Skocz do zawartości

Prawo jazdy i okulary.


YARECK
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli miałbyś wbite, a jechał bez to inna sprawa.

Wtedy moża zbajerować że nosi się szkła kontaktowe :-) (okuliści wystawiają odpowiednie zaświadczenia - wiem bo mam do dziś choć kontaktów już nie noszę). A przecież policjant nie będzie Ci kazał wyjmować żeby pokazać, bo nie ma odpowiednich warunków higienicznych do tej czynności :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie tak...

Gdybyś miał wbite, że nosisz okulary, wówczas podczas jazdy masz obowiązek mieć te okulary założone (policja może o to spytać podczas kontroli).

Jeśli nie masz nic wbite (tj. masz małą wadę, ale okulary i tak nosisz), to policji nic do tego.

Ja jestem krótkowidzem na jedno oko (mam okulary 0,5) i mogę jeździć bez okularów, ale czasem i tak je zakładam - lepiej widzę, a wzrok mniej się męczy podczas długich tras.

Gdybyś trafił na nieznających przepisów pierdzieli, to powiedz że nosisz zerówki i wyrywasz na to laski :-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w PJ nie wbijaja Ci ze nosisz okulary daja najzwyzej terminowe PJ i tyle ale to jak masz jakas duza wade. pzdr

 

W prawie jazdy jest z tylu w tabelce rubryka z numerem 12. Opisana jako ograniczenia. I jesli tam jest wpisane "01" tzn ze prowadzac pojazd musisz miec okulary. Sa tez inne ograniczenia, ale ich nie znam. To wiem, bo sam mam tak wpisane i wiem, ze to wlasnie oznacza koniecznosc noszenia okularow.

Nie sadze zeby policjanci sie czepiali tego, ze jedziesz w okularach. Nie maja oni mozliwosci faktycznego sprawdzenia w razie kontroli jakie masz okulary, czy masz soczewki itd. Mysle, ze ma to wieksze znaczenie podczas np. wypadku. Jak sie okaze, ze powinienes miec okulary, a ich nie miales, to moze byc kiepsko. Czasem sie da wykrecic soczewkami. Poza tym powtorzylbym wczesniejsze rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja noszę bryle od .... zawsze, przekręciłem dużo ponad milion kilometrów i nigdy, ale to nigdy żaden policjant a kiedyś milicjant o nie się nie dopytywał.

 

Przypomniał mi się stary dowcip o milicjantach;

jak się nazywa jednostka inteligencji? - Cjant.

 

drugie pytanie, ile wynosi jedna tysięczna tej jednostki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

odnawiam temat odebralem dzis prawko lekarz mi wbil beztermionowe ale zaznaczyl ze nosze okulary moja wada to 0.5 na - :P i wiecie co?? pani w wydziale komunikacji mi powiedziala zebym ubieral okluary, a ja skad wie ze nosze, a ona mi pokazuje tam z drugiej strony PJ pod kategorią T mam wpisane 01.01- i to oznacza ze mam uzywac okularow do jazdy :lol: ale dodala ze policja wogole o tym nie wie :D i jak nie chce to zebym sie nie przejmowal wiec lokowaty ma racje sory jak kogos wblad wprowadzilem, ale naparwde jestem zaskoczony :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W poprzednim tygodniu odebrałem prawko. W badaniach lekarskich miałem zaznaczone że muszę nosić okulary ale badania były wystawione bezterminowo. Stare prawko (na kat. B) miałem bez jakichkolwiek ograniczeń. Już byłem przekonany że nowe będę miał z wpisem że w okularach. A tu niespodzianka (idą święta). BEZ OGRANICZEŃ.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat z Rozporządzenia (Dz. U. z dnia 26 czerwca 1999 r.):

 

 

"w polach kolumny oznaczonej liczbą 12 umieszcza się liczbowe oznaczenie kodów, które określają następujące ograniczenia w korzystaniu z uprawnień lub informacje dodatkowe:

01 - wymagane używanie szkieł korekcyjnych podczas jazdy,

02 - wymagane używanie aparatu słuchowego podczas jazdy,

03 - wymagane używanie protez narządu ruchu podczas jazdy,

44 - wymagane dostosowanie pojazdu do rodzaju schorzenia,

70 - wymiana prawa jazdy wydanego za granicą,

71 - wtórnik,

101 - wymagane dodatkowe oznakowanie pojazdu,

102 - wymiana uzyskanego przed dniem 1 lipca 1999 r. prawa jazdy kategorii C bez posiadania kategorii B prawa jazdy,

103 - wymiana uzyskanego przed dniem 1 lipca 1999 r. prawa jazdy kategorii D bez posiadania kategorii B prawa jazdy,

104 - wymiana prawa jazdy kategorii M, z ograniczeniem do kierowania tylko pojazdami wolnobieżnymi,

105 - wymiana prawa jazdy kategorii trolejbusowej, z ograniczeniem do kierowania tylko trolejbusami;

w przypadku gdy ograniczenie dotyczy wszystkich posiadanych przez osobę kategorii prawa jazdy, odpowiedni kod umieszcza się wyłącznie w ostatnim wierszu tabeli, "

SPOKOJNIE, POZWÓLMY DZIAŁAĆ NATURZE...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mi sie szykują właśnie badania na prawko, nie mam przepisanych żadnych bryli od okulisty, ale od kompa wzrok sie trośki popsół, to jedyne co moge teraz zrobić to kupić szkła i po cichu w nich na badania, mam nadzieje że nikt sie nie kapnie :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...