Skocz do zawartości

Wyważanie kół - VIRAGO!


eric535
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

witam. :) napiszcie proszę,czy można po wymianie opon wyważyć koła mojej virago 535 na wyważarce samochodowej,bo w moim wielkim mieście jescze żaden z warsztatów nie zainwestował w wyważarkę motocyklową.sprawa dość pilna ,bo właśnie przymierzam się do kupna nowych opon i dętek na sezon.pozdrawiam!!! 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka razy zmieniałem opony w motocyklach i żaden z warsztatów nie miał wyważarki "motocyklowej" cokolwiek miało by to znaczyć.

Wyważanie zawsze odbywało sie statycznie na stojaku z pryzmami

Do koła dobierana jest odpowiedniej średnicy oś , całośc umieszczana zostaje na wypoziomowanym przyrządzie (stojaku) i to wszystko.Najcięższy punkt powędruje na dół więc na górze wtedy przykleja sie ciężarek i tak do usranej....opss sorki.... do znudzenia :) , aż koło będzie zatrzymywać sie za każdym razem w innym miejscu.

Rozwiązanie proste i wg. mnie skuteczne. Byc może dobre serwisy maja odpowiednie maszyny do wyważania kół motocyklowych , ale jak napisałem nie spotkałem takiej nawet w autoryzowanym serwisie Kawasaki i Yamahy

Czarny, ciężki, szybki... Olympus E-3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej i najprościej jest użyć osi z motocykla, wtedy nie trzeba niczego dobierać.

Dokładnie tak robię przy samodzielnym wyważaniu kół.

 

Teraz pytanie do mądrych ludzi:

Na ile ustepuje wyważanie "ręczne" wyważaniu dynamicznemu (na maszynie) ?

A może przy tej szerokości i precyzji wykonania felg, oraz dobrej jakości ogumienia nie ma to znaczenia w jaki sposób wyważymy koła?

Czarny, ciężki, szybki... Olympus E-3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja mam inne pytanie: czy ktos z was jezdzil na nie wywazonych kolach?? u mnie w przednim wogole brak (a nie sadze, ze mam idealnie wywazone :) ale sladow, ze odpadlo tez nie ma), w tylnym mam 10g wrzucone. nigdy nie mialem drgan na kierownicy - nawet przy maksach, lozyska z przodu sa jak nowe (maja 1 rok). wiec... ????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja sie wypowiem ze slowa czytanegbo.

Wypowiada sie jeden z czolowych zawodnikow.

"Zawsze kola wywazane sa statycznie"

elektronika ulatwia zycie , ale podobno statyka i wytrwalosc polaczona z odpowiedzialnosci i wiadomosciami jest skuteczniejsza.

Ot takie moje zdanie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zmianiałem przednie koło panowie w Yamasze powiedzieli mi ze nie trzeba wywarzać bo jest kropka przy wentylu i to starczy :oops:

 

Koło niby nie wali ani nic takiego ale nie jestem pewien czy tak powinno być. A na kole jest zamontowany cieżarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja mam inne pytanie: czy ktos z was jezdzil na nie wywazonych kolach?? u mnie w przednim wogole brak (a nie sadze, ze mam idealnie wywazone :) ale sladow, ze odpadlo tez nie ma), w tylnym mam 10g wrzucone. nigdy nie mialem drgan na kierownicy - nawet przy maksach, lozyska z przodu sa jak nowe (maja 1 rok). wiec... ????

 

 

Ja miałem w ZZR niewyważone przednie koło - po wymianie opony okazało się, że nie da się wyważyć bo łożysko ma "delikatne wgniecenie". I, przynajmniej ja, czułem to przy większych prędkosciach. Może to była psychika, ale byłem pewien że czuję w kierownicy delikatne drgania. Na drugi dzień załatwiliśmy nowe łożysko, i wszystko przeszło.

Mózg elektroniczny będzie za nas tak myślał, jak krzesło elektryczne za nas umiera... (S.J. Lec)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja mam inne pytanie: czy ktos z was jezdzil na nie wywazonych kolach?? u mnie w przednim wogole brak (a nie sadze, ze mam idealnie wywazone :) ale sladow, ze odpadlo tez nie ma), w tylnym mam 10g wrzucone. nigdy nie mialem drgan na kierownicy - nawet przy maksach, lozyska z przodu sa jak nowe (maja 1 rok). wiec... ????

 

 

Ja miałem w ZZR niewyważone przednie koło - po wymianie opony okazało się, że nie da się wyważyć bo łożysko ma "delikatne wgniecenie". I, przynajmniej ja, czułem to przy większych prędkosciach. Może to była psychika, ale byłem pewien że czuję w kierownicy delikatne drgania. Na drugi dzień załatwiliśmy nowe łożysko, i wszystko przeszło.

 

ale wywazales potem na tym nowym lozysku??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja sie wypowiem ze slowa czytanegbo.

Wypowiada sie jeden z czolowych zawodnikow.

"Zawsze kola wywazane sa statycznie"

elektronika ulatwia zycie , ale podobno statyka i wytrwalosc polaczona z odpowiedzialnosci i wiadomosciami jest skuteczniejsza.

Ot takie moje zdanie :P

 

Dokładnie!! W moto GP koła wyważane są statycznie a nie dynamicznie. Wyważanie dynamiczne stwarza większy margines błędu co jest niedopuszczalne przy takich prędkościach. Ja mam w garażu swoją statyczną wyważarkę i nie daję zarobić warsztatom :). W wulkanizacji tylko od czasu do czasu kupuję ciężarki i na tym współpraca się kończy.

 

Czasami wulkanizacje mają specjalnie przystawki do wyważarki dynamicznej i poprostu zakładają ją zamiast tej do kół samochodowych. U mnie w Elblągu jeden warsztat zainwestował i kupił wyważarkę tylko do kół motocyklowych (nie wiem kiedy mu się to zwróci) :P.

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dobra- ale jakie to wyważanie statyczne , a jakie dynamiczne- i jak sami wyważacie to jakie cięzarki stosujecie- bo jak ja wywazałem kolo od auta to koles przyklejał różnej wagi ciężarki

 

Koła w aucie wyważane są dynamicznie (w tej automatycznej wyważarce którą pewnie widziałeś). W wyważaniu statycznym przyciąganie ziemskie robi swoje wskazując na kole najcięższy punkt. Na przeciwko tego punktu przyklejasz właśnie ciężarki (lub zakładasz na krawędź felgi albo na szprychę). Ja stosuje przyklejane ciężarki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fredi opisz jak dokaldnie to robisz i jak zmieniasz opone.Sam zrobiles swija statyczna??

Juz dawno bym se zrobil , tylko problem w tym ze niewiem jak opone przezucac , podobno da sie w samochodowym ale... jak na razie dzwonilem do 1 warsztatu i niechcieli sie podjac.

Bali sie ze uszkodza felge....?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...