz do zawartości

Śladami Boruty - spotkanie Wschód-Zachód 3-4 maja ;)


Dominik Szymański
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Administrator

UWAGA :!: :!: :!:

Proszę o wyraźne odpowiedzi na pytanie - kto jedzie do Łęczycy :?: :!:

Na dniach szukam miejsc na nocleg z 3 na 4 maja i potrzebuję konkretnej liczby do rezerwacji.

 

 

Osobiście opowiadam się za pokojami, a najlepiej domkami, na terenie jakiegoś ośrodka, gdzie będzie można bezpiecznie zostawić sprzęty, a jednocześnie rozkrzesać ogień i upiec jakiegoś świniaka :) . Tym niemniej postaram się znaleźć takie miejsce, żeby jednocześnie można było rozbić namioty, gdyby ktoś chciał ze swoją chatą jak jakiś ślimak przyjechać :lol:

Reasumując muszą być: domki, pokoje, miejsce pod namiot, miejsce na motocykle, miejsce na ognisko, miejsce do oddawania nadmiaru piwa z organizmu ( :lol: ), miejsce do innych czynności (dla zainteresowanych - dopiszcie do chcecie).

W tym tygodniu - do piątku - chciałbym zamknąć sprawę i tylko czekać na wyjazd.

 

 

Proszę o zgłoszenia :!:

 

Pozdrawiam

D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł Boruta - to przeze mnie akurat Łęczyca, więc jest oczywiste, że jestem ;) . Postaram się przygotować Wam jakieś wiadomości na temat diabła Boruty, odwiedzimy zamek Boruty (da się zwiedzać podobno). Może Dominik wrzuci jeszcze jakieś informacje o tym miasteczku :) . Wpisujcie się na listę !

 

Pozdrawiam, Paweł

 

PS. Będziemy informować, czty będą domki, czy każdy wiezie swój na plecach 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

I jeszcze kilka informacji o Łęczycy:

 

Początki Łęczycy sięgają prawdopodobnie VI wieku, kiedy gród był ośrodkiem

plemienia Łęczan. W roku 1107 Bolesław Krzywousty przebudował gród tworząc warownię. W okresie rozbicia dzielnicowego Łęczyca była nie koronowaną stolicą kraju. Wtedy to na fundamentach opactwa zbudowano kościół p.w. NMP l w. Aleksego, który był siedzibą kanoników i rezydencją arcybiskupów gnieźnieńskich. Wiek XII i XIV to dla Łęczycy najazd Tatarów, Litwinów, okres walki o władzę w podzielonym państwie, wreszcie najazd Krzyżaków w roku 1331.

W roku 1352 Kazimierz wielki podźwignął miasto. Na Nowym Miecie wybudował zamek, otoczył je murami, wzniesiono klasztor Dominikanów, ratusz i prawdopodobnie kościół famy.

Władysław Jagiełło w roku 1400 odnowił dokument lokacyjny na prawie niemieckim. Kolejni Jagiellonowie też doceniali Łęczycę, odbywały się tu synody, zjazdy duchowieństwa. Rozkwit miasta przerwały pożary w roku 1462 i 1484.

W XVII wieku rozwija się rzemiosło i handel. Łęczyca jest jednym z ośrodków, gdzie odbywa się wymiana handlowa z zagranicznymi kupcami. Nie dane były jednak miastu spokojne czasy - zaraza, pożar w roku 1652, aż wreszcie potop szwedzki. Miasto wyzwoliły wojska polskie dopiero w 1656 roku urządzając pogrom ludności żydowskiej. Miasto było zrujnowane doszczętnie jego odbudowa nie była prosta wobec kolejnych wydarzeń historii. Łęczyca w drugiej połowie XVII wieku była areną potyczek wojsk królewskich z rokoszanami, na początku XVIII wieku przeżyła najazd Szwedóczyca jest jednym z oœrodków, gdzie odbywa się wymiana handlowa z zagranicznymi

W roku 1773 Łęczyca została miastem wydziałowym, któremu podlegały wszystkie miasta królewskie z województwa łęczyckiego i brzesko-kujawskiego. Miasto liczyło 1500 mieszkańców.

Po drugim rozbiorze miasto dostało się pod panowanie pruskie. Miasto nie wykorzystało jednak szansy. Przemysł rozwijał się słabo w porównaniu z sąsiednimi ośrodkami Łodzią, Ozorkowem l Zgierzem.

W 20-leciu międzywojennym miasto wpada w stan stagnacji gospodarczej i

kulturalnej. Okres okupacji to dalsza degradacja miasta. Przełom nastąpił dopiero w roku 1955, kiedy rozpoczęła się budowa Łęczyckiego Zagłębia Rud Żelaza

 

ZABYTKI, KTÓRE MOŻEMY ZWIEDZIĆ:

 

Kościół farny p.w. w. Andrzeja.

Kościół i klasztor o.o. Bernardynów.

Klasztor s.s. Norbertanek

Zamek :!: - Tu jest zdjęcie miejsca, w którym niejaki Diabeł Paweł Boruta straszy niewinne dziewice i w ogóle robi różne dzwine i straszne podobno rzeczy :lol: :lol: :lol: ]http://wiem.onet.pl/wiem/01012c.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i mam teraz niezły rebus.

 

bardzo chętnie bym pojechał, Mata też wykazuje chęć (mogę przyjechać tylko z nim :) ), problem będzie wtedy jak sprzeda moto do maja.

 

Dominik nie możemy Ci powiedzieć na 100% czy będziemy, ale myślę, że jakby nam się udało przyjechać to znajdzie się jakiś nocleg dla 2 osób ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli jest możliwość zabrania swojej kobitki (obiecałem jej wspólny weekend) i jest możliwość to ja się piszę! Dominik, jeśli jest możliwość, to dwuosobowy pokój (może być w wiloosobowym domku).

 

W razie czego mogę potwierdzić na maila.

Mózg elektroniczny będzie za nas tak myślał, jak krzesło elektryczne za nas umiera... (S.J. Lec)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

UWAGA !!!

 

Zrobiłem rezerwację w jedynym miejscu noclegowym w Łęczycy. Do naszej dyspozycji jest Zajazd Senator (kurde, brzmi doniośle :lol: ).

 

Zarezerwowałem na razie sześć pokojów dwuosobowych (tak na zapas, bo jest długi weekend, a do Łęczycy przyjeżdża podobno mnóstwo motocyklistów z Norwegii).

Cena za taki pokój wynosi 80 zł, czyli 40 zł za osobę. Myślę, że jak na jedną noc chyba wszyscy przeżyją jakoś te koszty. Nie są one powalające na kolana.

Tak więc prawie wszystkie dwójki są nasze. Ponadto Senator ma do dyspocyji pokoje trzysosobowe - za 100 zł za pokój i czteroosobowe - 120 zł za pokój. Jeśli będą amatorzy na takie kołchozy to proszę o kontakt na ogóle lub na PW, abym przyrezerwował pokoje.

 

Ponadto w Senatorze mamy nastepujące przyjemności:

1. Doba hotelowa zacznie się wtedy, gdy pierwsi z nas przyjadą, a zakończy, gdy ostatni wyjadą :)

2. Motocykle będą bezpiecznie garażowane (cena za garaż wliczona w pokój) :lol:

3. Miejsce na ognisko przygotowane ;)

4. Grill czeka, gotowy na mięsiwo i kiełbasiwo :)

5. Miejsce na namioty do dyspozycji :)

6. Restauracja na miejscu - kto chce może wszaamić kolację lub śniadanie (płatne osobno) :D

7. Senator jest niemal w centrum, więc blisko do całodobowych monopolowych :D

 

Aha - Pani spytała mnie, czy to spokojna grupa przyjedzie. Powiedziałem, że oczywiście - sami motocyklowi podróżnicy i globtroterzy, abstynenci, zupełnie pozbawieni agresji osobnicy, uwielbający żuczki, pasikoniki i inne stworzonka 8O :roll: :)

 

Proponuję następujący plan imprezki - przyjazd około 12.00, max 14.00 3 maja. Rozpakowanie ciuchów w pokojach i jazda na przejażdżkę, zwiedzanie, obiadek w jakiejś knajpie. Potem do Senatora, odstawienie maszynek, zrobienie zakupów na wieczór, w końcu wieczorne biesiadowanie, grillowanie, ogniskowanie, plotkowanie i opowiadanie o wspomnianych już żuczkach itepe :lol: :lol: :lol: Rano 4 maja, czyli około 12.00 śniadanko i powrót do domków ;)

 

ŁĘCZYCA NASZA !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...