Skocz do zawartości

Używanie sprzęgła bez zapalanie silnika - czemu nie?


Adam Paweł
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mam dzisiaj jakiś nastrój do poszerzania wiedzy. 8)

W kilku tematach znalazłem informacje, że nie należy dotykać sprzęgła, gdy silnik nie pracuje. Szukałem informacji, dlaczego tak nie należy robić - ale nie znalazłem. :D

Czy moze mi ktoś wyjaśnić, czemu nie wolno dotykać sprzęgła, gdy silnik nie pracuje :?:

 

Pytam, bo zauważyłem w swoim motorku coś takiego (zwłaszcza w chłodne poranki):

1. Zapalam na luzie i normalnie ze sprzęgłem wrzucam jedynkę - no i bieg czasem wchodzi ze zgrzytem :D

2. Jeśli przed włączeniem silnika, wcisnę sprzęgło i przepchnę z dwa metry motocykl, a potem puszczę sprzegło i normalnie z luzu zapalę - to później jedynka zawsze wchodzi gładko. Wchodzi też gładko, jeśli po takim przetoczeniu ją wrzucę jeszcze przed zapaleniem silnika. No a ponoć dotykanie sprzęgła przed zapalaniem silnika jest szkodliwe...

3. Czy w takim razie mam po zapaleniu silnika przetoczyć kawałek motorek - i dopiero wrzucic bieg - żeby nie było zgrzytu?

 

Sorry, bo pewnie to już było omawiane sto razy, tylko ja nie umiem znaleźć. :oops: Będę wdzięczny za odpowiedzi i wyjaśnienie szkodliwości wciskania klamki sprzęgła bez zapalania silnika. 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kilku tematach znalazłem informacje' date=' że nie należy dotykać sprzęgła, gdy silnik nie pracuje. Szukałem informacji, dlaczego tak nie należy robić - ale nie znalazłem.

Czy moze mi ktoś wyjaśnić, czemu nie wolno dotykać sprzęgła, gdy silnik nie pracuje [/quote']

 

Nie widze przeciwskazań aby wciskać sprzęgło przy wyłączonym silniku.

 

1. Zapalam na luzie i normalnie ze sprzęgłem wrzucam jedynkę - no i bieg czasem wchodzi ze zgrzytem

Przed odpaleniem silnika' date=' włącz 1 i z wcisniętym sprzęgłem przepchaj moto w przod/tyl w celu "rozklejenia" sie tarcz sprzeglowych.

 

3. Czy w takim razie mam po zapaleniu silnika przetoczyć kawałek motorek - i dopiero wrzucic bieg - żeby nie było zgrzytu?

 

Będzie zgrzyt :D przetaczaj przed uruchomieniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kilku tematach znalazłem informacje' date=' że nie należy dotykać sprzęgła, gdy silnik nie pracuje. Szukałem informacji, dlaczego tak nie należy robić - ale nie znalazłem. :D

Czy moze mi ktoś wyjaśnić, czemu nie wolno dotykać sprzęgła, gdy silnik nie pracuje :?: [/quote']

Pewnie kolejna teoria z mchu i paproci, podobna chocby do tej, ze nie wolno uzywac czerwonego guzika do gaszenia motocykla bo moduly padaja :-D

3. Czy w takim razie mam po zapaleniu silnika przetoczyć kawałek motorek - i dopiero wrzucic bieg - żeby nie było zgrzytu?

Sproboj tez przed wrzuceniem biegu, juz na odpalonym silniku, wcisnac sprzeglo i delikatnie przegazowac dwa-trzy razy. U mnie zawsze pomagalo, szczegolnie w FZR, gdzie jedynka bez tego wchodzila z konkretnym pierdalnieciem ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dzisiaj jakiś nastrój do poszerzania wiedzy. 8)

W kilku tematach znalazłem informacje' date=' że nie należy dotykać sprzęgła, gdy silnik nie pracuje. Szukałem informacji, dlaczego tak nie należy robić - ale nie znalazłem. :D

8)[/quote']

 

Może na zapalonym są różnorakie drgania i ładniej się rozkleja :?:

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdeczne dzięki :P

Nie sądzilem, że ten zgrzyt jest spowodowany sklejeniem się tarcz sprzegłowych - myślałem, że przez noc sie nie zdążą skleić...

A tę teorię o niedotykaniu sprzegła znalazłem tu, na Forum - i to w jednym w poważnych tematów, z powołaniem się na poważny autorytet. :| A przecież w samochodzie też można odpalać na wciśniętym sprzegle (wiem,że to różne skrzynie, ale...)

 

W mojej instrukcji pisze, żeby odpalać bez sprzęgla na luzie, albo ze sprzęgłem na biegu. Więc można sprzęgla użyć przed uruchomieniem silnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi sie tak sklejalo sprzęglo w RS'ce,że jak wrzucilem bieg i nie przetoczylem to jak kręcilem rozrusznikiem to ciągnęlo do przodu :?

Teraz przed odpaleniem wrzucam bieg i na biegu wyprowadzam motocykl z garażu-pomaga :P Jedynka potem wchodzi za pierwszym razem bardzo cicho ;) A przedtem to lubudu bylo :P

Robilem też kiedys jak napisal Fat,motocykl odpalony,sprzęglo wciśnięte i gazowalem tak pare razy :P

A biegi mozna wrzucać na zgaszonym silniku-apropo tematu :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wciskac sprzegla raczej nie mozna w pojazdach gdzie mamy wspomaganie sprzegla powietrzem (np samochody ciezarowe) gdyz cisnac na sile mozna uszkodzic tloczki i bedzie plyn spierdalal. Natomiast w motocyklach co za roznica czy moto odpalone czy zgaszone? Przeciez tam zadnego wpomagania nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzilem' date=' że ten zgrzyt jest spowodowany sklejeniem się tarcz sprzegłowych - myślałem, że przez noc sie nie zdążą skleić...

[/quote']

 

Zdążą, zdąża :P

Mam na razie małe doświadczenie bo jeździłam jedynie na kursie, ale jeśli rano jako pierwsza kursantka wsiadałam na motocykl to pierwszą rzeczą którą robiłam było rozklejanie tarcz (a motocykl był przecież używany wieczorem poprzedniego dnia)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...