Skocz do zawartości

Prawidłowe napięcie łańcucha napędowego


Pioter900
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !!

Nie wiem jak mocno powinienem mieć naciągnięty łańcuch napędowy. W instrukcji pisze, ze powinien się on „wyginać” na 2-3 cm… ale… Czy to wygięcie powinno być w tym zakresie bardzo swobodne ? – gdzie wspomniane 2-3 cm są np różnicą pomiędzy swobodnym zwisem łańcucha a naciągnięciem (podniesieniem go) go z małą siłą, np palcem wskazującym ? Czy może powinien być on naciągnięty tak, że po chwyceniu łańcucha w palce, możemy go „wygiąć” –naciągnąć na te 2-3cm używając większej siły niż poprzednio o tym wspomniałem ?? Jak jest zdrowiej ?? Mam nadzieje że Wszyscy zrozumieli o co mi chodzi :-)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powinien się on „wyginać” na 2-3 cm… ale… Czy to wygięcie powinno być w tym zakresie bardzo swobodne ? – gdzie wspomniane 2-3 cm są np różnicą pomiędzy swobodnym zwisem łańcucha a naciągnięciem (podniesieniem go) go z małą siłą, np palcem wskazującym ?

O, o - wlasnie to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze po takiej regulacji sprawdź pod obciążeniem (pasażer, ładunek itp) czy łańcuch nie jest naciągnięty na sztywno. Zawsze musi być luz, naciągnięcie jak "struna" spowoduje zużycie samego łańcucha jak i łożyska wałka zdawczego.

W przypadku łańcuchów o większym przebiegu konieczne jest sprawdzenie naciągu na jego całym obwodzie - przetaczamy motocykl i sprawdzamy, czy łańcuch jest równo wyciągnięty. W razie nierównomierności prawidłową wartość ustawiamy własnie na tym najkrótszym kawałku.

 

Pozdro, Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako ciekawostkę dodam że widziałem w Hondzie Varadero naklejoną na wachaczu nalepkę z rysunkiem pokazujący jak mierzyć naciąg łańcucha. A przy napinaczu łańcucha drugą trójkolorową naklejkę pokazującą zakres regulacji łańcucha nowego, używanego i do wymiany. Motocykl na Niemcy, wiadomo arszlochowi trzeba wszystko pokazać, bo on z najmniejszą pierdołą drałuje do autoryzowanego serwisu. Co ma dobre strony dla nabywców sprzętów używanych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako ciekawostkę dodam że widziałem w Hondzie Varadero naklejoną na wachaczu nalepkę z rysunkiem pokazujący jak mierzyć naciąg łańcucha. A przy napinaczu łańcucha drugą trójkolorową naklejkę pokazującą zakres regulacji łańcucha nowego, używanego i do wymiany.  Motocykl na Niemcy, wiadomo arszlochowi trzeba wszystko pokazać, bo on z najmniejszą pierdołą drałuje do autoryzowanego serwisu. Co ma dobre strony dla nabywców sprzętów używanych.

Moja SF ma identyczne naklejki, a jest to wersja na UK. Mysle ze wszystkie Hondy oryginalnie mialy takie naklejk, tylko w czasie uzywania sie zuzyly :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...