Skocz do zawartości

RAMA HAYABUSA - SPAWAC CZY NIE


MYCIOR
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

1. Rama nie byla z wada fabryczna tylko kolega mial dzwona co jest w pierwszym poscie i od tego wlasnie ta rama pekla

2. Niektorzy nie tylko maja czasopisma kolorowe ale posiadaja tez i motocykle /a tak poza tym dominik200hp zycze przyjemnej lektury/

3. Po to jest forum zeby wyrazic na nim swoja opinie a nie na sile wciskac swoje zdanie innym Moge powiedziec ze ja bym jej nie spawal? Moge bo takie jest moje zdanie Swoja droga masz AC, masz dzwona i peka rama jak w tym przypadku I co robi ubezpieczyciel w ramach ubezpieczenia? Placi za spawanie czy za rame? Jak nie wiesz to sie dowiedz i bedziesz mial odpowiedz czy takie popularne i bezpieczne jest spawanie ram.

KO CHCE NIECH SPAWA A KTO CHCE NIECH KUPUJE NOWA LUB UZYWANA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten temat to niezłe bicie piany, bo nie rozmawiamy cały czas o tej samej sytuacji:

- są różne zakłady, które klepią ramy;

- są różne motocykle, w których pękają ramy;

- są w końcu różnego rodzaju pęknięcia. Uważam, że poprawienie spawu w Bandicie 600, który ma stalową ramę może mieć miejsce, o tyle spawanie ramy GSXR1300R jest nieporozumieniem. Zamknijcie ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli rama pekła w wyniku wypadko to prawdopodobnie zmieniła się geometria ramy wiec spawanie krzywj ramy jest z deka bez sensu 8O ale ogólnie co do spawania aluminium : jes to trudne ale nie niewykonalne spaw wykonany prawidłowo nie będzie w niczym odbiegał od spawu fabrycznego!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam sie na spawaniu ram. Czytajac ten watek spodziewalem sie wiecej konkretnych przykladow osob, ktore juz rame spawalo. Od siebie co moge dodac, to dbajac o wlasne zycie (i zdrowie) (btw. czy podczas dzwona nic sie koledze nie stalo? Rama pekla, a kierowca caly?) sprzedlabym ta hayabuse na czesci, albo nawet w calosci informujac nabywce o peknieciu i kupil mniejszy sprzet, najlepiej nowy - bede mial gwarancje, ze nie jest spawany.

 

Moze dla mnie hayabusa to kosmos, ktorego nie ogarniam, ze wzgledu na male doswiadczenie na dowch kolkach, ale po co ryzykowac? Osobiscie jak mialbym jezdzic motocyklem o Vmax ok. 300km/h to musialbym byc pewny, ze jest on dopieszczony pod kazdym wzgledem. O spawaniu ramy bede ewentualnie myslal w mojej przyszlej MZ :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że jak sie kupuje rame używaną to też trzeba troche szczęścia, bo nikt nie sprzeda ramy w super stanie z bezwypadkowej Hajki bo to jest nielogiczne. Znając życie (w przypadku samochodów) to ładnie sie spawa i sie sprzedaje... smutne ale prawdziwe

 

znalazłem taki przykład : http://www.otomoto.pl/index.php?sect=show&id=M122579

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myśle że nie ma ogromnej różnicy, czy sie wypier..lisz przy 140, 240, czy przy 300 Km/h, i tak bedzie baaaaaaardzo bolało.... :twisted: :cry:

 

Ps. Widziałem filmik, z gościem, któremu na GP podczas jechania na prostej około 320 Km/h pękła z tyłu guma. Położył moto przy około 270..... nawet nic sobie nie złamał, tylko kilka poparzeń...

 

Bałbym się jeździć ze spawaną ramą, ale wynika to tylko z nieufności.

 

Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam. Moim skromnym zdaniem jesli rama pękła na spawie to mało pradowpodobne aby wynikło to z wady materiałowej, zle położonego spawu (spawają to roboty przemysłowe). Musiały sie w takim miejscu pojawic ogromne naprężenia które zostały wywołane na skutek uderzenia a co za tym idzie odkształcenia moze plastycznego a moze spręzystego.

Jesli jest warsztat który jest w stanie sprawdzic geometrie ramy i pospawac ją w odpowiedni sposób a na końcu wykonac przeswietlenie spawanego miejsca to uważam ze mozna taką rame oddac do naprawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie się ram nie spawa to wszyscy wiemy. Obie firmy z Bielska-Białej (ta co wydaje certyfikaty) i ta z dolnego śląska nie są firmami profesjonalnymi, jak to się niektórym wydaje, że wydadzą tysiączka to mają do czynienia z profesjobnalistą.

Za 100 zł JA wystawię "profesjonalny certyfikat" każdemu chętnemu, numer konta mailem.

Osobiście mam zaufanie do spawanych ram bo oddaje je człowiekowi który spawa aluminum już 15 lat, czasem pękają ale obok spawu.

Nigdy nie dzieje się to nagle więc historie wypadkach są z mchu i paproci.

Pół Polski jeżdzi na smarkanych ramach, a 1/3 forumowiczów na nietkniętych.

Wolę Ziutka z PGR-u, jego spawarkę i mój sprzęt geodezyjny niż laserowy pomiar ramy za 1000 zł

 

!!!!Robię pomiary ram za 100 zł z dokładnością do 1mm!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 mm wystarczająco, przy fabrycznych tolerancjach wykonywania ram motocyklowych wynoszących 3 mm. Plamka lasera użytkowego ma średnicę 1 mm! Biorąc pod uwagę dokładnośćć osadzenia lasera, ram pomcniczych, detektorów i ich tolerancje wykonawcze, osiągnięcie bezwzględnej dokładności 1 mm jest w praktyce nieosiągalne dla metody laserowej.

Temat w praktyce przerobiony!!! Metoda tradycyjna, optyczna, jest dokładniejsza, laserowa zaś znacznie szybsza - cała tajemnica lasera!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Za tysiąc złotych zrobisz ramę kołyskową rurową ze stali, przenieś graty z Hajy, i rób nakeda lub streetfajtera. Naprawdę trzeba byc posranym, aby cisnąc 3 stówy na spawanej ramie z alu.

 

w ogóle, dla mnie to nieporozumienie totalne. Przecież aluminiu jest najszybciej męczocym się metalowym materiałem w pojazdach. Ot, w rowerach, które nie dzwigają silnika przecież, wypadałoby alu ramę wymieniac co 3 sezony.

 

Kuzynowi pęła taka stara rama przy skoku z kilku schodków. Przebita sledziona. Nie zje już pizzy ani nie wypije piwa. Pękła bo była zmęczona. Alu nie stal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...